Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Americký Thrush s českými motory uspěl na ruském trhu

18.04. 2019 | Aktuality

Thrush retus.jpg

Americký práškovací letoun Thrush 510G pohání motory GE z pražských Letňan

Americký zemědělský práškovací letoun Thrush 510G, poháněný motory z pražských Letňan, které vyváží GE Aviation Czech za podpory EGAP a ČEB uspěl na ruském trhu.

Americký výrobce Thrush Aircraft ohlásil první objednávky od ruského zákazníka. Thrush 510G pohání motory řady GE H z pražských Letňan. Pro americkou dodávku do Ruska je čeká nejprve cesta za oceán a potom zpátky součástí letounu zpět na starý kontinent. Otevření ruského trhu je bránou pro uspěch v celém regionu. Perspektivní je obzvláště v době tamního vzestupu zemědělství. 

Ruský zemědělský boom 

Ruský agrární sektor prochází v posledních letech dramatickým vývojem a tím nabízí příležitost pro uplatnění zemědělských letounů jak na vnitřním trhu, tak trzích okolních zemí. Sektor, kerý byl přes dvě desetiletí v Rusku zanedbáván se stal od roku 2014 státní prioritou. Impulzem, který odstartoval rozvoj zemědělství bylo potravinové embargo, kterým Rusko reagovalo na sanknční opatření EU a USA, kterým zamezilo dovoz vybraných druhů potravin. Země, která byla ještě v roce 2014 pátým největším dovozcem potravin na světě zvedá hlavu a míří k již viditelným výsledkům potravinové soběstačnosti pro svých 140 milionů obyvatel. Do sektoru směřují státní dotace v řádu stovek miliard rublů ročně a i přesto, že je tamní agro průmysl stále značně podfinancovaný rýsují se příležitosti pro zapojení do procesu modernizace. Jedním z nejefektivnějších způsobů práškování rozlehlých ruských polí jsou přitom právě zemědělská letadla. 

Z Waltrovky do Latinské Ameriky 

Klíčovým odbytištěm pro americký Thrush 510G je Latinská Amerika. S motory GE H létá v regionu zhruba 50 strojů, které slouží potřebám tamního zemědělství. V Argentině zachránil úrodu odrůdy hrozen Malbec právě zásah práškovacího letounu Thrush 510G. Ročník 2018 argentinského Malbecu si tak milovníci po celém světě otevřou i díky výkonu strojařů z pražských Letňan. 

Vývoz ulehčila dohoda s US Exim 

Snažší spolupráci mezi českými a americkými exportéry na trzích třetích zemí umožnila reciproční smlouva podepsaná mezi pojišťovnou EGAP a americkou Export Import Bank (US Exim). Pilotním projektem, při němž se smlouva plně využila byl právě vývoz leteckých motorů GE Aviation Czech. Závod z pražských Letňan dodává motory americké společnosti Thrush, která následně vyváží letouny vybavené českými motory do Brazílie, Uruguaye a dalších jihoamerických států. Výhodou spolupráce je, že EGAP a ČEB zajišťují pouze českou část dodávky a navíc se české výrobky dostanou do teritorií, do kterých je těžké proniknout. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

L 410 NG_Paris Air Show_Le Bourget.jpg
Letoun L 410 NG přistál na Paris Air Show. Český letecký průmysl se na akci představí v rekordní sestavě Český letoun L 410 NG úspěšně přistál na pařížském letišti Le Bourget, které se v příštím týdnu promění v dějiště jubilejního 55. ročníku Paris Air Show (PAS) – největší a nejstarší letecké přehlídky světa. „Engéčko“ z Kunovic vyrazilo na aerosalón, coby předvoj české oficiální účasti. Český letecký průmysl vypraví na PAS 2025 rekordní formaci: na ploše národní expozice se propojí exkluzivní sestava 22 firem.
FlyinDiamonds získali schválení pro první sdílený dronový polygon v Česku. Využívat ho bude i LOM PRAHA V Moravských Budějovicích se formuje první oficiálně schválený sdílený testovací polygon pro bezpilotní prostředky v České republice. Jeho vznik schválila Komunikační skupina aerospace managementu (KS ASM), která sdružuje české regulační autority a koordinuje strategickou úroveň uspořádání vzdušného prostoru. Cílem je vytvořit otevřený ekosystém pro startupy, větší hráče i univerzity, posílit domácí know-how a posunout Česko mezi bezpilotní huby světového formátu.
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2025

Ve dnech 17. až 21. listopadu proběhne Dubai Airshow, jeden z nejprestižnějších leteckých veletrhů na světě, kde se český letecký průmysl představí na společné národní expozici.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV