Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic

12.02. 2024 | Aktuality

L 410 NG_Odlet na Singapore Airshow.jpeg

Hvězdný reprezentant české výpravy: letoun L 410 NG je na cestě na Singapore Airshow. Foto: Jan Lekeš

Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Největší letecké události v Asii, kterou zastřešuje singapurské Ministerstvo obrany, se letos zúčastní přes tisíc vystavovatelů z více než padesáti zemí. Historicky poprvé se tu představí Česká národní expozice, organizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s rezorty obrany, zahraničí a Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Po úspěchu na leteckých veletrzích v Paříži a v Dubaji se ve dvoupatrové národní expozici (s dvoumetrovým modelem letounu L-39 NG) znovu spojí české vojenské i civilní letectví: a to v podobě devíti společností v rámci delegace, kterou stejně jako při předcházející české misi na Dubai Airshow vede náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec.
 
Ze všeho nejdříve přistane na singapurském letišti hvězdný reprezentant české výpravy: letoun L 410 NG, který směrem Singapur vyrazil v neděli 11. února v 7 hodin ráno z Kunovic. Tříčlenné posádce bude cesta trvat pět dní. Letoun při ní urazí 11 387 kilometrů, ve vzduchu stráví kompletně čtyřiatřicet hodin a v rámci sedmi mezipřistání se objeví na letištích Kréty, Egypta, Saudské Arábie, Ománu, Indie (kde přistane dvakrát) a Thajska. Jedná se o jednu z nejdelších cest, jaké v rámci prezentace českého průmyslu na zahraničním veletrhu „čtyřistadesítka“ vykoná, a vůbec nejdelší cestu v rámci aktuální společné prezentace země a národní expozice; dále byla L 410 už jen na přehlídce Indo Defence v Jakartě v roce 2022, kde byla prezentována pod křídly Omnipolu (cesta byla dlouhá 12 221 kilometrů, tedy o necelých tisíc kilometrů delší než ta současná). „V Asii vnímáme pro letoun L 410 NG nezpochybnitelný potenciál. Singapore Airshow proto považujeme za letošní nejvýznamnější zahraniční leteckou akci, o čemž značí jak vlastní prezentace letounu tak účast Omnipolu i dceřiných společnosti Aircraft Industries a Aero Vodochody na národní expozici,“ říká Jiří Podpěra, prezident Omnipolu. 
 
Singapore Airshow v tuto chvíli platí také za nejvzdálenější destinaci, v níž se bude český letecký a kosmický průmysl prezentovat pod jednou střechou národní expozice. „V silné sestavě přítomných českých firem na veletrhu nebudou chybět národní ikony vojenského a civilního letectví, výrobci letounů včetně sportovních letadel, v nichž patří Česko ke světové špičce, opravárenské podniky, dodavatelé komponent, výrobci leteckých motorů ani vývojové a zkušebnické kapacity,“ říká prezident ALKP Josef Kašpar. „Vůbec poprvé se v novém výstavním konceptu objeví také kosmický sektor a svou premiéru zde odehrají české družice,“ dodává za Výzkumný a zkušební letecký ústav z pozice generálního ředitele.

Česká reprezentace v Singapuru přitom figuruje ve vybrané společnosti 10 národních pavilonů po boku pavilonů Spojených států, Kanady, Francie, Británie či Indonésie. „Mít na takto prestižním veletrhu nejen společnou expozici, ale také letoun české výroby je pro prezentaci komplexních oborových schopností země zásadním lákadlem z obchodního i reprezentačního pohledu ,“ zdůraznil Kašpar.  Českou oficiální výpravu na Singapore Airshow nastartoval především potenciál asijského trhu pro českou leteckou produkci a to jak v rovině finalistů (výrobců letadel), tak dodavatelského řetězce, MRO služeb a vesmírného sektoru. 

PREMIÉROVÁ ÚČAST

Součástí české firemní posádky jsou společnosti Aero Vodochody, Aircraft Industries a Omnipol, pro jejichž letouny patří země ASEAN či také Thajska mezi lukrativní vývozní destinace. V rámci segmentu MRO (údržby a opravy) je právě pořadatelská destinace extrémně zajímavým trhem – Singapur platí v MRO za asijský hub, který zastupuje celých 10 procent globálního MRO; proto si od mise hodně slibuje právě český zástupce této oborové kategorie, Czech Airlines Technics. Singapur je přitom na světové špičce v zavádění supermoderních technologií v nastupujícím trendu UAV i kosmickém průmyslu, především v rovině družicových systémů, v nichž už Česko také není nováčkem. Prim zde hraje VZLÚ, který se na národní expozici nového konceptu představí poprvé, a to jako ústřední český integrátor kosmických řešení a národní centrum pro kosmické technologie s vlastními družicemi. Teritorium má rovněž silný potenciál pro sportovní letadla, která na českém pavilonu bude zastupovat společnost Shark Aero.
 
Chybět nebude ani výrobce leteckých motorů PBS, který má díky vlastní dceřiné společnosti silnou stopu v Indii a vysoký potenciál uplatnění v ASEAN (ostatně stejně jako v Austrálii, která od Singapuru není daleko). Stejně tak se veletrhu účastní česká stálice CSG Aerospace a nováček Aveo Engineering, který vyrábí světla do letadel, vrtulníků i UAV – a to jak pro domácí (Shark, L 410 NG i L-39 NG), tak pro světové značky (Cessna, Embraer či Bell).
 
Po dvou předcházejících ročnících singapurského veletrhu, na nichž se podepsala covidová pandemie, značí aktuální ročník návrat na předpandemická čísla: česká národní účast oslaví premiéru na ústřední asijské airshow, kdy se očekává přibližně 30 tisíc obchodních hostů a až 100 tisíc návštěvníků během dvou posledních dnů pro veřejnost. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

EFIS-pouziti-na-sirku_V1.png
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV