Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět ALV

„Čtyřistadesítka“ pomáhá zvládat koronavirovou pandemii za Uralem

27.05. 2020 | Aktuality

9.jpg

L 410, malý dopravní letoun pro superkrátkou runway, se v Kunovicích začal před 51 lety vyrábět jako stroj pro ruskou regionální přepravu, kde jsou často extrémní přistávací, provozní i klimatické podmínky. Rusko je dosud jedním z největších odběratelů „čtyřistadesítek“. | Autor foto: Jan Lekeš.

Ruská Burjatská republika povolala do boje proti koronaviru letoun L 410 z flotily tamního dopravce. Čtyřistadesítka přepravuje zdravotnický personál do okresních nemocnic a slouží k evakuaci nakažených z odlehlých oblastí republiky.

Burjatskému ministerstvu zdravotnictví podle ruských médií stroj poskytla Bajkalská letecká společnost, která letouny českého původu využívá pro regionální dopravu. Náklady spojené s evakuací nemocných a přepravou lékařů by měla pokrýt federální vláda. 

Burjatská republika leží daleko za Uralem, na jihu východní Sibiře v tzv. Zabajkalí, tedy na jižním a východním břehu nejhlubšího jezera světa Bajkal. Burjatsko je známé zejména díky Transsibiřské magistrále, která vede přes tamní metropoli Ulan-Ude. Cesta vlakem z Moskvy tam trvá přes tři dny a je dlouhá necelých 6000 kilometrů. Rozloha 351 tisíc km2 řadí Burjatsko na 15. příčku seznamu největších regionů Ruska. Pro představu jde o území rozlohou srovnatelné s Německem, které je jen o 6 tisíc km2 větší. V Německu ale žije více než 80 milionů lidí, zatímco Burjatsko má milion obyvatel. 

Krom turistických lákadel a krásné krajiny se může region pochlubit také silnou průmyslovou tradicí a rozvinutým těžebním průmyslem. Těží se zde zlato, uhlí a barevné kovy. Průmysl zajišťuje necelou třetinu HDP Burjatska. Zemědělskoprůmyslový komplex Burjatska produkuje značnou část potravin východní Sibiře.

Významné postavení má přitom v Burjatsku letecká výroba. Ulan-Udský letecký závod má osmdesátiletou tradici. Mimo vrtulníky MIL se tam historicky vyráběly také letouny. Celkový počet vyrobených leteckých strojů se blíží desetitisícům kusů. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV