Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

České letectví míří do kanadského mediálního prostoru

20.04. 2023 | Aktuality

canada-1024x682.jpg

Ilustrační foto

Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.

Tyto tituly spolu s časopisy Wings a Frontline představují hlavní cílovou skupinu pro jakoukoli sektorovou komunikaci v letectví či obranném segmentu v Kanadě, projekt proto umožnil navázat kvalitní vztahy s redakcemi, ale i zmapování celkové mediální scény v teritoriu. PROPED finančně podpořený Ministerstvem obrany ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR navázal na dlouhodobou podporu sektoru na kanadském trhu, kde české firmy pravidelně navštěvují veletrh Aéromart Montréal (popřípadě montréalské Aerospace Innovation Forum), a v minulých letech proběhlo i několik leteckých misí oběma směry přes Atlantik. České společnosti už na kanadském trhu uspěly v mnoha rovinách, například  Aero Vodochody  jsou dodavatelem a risk-sharingovým partnerem pro Airbus A-220, dříve Bombardier C-Series, či společnost ERA dodala radary squid na kanadská letiště v Torontu, Montréalu a Québecu. Česká stopa je ale i na Ontario Tech University v testovacím větrném tunelu vybudovaného se zapojením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, přesahy ve vesmíru jsou pak s Canadian Space Agency patrné i díky zapojení do European Space Agency a při participaci například na projektu SWARM. Do Severní Ameriky zároveň dodávají i významní čeští výrobci jako Rayservice, SEKO Aerospace a PBS Group. Se všemi těmito podniky, jenž jsou členy Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP), se měli novináři možnost setkat a zohlednit ve své další práci perspektivy česko-kanadské letecké linky. Česká republika dále usiluje o zapojení do dodavatelských řetězců, ale i partnerskou spolupráci s kanadskými protějšky. Pro Québec je proto k dispozici také program DELTA 2 Technologické agentury ČR, který s partnerskou organizací CRIAQ nabízí podporu projektům aplikovaného výzkumu právě v aerospace. Marketingová podpora a vytvoření aktivní sítě kontaktů pro další komunikaci vůči kanadskému trhu tak slibují posunout businessové snahy kupředu a systematicky budovat obraz českého leteckého sektoru jako silného partnera s více než stoletou tradicí výroby, ale i zásadními inovacemi.

Press trip ukázal, že se Česká republika pyšní řadou nových generací špičkových tradičních strojů, od letounů L-39NG Aero Vodochody, které novináři měli možnost vidět těsně před spuštěním sériové výroby, letounů L 410NG od rovněž navštívených Aircraft Industries, po radary Věra NG společnosti ERA. Zároveň však vyniká Česko ve výcviku pilotů, přičemž Centrum leteckého výcviku v Pardubicích bylo vybráno pro NATO Flight Training Europe. Moderní Taktické simulační centrum zvolené pro tento výcvik s vybavením od VR Group v rámci LOM Praha spolupracuje například i se známým akrobatickým pilotem Martinem Šonkou, který se s delegací také setkal. V neposlední řadě pak byly prezentovány české inovativní společnosti jako Radalytica s unikátním řešením nedestruktivního testování, VRgineers s řešením rozšířené a smíšené reality pro výcvik pilotů, až po pseudosatelity firmy Stratosyst a elektrické pohony firmy MGM Compro

Aktuální paralely jsou však relevantní i s ohledem na akvizice české vlády v obranném sektoru. Obdobně jako Česko, i Kanada projevila zájem o nákup stíhaček F-35 od Lockheed Martin a probíhají vyjednávání o nákupu 88 kusů, ačkoli Kanada nemůže těžit z průmyslové spolupráce spojené s jejich nákupem jako již spolupracující partner. Český výhled na možný nákup stíhaček na pozadí ukrajinského konfliktu tak vytváří zajímavou zkušenost i pro kanadské publikum a případná další spolupráce s českými firmami relevantní novinky pro obchod se Severní Amerikou. Krom Lockheed Martin je pak zásadní i spolupráce s Bell Helicopters, které dodají vrtulníky Viper a Venom pro českou armádu již v příštím roce. Zároveň je Česko evropskou centrálou pro civilní část Bell, jejíž výroba sídlí v Québecu.

Mediální komunikace českého leteckého průmyslu vůči Severní Americe i přes první vlaštovky výsledných článků v kanadském tisku skýtá další prostor pro mediální pokrytí i PR přípravu firem, které o obchodní úspěchy v Kanadě či USA usilují. Projekt přinesl i užitečnou zpětnou vazbu, která ukázala, jak je zapotřebí dopracovat mediální sdělení českých firem tak, aby měla dostatečnou konkrétní provazbu na kanadské publikum a aktuální dění v teritoriu. Přípravu do budoucna díky projektu umožní interakce s redakcemi i konzultanty, stejně jako systematický monitoring kanadského trhu. Další projekty na podporu ekonomické diplomacie tak mohou na tuto pilotní aktivitu úspěšně navázat a dále stavět na příběhu českého letectví vůči Kanadě. 

Autor: Eva Libs Bartoňová, ekonomická diplomatka GK TorontoDoporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Curti_Aerospace_ Zefhir_1.jpg
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV