Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Český letecký vývoz do Francie loni přesáhl 3,5 miliardy korun

12.06. 2019 | Newsroom

F53FE1F8-7642-4203-A633-A64A6CADF4D6.jpeg

Přehlídkový let Airbus A350 na předloňské Paris Air Show. Letadla Airbusu ve světě vzlétají nebo přistávají každé dvě vteřiny. Pro světového lídra dodávají české firmy. Zdroj foto: SIAE 2017 – REA

„Francie je v leteckém průmyslu pro Českou republiku druhým největším obchodním partnerem na světě, prvenství má USA. Český letecký vývoz do Francie loni dosáhl 148 milionů EUR,“ říká Vítězslav Blažek, ředitel zahraniční kanceláře CzechTrade v Paříži.

Čeští dodavatelé mají ve Francii dobré jméno a to především díky vysoké kvalitě, know-how, flexibilitě v dodávkách a konkurenceschopným cenám. Tak hodnotí postavení českých leteckých výrobců na tamním trhu ředitel CzechTrade v Paříži Vítězslav Blažek. V rozhovoru pro aerospaceinczech.com bilancoval aktuální stav a trendy vzájemné spolupráce v letecké branži u příležitosti české oficiální účasti na Paris Air Show 2019. Agentura na podporu obchodu CzechTrade je v zahraničí prodlouženou rukou Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, které českou účast na jedné z největších leteckých přehlídek v Le Bourget organizuje. Ve Francii nabízí CzechTrade českým firmám asistenční služby při identifikaci a oslovování nových odběratelů, dále možnost prezentace na oborových veletrzích za zvýhodněných podmínek a zprostředkování konkrétních poptávek od francouzských firem. 

 Francie patří mezi letecké velmoce, jak vnímá kondici českého průmyslu?

 Mezi profesionály z francouzského leteckého a vesmírného průmyslu mají čeští dodavatelé velmi dobré jméno a to především díky vysoké kvalitě, know-how, flexibilitě v dodávkách a konkurenceschopným cenám. Svědčí o tom i poměrně velké množství certifikovaných českých dodavatelů pro firmy jako Airbus či Thales. Francie je navíc po USA naším druhým největším obchodním partnerem v oboru. Český letecký vývoz do Francie loni dosáhl 148 milionů EUR. V přepočtu jde o více než 3,5 miliardy korun. 

 Jaké jsou trendy francouzského leteckého průmyslu a s jakými dodávkami se mohou uplatnit české firmy?

 Jednoznačným trendem zadavatelů zakázek jako je například Airbus či Safran je celkové snižování počtu přímých dodavatelů jednotlivých dílů, tedy jakási optimalizace dodavatelského portfolia. Pro výrobce jednotlivých dílů je tedy spíše výhodnější své subdodávky realizovat pro schválené dodavatele systémů. 

 Co českým firmám pomáhá otevřít dveře k novým zakázkám a naopak jakým překážkám čelí?

 V leteckém průmyslu jsou to jednoznačně potřebné certifikace a reference. Obrovskou výhodu mají na francouzském trhu firmy, jejichž obchodní zástupci hovoří francouzsky. Překážku mohou představovat možná trochu pomalejší rozhodovací procesy a složitější smluvní administrativa, než na jakou jsou firmy zvyklé z německého či anglosaského prostředí. 

 Paris Air Show patří mezi nejvýznamnější letecké přehlídky v Evropě, Česko se představilo oficiální účastí, proč je důležité imageově a obchodně být na Le Bourget?

 Leteckou přehlídku samozřejmě doprovází i veletrh, kde mají čeští výrobci jedinečnou možnost prezentovat své výrobky a technologie přímo nákupčím nejen francouzských, ale světových firem v oboru letectví a kosmonautiky. Oficiální účast je samozřejmě také skvělou platformou pro prezentaci ČR a její tradice ve výrobě letadel a komponentů pro potencionální investory. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LOGO ALKP CZ (2).jpg
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.
L+K: Aero rozjelo sériovou výrobu L-39NG, zvyšuje platy a nabírá pracovníky Vodochodskému výrobci hrozil pád, díky novému proudovému cvičnému letadlu L-39NG však krizi překonal. Navíc mu pomáhá zvýšená poptávka po dopravních strojích Airbus A220, na které dodává náběžné hrany křídla.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2022

Ve dnech 18. až 22. července se uskuteční letecká přehlídka v Británii, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV