Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět

Češi se představili na aerokosmickém salonu MAKS

05.09. 2019 | Aktuality

5372C8A2-0D3D-4259-9737-B04B54F8E8E4.jpeg

Českou delegaci na MAKS 2019 vedl Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu

Téměř tři sta jednání se zástupci leteckého a kosmického průmyslu má na kontě česká oficiální účast na aerokosmickém salonu MAKS 2019, který se uskutečnil ve dnech 27. srpna až 1. září 2019 na letišti v Žukovském nedaleko Moskvy. Českou oficiální delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Marian Piecha.

Osm českých firem, oborové asociace a státní agentury na podporu obchodu a zahraničních investic reprezentovaly českou oficiální účast na MAKS 2019 pořádanou Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na společném stánku České republiky byly k vidění jak klíčoví hráči česko-ruské letecké linky, tak společnosti, které se o tamní trh teprve zajímají. Historie vzájemných vztahů v leteckém průmyslu mezi tehdejším Československem a SSSR se píše od roku 1935. Ruský trh dosud zůstává jedním z významných odbytišť českého leteckého vývozu. Exportní dodávky z velké části létají na křídlech letounu L 410, který je pýchou domácí výroby v civilním letectví a z 80 procent dílem tuzemského dodavatelského řetězce. Na českém stánku měli návštěvníci možnost „zalétat“ si na stroji L 410 prostřednictvím 3D aplikace promítané v brýlích, kterou představil výrobce legendárního českého letounu, podnik Aircraft Industries. Roli pilota si vyzkoušel také Marian Piecha, náměstek ministra průmyslu a obchodu, který navštívil českou expozici ve čtvrtek.

Zájem hostů si získaly také exponáty PBS Velké Bíteše, která pro letecký průmysl vyvíjí a vyrábí turbínové motory, pomocné energetické jednotky a klimatizační systémy. Pomocná energetická jednotka PBS startuje ruské vrtulníky MIL po celém světě. První kontakt se zástupci ruských výrobců vrtulníků proběhl na aerosalonu MAKS v roce 1999, takže letošní účastí PBS oslavila již 20 let od počátku spolupráce. Na MAKS 2019 PBS prezentovala Safír 5K/G MIS, což je verze jednotky Safír 5K/G MI určená pro zástavbu do již provozovaných vrtulníků jako náhrada za původní ukrajinskou APU. Dalšími exponáty PBS byly nový proudový motor PBS TJ150 a startér generátor EMG-200 vyvinutý pro vrtulníky Ansat. „Letos je to již 18 let, co jsme zahájili dodávky pomocných energetických jednotek Safír pro ruské vrtulníky Mil. V nejbližší době proto očekáváme významný milník v naší produkci. Na podzim PBS vyrobí již 1000. pomocnou energetickou jednotku Safír 5K/G MI, která byla vyvinuta pro vrtulníky Mi-8, Mi-17 a Mi-171,“ uvádí Milan Macholán, generální ředitel PBS.

Novinku na ruském trhu představila GE Aviation Czech, výrobce turbovrtulových motorů z pražských Letňan. Nyní má totiž na ruském trhu mimo tradiční spojení s L 410 další referenci: první práškovací letoun Thrush 510G poháněný českými motory GE řady H přistál ruskému zákazníkovi.

Jihostroj z Velešína připomněl na MAKS své sté výročí, jež firma oslavila letos. V leteckém průmyslu má více než osmdesátiletou tradici a komponenty pro letecké motory postavené na vlastním vývoji vyrábí dodnes.

Brněnský UNIS se na MAKS 2019 pochlubil hned několika počiny. Kromě stávajících dodávek pro menší proudové motory PBS Velká Bíteš se nově podílí na vývoji řídicích systémů velkých leteckých motorů. Participuje na modernizaci pohonné jednotky ukrajinského letounu Ruslan, jednoho z největších dopravních letounů na světě. V kategorii menších motorů stojí české spojení PBS z Velké Bíteše a brněnského UNIS za letošním unikátním přeletem Lamanšského průlivu francouzským vynálezcem Frankiem Zapatou. Flyboardair, který vyvinul, pohání český technologický um a motory PBS TJ 40. Letos MAKS historicky poprvé hostí Flyboard show, která představí nejlepší ruské flyboardisty. 

Letecký průmysl jako inovativní odvětví se stoletou tradicí představuje Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR.Na MAKS 2019 jsme měli možnost dát najevo, že máme ruské straně co nabídnout. Zejména jde o spolupráci na vývoji a výrobě nového čtyřicetimístného regionálního letounu,“ upřesnil Zbyněk Hruška, výkonný ředitel ALV ČR. 

Česko jakožto velmoc malých sportovních letadel reprezentovali na MAKS zástupci Czech Sport Aircraft, která patří mezi kapitány domácí výroby letounů řady LSA. „Czech Sport Aircraft chce rozšířit své obchodní aktivity i směrem do Ruska. Při naší první účasti na MAKS jsme se především zaměřili na hledání partnerů a získávání informací ohledně certifikace našeho letounu v Rusku. Z tohoto pohledu hodnotím naši účast na MAKS 2019 jako velmi obohacující. Děkujeme MPO za možnost participace na společné České expozici,“ říká Vojtěch Tůma, obchodní ředitel společnosti. 

Své služby v podpoře vývozu a zahraničního obchodu firmám nabízela státní agentura na podporu obchodu CzechTrade. Česko jako skvělou adresu pro nejen „letecké“ zahraniční investice pak na akci prosazovala agentura CzechInvest. 

Na společném stánku nechyběly ani menší a střední společnosti, které vnímají významný potenciál ruského trhu. Jednalo se o ATG, výrobce systému pro kontrolu leteckých dílů, či MGM Compro. Ta je rodinnou firmou, která jde s dobou „pionýrské éry“ elektrického létání a ve Zlíně vyvíjí a vyrábí komplexní elektrické pohonné jednotky pro letecký průmysl. 

MAKS 2019 v číslech: 

Letošní ročník MAKS navštívilo téměř 579 tisíc návštěvníků. Počet hostů z řad podnikatelů a odborníků dosáhl 143,5 tisíc. Na aerokosmický salon dle údajů organizátorů přijelo přes 120 oficiálních delegací. Na MAKS se představilo 827 vystavujících společností z 33 zemí. Letos poprvé byla stanovena partnerská země salonu, kterou se stala Čína. Mezi významné zahraniční návštěvy na MAKS 2019 se řadí příjezd delegace prezidenta Turecka Recepa Tayyipa Erdogana. 

 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

noimg
Úspěšná mise v SAE. Dvanáct vystavovatelů na české expozici letošního ročníku prestižního veletrhu Dubai Airshow hlásí splněnou misi. Podepsaly se nové smlouvy, zahájila se nová partnerství a otevřely se dveře pro nové spolupráce s velkým potenciálem do budoucna. Českou expozicí organizovanou MPO ČR prolétly stovky zahraničních delegací. Každý z českých vystavovatelů se zúčastnil přibližně třicítky schůzek, což pro kompletní českou účast znamená více než pět set schůzek se svými stávajícími i potenciálními novými partnery v rámci čtyřdenního byznys programu Dubai Airshow. Oficiální delegaci pro podpoření národní účasti zajistilo MO ČR v čele s náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem.
Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Česká delegace na Dubai Airshow uskutečnila jednání na nejvyšší úrovni s kosmickým průmyslem Spojených arabských emirátů (SAE). Prezidentka vesmírné agentury SAE (UAESA) a vládní ministryně pro pokročilé technologie a veřejné vzdělání Sarah al-Amiri přijala náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce a prezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) Josefa Kašpara. Za české firmy se jednání pod křídly ALKP zúčastnil CEO high-tech společností Radalytica a Advacam Jan Sohar.
Prezident ALKP Josef Kašpar: „Potřebujeme národní letecký a kosmický program“ Letecký veletrh Dubai Air Show přivítal ve Spojených arabských emirátech silnou sestavu českých firem, které se prezentovaly ve společné národní expozici, organizované resorty průmyslu a obchodu, obrany a zahraničí ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Mnoho z toho, co se na poli českého leteckého průmyslu pod křídly ALKP v současné chvíli odehrává, ovlivnil obchod s americkou společností Lockheed Martin, s níž česká vláda uzavřela smlouvu na nákup nadzvukových letounů F-35. O průmyslové spolupráci, která se na akvizici váže, stejně jako o tom, jaký je pro Česko další nezbytný krok, hovoří v rozhovoru pořízeném na Dubai Airshow prezident ALKP Josef Kašpar.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV