Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět ALV

„Čtyřistadesítka“ pomáhá zvládat koronavirovou pandemii za Uralem

27.05. 2020 | Aktuality

9.jpg

L 410, malý dopravní letoun pro superkrátkou runway, se v Kunovicích začal před 51 lety vyrábět jako stroj pro ruskou regionální přepravu, kde jsou často extrémní přistávací, provozní i klimatické podmínky. Rusko je dosud jedním z největších odběratelů „čtyřistadesítek“. | Autor foto: Jan Lekeš.

Ruská Burjatská republika povolala do boje proti koronaviru letoun L 410 z flotily tamního dopravce. Čtyřistadesítka přepravuje zdravotnický personál do okresních nemocnic a slouží k evakuaci nakažených z odlehlých oblastí republiky.

Burjatskému ministerstvu zdravotnictví podle ruských médií stroj poskytla Bajkalská letecká společnost, která letouny českého původu využívá pro regionální dopravu. Náklady spojené s evakuací nemocných a přepravou lékařů by měla pokrýt federální vláda. 

Burjatská republika leží daleko za Uralem, na jihu východní Sibiře v tzv. Zabajkalí, tedy na jižním a východním břehu nejhlubšího jezera světa Bajkal. Burjatsko je známé zejména díky Transsibiřské magistrále, která vede přes tamní metropoli Ulan-Ude. Cesta vlakem z Moskvy tam trvá přes tři dny a je dlouhá necelých 6000 kilometrů. Rozloha 351 tisíc km2 řadí Burjatsko na 15. příčku seznamu největších regionů Ruska. Pro představu jde o území rozlohou srovnatelné s Německem, které je jen o 6 tisíc km2 větší. V Německu ale žije více než 80 milionů lidí, zatímco Burjatsko má milion obyvatel. 

Krom turistických lákadel a krásné krajiny se může region pochlubit také silnou průmyslovou tradicí a rozvinutým těžebním průmyslem. Těží se zde zlato, uhlí a barevné kovy. Průmysl zajišťuje necelou třetinu HDP Burjatska. Zemědělskoprůmyslový komplex Burjatska produkuje značnou část potravin východní Sibiře.

Významné postavení má přitom v Burjatsku letecká výroba. Ulan-Udský letecký závod má osmdesátiletou tradici. Mimo vrtulníky MIL se tam historicky vyráběly také letouny. Celkový počet vyrobených leteckých strojů se blíží desetitisícům kusů. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LPP-EFIS-ESIS-L39NG (1).jpg
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Premiérová česká účast na Singapore Airshow, největším leteckém veletrhu v Asii, spojila devět firem. V doprovodu náměstka Blažkovce z MO ČR jednaly s vedením globálních hráčů a regionálních lídrů.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV