Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

PBS letos prodá v pořadí již tisící APU

16.04. 2019 | Aktuality

IMG_5805.jpg

Pomocné energetické jednotky z Velké Bíteše startují vrtulníky po celém světě, slouží také české armádě ve vrtulnících Mi-171š.

Pomocná energetická jednotka Safír 5K/G MI je tahounem výroby PBS ve Velké Bíteši. Její prodeje dosahují každoročně obratu v řádu stovek milionů korun. PBS, která ve Velké Bíteši dělá špičkovou strojařinu pro letecký, energetický a dopravní průmysl loni utržila přes 1,3 miliardy korun. Meziročně si firma polepšila o víc než 170 milionů korun.

Pomocná energetická jednotka (APU) Safír 5K/G MI je přes patnáct let premiantem letecké výroby PBS ve Velké Bíteši. A to jak z hlediska objemu tržeb, tak z hlediska zisku. Zatímco se vyvíjela pro západní trhy, uplatnění našla u leteckých výrobců na východě. S ruskými vrtulníky MIL, které patří mezi nejúspěšnější přepravní vrtulníky na světě, co do počtu prodaných kusů létá ve více než 60 zemích.Celosvětový náskok proti konkurenci mají APU PBS díky špičkovým technickým parametrům a potřebným certifikacím.

“Patříme mezi čtyři výrobce na světě, kteří pomocné energetické jednotky vyrábí, vyvíjí a certifikují,“ upřesnil Milan Macholán, generální ředitel PBS Velká Bíteš. 
Tržby přitom generuje jak vlastní prodej tak servis. Každá APU se po uplynutí 8 let, někdy i dříve, v závislosti na počtu startů a letových hodin vrací ze světa do Velké Bíteše na generální. Zisk z generálek a z prodeje náhradních dílů proto rovněž tvoří významnou část ekonomiky letecké divize PBS, a to po dobu technického života APU, která je dle typu 24 až 27 roků. 

Ročně ve Velké Bíteše vyrobí a prodají do světa přes 90 APU Safír 5K/G MI, kterému familierně přezdívají “Mičko”. V letošním roce firma hodlá sáhnout na hranici 1000. kusu výroby a prodeje tohoto sofistikovaného turbínového zařízení. 

Pomocná energetická jednotka slouží k nastartování vrtulníku nebo letounu a za letu jistí výpadek hlavního motoru jako pomocný zdroj energie. V případě Mička z PBS jde navíc o kombinaci dodávky elektrické energie a stlačeného vzduchu. Zjednodušeně řečeno, jedná se o 60 kilogramový turbínový motor, který je nastartován prostřednictvím vestavěného elektrického spouštěče. Běžící APU generuje stlačený vzduch a elektrickou energii pro napájení hlavních elektrických palubních systémů. Po nastartování hlavních motorů je APU vypnuta. Pokud za letu dojde k výpadku hlavních motorů, je APU jedinou a poslední možností, jak motory znovu nastartovat. 

Jak cesta na západ skončila na východě 

V 80. letech minulého století začal v PBS vývoj APU Safír 5K pro letoun L- 610 z Let Kunovice. Vývoj byl úspěšně ukončen v roce 1994 certifikací Safír 5K. Ještě před tím, v roce 1988, tehdejší́ československá vláda doporučila vyvíjet také tzv. "zapadní" variantu letounu (později s označením L- 610G), která by byla prodejná i na západních trzích. Pro "západní" typ letounu byl vybrán motor General Electric CT-7, který však vyžadoval výkonnější APU. Ze Safíru 5K proto vznikl modifikovaný Safír 5 K/G, který byl v roce 1999 opět úspěšně certifikován. Projekt L- 610 však následně z důvodu nedostatku finančních prostředků a postoje tehdejších majitelů LET Kunovice zkrachoval. Vznikla tak APU s velmi dobrými parametry, avšak bez reálného uplatnění, a hrozilo, že peníze i čas vynaložený na vývoj přijdou vniveč.

Všechno zlé je k něčemu dobré 

Přísloví všechno zlé je k něčemu dobré se podtvrdilo v osudu “Mička” doslovně. V roce 1999 proběhl na výstavě MAKS v Moskvě první kontakt se zástupci výrobců ruských vrtulníků MIL Moscow a vrtulníkového závodu v Kazani. Rusové tehdy hledali náhradu za ukrajinskou APU AI-9V z důvodu zajištění startovatelnosti vrtulníků Mi-17 do výšky 6000 m, což byl požadavek čínského zákazníka. V roce 2000 byla s ruskou stranou podepsána smlouva na první dodávku APU k certifikaci, která byla do Ruska dodána v roce 2001. Jednalo se tedy o upravenou APU Safír 5K/G MI, která byla původně určena pro letoun L-610G na západní trhy. 

Vývoj nových typů APU

Na základě úspěchu "Mička" v Rusku se v PBS rozběhl vývoj dalších typů APU. Do čínského vrtulníku AC 313 byla vyvinuta APU Safír 5K/G Z8. Jako záměna stejnosměrných APU AI-9V od ukrajinského výrobce vznikla APU s označením Safír 5K/G MIS. V nabídce PBS jsou rovněž jednodušší typy pomocných jednotek určených především pro menší cvičné podzvukové letouny. Ty vychází z konstrukce pro legendární český letoun L-39 Albatros. Aktuálně firma jedná také o vývoji dalších typů APU. 



Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV