Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Ze světa: GE Catalyst z pražských Letňan ukončil sérii prvních zkušebních běhů na letounu Denali

14.09. 2021 | Newsroom

denali_ground_engine_runs_1_copy.jpg

Textron Aviation pokročila v pozemních zkouškách letounu Beechcraft Denali osazeného motorem GE Catalyst. Foto: Textron Aviation

Motor GE Catalyst, jehož vývoj a výrobu má na starosti turbovrtulová centrála americké GE Aviation v pražských Letňanech, prošel první sérií pozemních zkoušek po zástavbě do letounu Beechcraft Denali. Vzlet letounu má proběhnout na konci letošního roku, píše server AINonline.

První pozemní zkoušky na letadle pomohly ověřit funkci drakové části palivové soustavy a propojení motoru s elektronickou soustavou a avionikou letadla. Nový jednomotorový devítimístný letoun se tím výrazně přiblížil k prvnímu vzletu, který je plánován na konec tohoto roku. „Úspěšné testování motoru na letadle je významným krokem na cestě k prvnímu letu Beechcraft Denali,“ potvrdil Chris Hearne, viceprezident Textron Aviation, která značku Beechcraft vlastní. Přesun programu Denali pod křídla Beechcraft oznámil Textron v létě letošního roku. Původně měl letoun spadat do portfolia společnosti Cessna Aircraft, která je rovněž součástí Textron Aviation. 

GE Catalyst mezitím dovršil přes 2 500 hodin pozemních zkoušek na zkušebnách a připravuje se první vzlet motoru na letounu Beechraft King Air, uvádí AINonline. King Air 350 je létající zkušebnou Fakulty strojní ČVUT vybavenou vysokorychlostním systémem sběru dat. Přestavba letounu upraveného pro letové zkoušky motoru proběhla v Německu a v Berlíně má také odstartovat první etapa zkoušek GE Catalyst na létající zkušebně. Druhá fáze testů proběhne na letišti v Hradci Králové. 

Experimentální letoun King Air 350 doplňuje ucelený soubor pozemních zkušeben ČVUT. Čtyři pozemní pracoviště (dynamometrická, jádrová a dvě vrtulové zkušebny) jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi, díky nimž Česko stále patří mezi země, ke umí komplexně testovat letecké motory. Součástí spolupráce ČVUT a GE Aviation Czech je nejen vybudování vývojové a výzkumné infrastruktury pro zkoušky leteckých motorů v Česku, ale také posílení znalostních kompetencí ČVUT v letectví a kosmonautice. Na základě dat změřených na zkušebnách vyvíjí ČVUT individuální celoživotní monitorovací systém motoru GE Catalyst s prediktivní údržbou. Univerzita má tudíž k dispozici velmi citlivá data, ke kterým výrobci jinak přistupují velmi ochranářsky. Česká republika je tak jediným státem mimo USA, kde americká GE Aviation letecké motory nejen vyvíjí, vyrábí a certifikuje, ale také testuje a má na celosvětové poměry unikátní univerzitní spolupráci. 

GE Catalyst je po více než 30 letech první zcela nově vyvinutý turbovrtulový motor, který dokládá, že Česko zůstalo v elitním klubu světových výrobců leteckých pohonů. V supermoderním motoru GE Catalyst jsou aplikovány nejnovější technologie a řada dílů se vyrábí pomocí 3D tisku. „GE Aviation dokončila zhruba 30% certifikačních testů motoru GE Catalyst, včetně zkoušek námrazy za teplot pod bodem mrazu. Americkému certifikačnímu úřadu FAA jsme předložili již 35 procent dokumentace potřebné pro získání ověření,“ řekl koncem července pro Flight Global Paul Corkery, šéf turbovrtulových programů GE Aviation. 

Česko se řadí mezi pouhých sedm zemí na světě, kde umí na vlastním území vyvinout, vyrobit i certifikovat turbovrtulový motor. Historicky za tím stojí znalostní a výrobní potenciál továrny Walter/Motorlet. Dějiny se začaly psát v 70. letech minulého století spolu s motorem Walter M 601, který dostal do vzduchu kunovický letoun L 410 a prokázal skvělé provozní schopnosti ve složitých klimatických i provozních podmínkách ruské Sibiře i tropické Afriky. Část „Waltrovky“, která vyrobila přes 4,5 tisíce turbovrtulových motorů a kde v letech 1923 až 2008 vzniklo celkem přes 37 tisíc leteckých motorů, odkoupila před třinácti lety GE Aviation. Po akvizici firma zmodernizovala výrobu, vsadila na české know-how, které obohatila svými poznatky a zkušenostmi z celosvětového působení, a nyní je turbovrtulová centrála GE Aviation Czech v pražských Letňanech zapsána v rodném listu motoru GE Catalyst. Nejprve však GE Aviation Czech uvedla na trh typovou řadu motorů GE H, založenou na výrazně modernizovaném původním motoru Walter M 601.

Zdroj: redakčně upraveno AINonline & Flight Global


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

408258-Beechcraft Denali First Flight A2A-7775e4-original-1637694419.jpg
Beechcraft Denali má za sebou první let. Do vzduchu jej vznesl GE Catalyst Letoun Beechraft Denali poháněný motorem GE Catalyst z pražských Letňan se poprvé dotkl nebes. Úspěšně zdolal první let a zahájil program letových zkoušek. Jde o významný milník v certifikaci nového letadla.
České letecké špičky zabodovaly na Dubai Airshow Nové zakázky, smlouvy o obchodní spolupráci, propojení s emirátskou a světovou leteckou elitou a přes pět set jednání českých firem se zahraničními partnery v rámci české oficiální účasti na listopadové Dubai Airshow. To je stručná vizitka českého angažmá na největším leteckém veletrhu na Blízkém východě, Dubai Airshow 2021.
Aircraft Industries se pouští do vývoje plovákové verze letounu L 410 NG. Firma získala zákazníka na Dubai Airshow Aircraft Industries zahájí v Kunovicích vývoj plovákové verze letounu L 410 NG. Na dodávce jednoho letounu s označením L410 NG SEAWADER se na Dubai Airshow dohodla se společností AIR – TEC GLOBAL. Hodnota kontraktu dosáhne deseti milionů USD.

Newsroom

Beechcraft Denali má za sebou první let. Do vzduchu jej vznesl GE Catalyst Letoun Beechraft Denali poháněný motorem GE Catalyst z pražských Letňan se poprvé dotkl nebes. Úspěšně zdolal první let a zahájil program letových zkoušek.
L 410 NG je na cestě na Dubai Airshow Přes 5 tisíc kilometrů zdolá během 16ti hodinového letu ve dvou dnech letoun L 410 NG. Jako jedna ze sto šedesáti okřídlených ukázek se představí na stojánce největšího leteckého veletrhu na Blízkém východě.
EXPORT.CZ: Historie nekončí. České motory dál pohání letecký průmysl Dějiny První brněnské strojírny se začaly psát před více než 200 lety. Výrobní portfolio dnešní PBS GROUP je široké, skupina se prosazuje v leteckém průmyslu, energetice nebo například moderním slévárenství.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW

Ve dnech 14. až 18. listopadu se uskuteční letecká přehlídka v Dubaji, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV