Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Investice ALV

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL

04.05. 2022 | Aktuality

1506024137.jpg

Nový vlastník. "Čtyřistadesítka" přistála ve skupině OMNIPOL

Kunovickou leteckou továrnu Aircraft Industries kupuje od ruského majitele skupina OMNIPOL. Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů, který zaměstnává téměř 1000 lidí a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu. Pod křídly skupiny budou létat dva největší finalisté, kteří stojí za legendárními českými letouny a jejich nástupci s označením NG.

OMNIPOL získá od ruského vlastníka 100 procent akcí Aircraft Industries, která krom výroby letounů L 410 a L 410NG má v Kunovicích vlastní mezinárodní letiště a střední leteckou školu. Transakci skupina provede prostřednictvím společnosti OMPO Holding, která se loni na podzim stala minoritním akcionářem největší české letecké továrny Aero Vodochody, jenž vyrábí cvičné vojenské letouny L-39NG. „Konsolidace obou podniků do rukou jednoho vlastníka je výrazným impulsem pro sjednocení strategického směřování českého leteckého průmyslu. Na světových trzích umožní vytěžit obchodní synergie české nabídky civilních a vojenských letounů a na domácí scéně prohloubí kooperace mezi dvěma největšími hráči," zdůraznil Josef Kašpar, prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR).

Páteřním produktem kunovické továrny jsou letouny L 410 a L 410NG, jenž jsou vlajkovými programy českého civilního letectví. Mezi největší odbytiště „Čtyřistadesítek“ historicky patřily ruské regiony kam Aircraft Industries dodávala také v poslední dekádě novodobé historie. V důsledku války na Ukrajině a sankcí EU uvalených na Rusko však firma ztratila stěžejní trh a ocitla se na prahu existenční krize. Propad produkce kunovického výrobce by přitom znamenal zásadní ztrátu kompetencí pro celé odvětví.

Stroje L 410 a L 410 NG jsou integračními projekty, které spojují dodavatelský řetězec a udržují jeho kondici. „Čtyřistadesítky“ se z osmdesáti procent vyrábějí v Česku a v řeči čísel to znamená, že počet domácích dodavatelů přesahuje 650. Česká republika je ostatně jedinou zemí EU, která má schopnosti vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun, kategorie, do níž letouny z Kunovic spadají. „Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce. Tradičních českých výrobních společností není na trhu mnoho, proto je naší povinností jejich výrobu zachovat a dále rozvíjet,“ řekl Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL.

Zachovat výrobní kapacity Aircraft Industries hodlá OMNIPOL díky novým zakázkám ze třetích zemí. Obě společnosti předpokládají uzavření nových kontraktů na dodávky letadel z Kunovic v nejbližších měsících letošního roku. OMNIPOL a Aircraft Industries totiž nastartovaly obchodní spolupráci už loni podpisem dohody o strategické spolupráci na zahraničních trzích během listopadové Dubai Airshow. OMNIPOL se tím chopil expanze letounů L 410 a L 410 NG do světa. Očekávané zakázky tedy zřejmě budou výsledky již rozjetých obchodních kampaní. Ale byznys se rýsuje nejen na nových trzích, ale i v nových segmentech. Aircraft Industries totiž v posledních letech rozšířila nabídku o modifikované verze letounu L 410 a jeho nástupce L 410 NG. Do nových segmentů začala firma pronikat ve snaze vyrovnat výkyvy na trhu letadel pro regionální dopravu, způsobené koronakrizí. U polské pobřežní stráže předloni uspěla hlídková verze letounu L 410, jenž střeží tamní hranice. S hlídkovou a víceúčelovou verzí L 410 NG se nyní podnik uchází o zakázku na Filipínách. Loni Aircraft Industries ohlásila vývoj obojživelné verze L 410 NG označené Seawader, jejíž plováky umožňují přistávat na vodě i na souši.

„Velmi vítáme nově uzavřenou dohodu, neboť v současné situaci nepochybně pomůže zajistit naší společnosti, a hlavně našim zaměstnancům spolehlivé a bezpečné prostředí pro pokračování v další práci. S některými výrobními společnostmi skupiny OMNIPOL dlouhodobě spolupracujeme a přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ uvedla ke změně majitele Ilona Plšková, ředitelka společnosti Aircraft Industries. Zatímco nyní Aero Vodochody dodává podvozky pro letouny L 410 a L 410NG, po akvizici lze předpokládat, že výrobní kapacity Kunovic přispějí i naopak k programům Aera. Řada komponent pro kunovické letouny také proudí z uherskohradišťského Mesitu, který je součástí skupiny OMNIPOL. 

Předloni Aircraft Industries dodala zákazníkům 15 letadel a utržila téměř 2,282 miliardy korun, o téměř 300 milionů více než o rok dřív. Za osmdesát let existence se kunovická továrna může pyšnit celkovým počtem přes osm tisíc vyrobených letounů různých typů, jenž byly exportovány do více než 60 zemí světa. Od zahájení výroby letounu L 410 v roce 1971 jich bylo v Kunovicích vyrobeno přes 1200 kusů. Legendární český dopravní letoun si získal svět především svými unikátními technickými parametry. Stroj pro přepravu 19 cestujících nebo nákladu umí přistát na nezpevněných, krátkých plochách a zvládnout extrémní klimatické podmínky (+/- 50°C). Sériová výroba modernizovaného letounu označeného L 410 NG, který konstrukčně vychází ze svého předchůdce, ale má výrazně vylepšené provozní a technické parametry, byla v Kunovicích spuštěna v roce 2019. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV