Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Klubové setkání ALKP s účastí zástupců AMOS bylo i debriefingem české mise na Ukrajinu

27.10. 2023 | Aktuality

Klubové setkání_AMOS (1).png

Říjnového klubového setkání ALKP, věnovaného otázkám a strategiím ohledně Ukrajiny, se zúčastnili zástupci Agentury pro mezivládní spolupráci (AMOS), jmenovitě ředitel agentury Aleš Vytečka a Šimon Levíček, projektový manažer a koordinátor pomoci pro Ukrajinu. Asociaci na akci reprezentoval Viktor Sotona, viceprezident ALKP pro Defence Aviation a současně prezident Aero Vodochody.

AMOS v současné době funguje na mezivládní úrovni jako ústřední bod pro koordinaci průmyslové spolupráce mezi Českou republikou a Ukrajinou. Zatímco od počátku ruské invaze AMOS pomáhala koordinovat zejména dodávky konvenčního vojenského materiálu (těžké techniky, munice a střelných zbraní), nyní agentura rozšiřuje pole spolupráce s Ukrajinou o pokročilé technologie. Na scénu tím vstupují také obranné letecké technologie, a to napříč oborovým spektrem; znamená to zcela nové příležitosti pro řešení od velkých hráčů, menších inovativních firem a českých dodavatelů v segmentu bezpilotních prostředků (UAS). Šance pro spolupráci se přitom rýsují také v kosmickém průmyslu. Nyní zafixovanou frontovou linii totiž mohou efektivně posouvat pouze nové technologie. Za klíčový operační prostředek na bojišti přitom Ukrajina považuje zejména segment UAS. V kurzu jsou řešení dronových rojů, průzkumných a kamikadze dronů či munice pro UAV. 
 
O slovo ve vzájemné relaci se proto hlásí ALKP, která z pozice nejsilnější oborové asociace hodlá ve spolupráci s AMOS vytvořit „roadmap“ příležitostí v kosmickém a leteckém průmyslu včetně UAV scény. Současně se hodlá následně podílet na jejich rozpracování, jak zaznělo na klubovém setkání. Spolupráce ALKP s agenturou AMOS tak umožní českým společnostem efektivní a přímou linku k průmyslu ukrajinské strany.
 
Asociace, která se nyní hodlá zaměřit na zorganizování bezpilotní scény, má v řadách zhruba desítku členů z řad velkých podniků, které už v současné chvíli představují českou leteckou stopu na Ukrajině. Počínaje ukrajinskou flotilou letounů L-39 Albatros z dílny největší české továrny Aero Vodochody, přes výrobce motorů PBS Velká Bíteš, která uzavřela strategické partnerství s ukrajinskou konstrukční kanceláří Ivčenko Progress, až po státní podnik LOM PRAHA, jenž je připraven poskytnout kapacity pardubického Centra leteckého výcviku (CLV) pro pilotní výcvik ukrajinských pilotů. LOM PRAHA navíc přispěje také silami svého dceřiného podniku VR Group v relaci taktického simulovaného výcviku. Letecký simulátor na Ukrajinu již dodala společnost Vrgineers. Protivzdušnou obranu Ukrajiny pomohou vyztužit špičkové pasivní sledovací technologie pardubické ERA. Aktivní jsou na ukrajinském trhu také společnosti LPP, Unis, Mesit a další.  

Setkání s Brave1 v Kyjevě

Klubové setkání sloužilo rovněž jako debriefing nedávné návštěvy české delegace na Ukrajině. Ta  pod vedením poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara a AMOS propojila české firmy s ukrajinskými protějšky na fóru platformy Brave1. Ukrajinská Brave1, která delegaci přivítala ve spolupráci s ukrajinským Ministerstvem strategického průmyslu, představuje technologický cluster firem v oblasti obranných technologií, které zastupují plnou škálu prioritních vertikál pro obranné síly včetně bezpilotních robotických systémů, UAV, odminovávání, elektronického boje, virtuálních simulací a dalších oblastí.
 
Brave1 je podporován ukrajinskou vládou a jeho spoluzakladateli jsou ukrajinské Ministerstvo digitální transformace Ukrajiny, Ministerstvo obrany, Generální štáb ozbrojených sil, Rada národní bezpečnosti a obrany, Ministerstvo strategického průmyslu a Ministerstvo hospodářství. Její stěžejní misí je budování spolupráce mezi ukrajinskými inovativními týmy, které svou účinnost prokazují přímo na bojišti, a mezinárodními společnostmi, které mohou ukrajinskou stranu probíhajícího konfliktu posílit přispěním nejmodernějších technologických řešení – včetně těch českých, za něž se setkání účastnily AgentFly Technologies, LPP, PBS Velká Bíteš, VR Group, Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) a další. 
 
Spojení sil klíčových resortů, které vyústilo v založení clustru Brave1, jasně signalizuje tah na branku ukrajinské institucionální sféry, která hodlá vládní iniciativu vybudování tzv. „Armády dronů“ koordinovanou Ministerstvem pro digitální transformaci uchopit také skrze mezinárodní kooperace a vytvoření společných hubů pro nejpokročilejší technologie, které by byly zároveň odzkoušeny na bojišti. Výzvou pro českou stranu je vytvoření formálních i neformálních komunikačních kanálů s jednotlivými hráči a postavení stejně silné vyjednávací sestavy na české straně.  

Výzva českého průmyslu

K tématům setkání patřil i byznysový rozměr použití vybraných technologií ve válečném střetu. Tzv. „battle proven“, čili přímo na bojišti osvědčené technologie, budou mít po válce diametrálně odlišnou hodnotu od těch, které si takovým křtem ohněm neprošly. Uplatnění českého průmyslu tak dává smysl jak v posílení ukrajinské strany konfliktu, tak v obchodním rozměru poválečných časů.
V souvislosti s tím zazněla na klubovém setkání ALKP i výzva, aby současná situace sloužila jako určitý „wake-up call“ pro českou státní sféru, která má možnost ve světle probíhajících událostí umožnit českému průmyslu dosáhnout na efektivnější nástroje pro výzkum, vývoj a testování potřebných technologií.
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

noimg
Úspěšná mise v SAE. Dvanáct vystavovatelů na české expozici letošního ročníku prestižního veletrhu Dubai Airshow hlásí splněnou misi. Podepsaly se nové smlouvy, zahájila se nová partnerství a otevřely se dveře pro nové spolupráce s velkým potenciálem do budoucna. Českou expozicí organizovanou MPO ČR prolétly stovky zahraničních delegací. Každý z českých vystavovatelů se zúčastnil přibližně třicítky schůzek, což pro kompletní českou účast znamená více než pět set schůzek se svými stávajícími i potenciálními novými partnery v rámci čtyřdenního byznys programu Dubai Airshow. Oficiální delegaci pro podpoření národní účasti zajistilo MO ČR v čele s náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem.
Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Česká delegace na Dubai Airshow uskutečnila jednání na nejvyšší úrovni s kosmickým průmyslem Spojených arabských emirátů (SAE). Prezidentka vesmírné agentury SAE (UAESA) a vládní ministryně pro pokročilé technologie a veřejné vzdělání Sarah al-Amiri přijala náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce a prezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) Josefa Kašpara. Za české firmy se jednání pod křídly ALKP zúčastnil CEO high-tech společností Radalytica a Advacam Jan Sohar.
Prezident ALKP Josef Kašpar: „Potřebujeme národní letecký a kosmický program“ Letecký veletrh Dubai Air Show přivítal ve Spojených arabských emirátech silnou sestavu českých firem, které se prezentovaly ve společné národní expozici, organizované resorty průmyslu a obchodu, obrany a zahraničí ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Mnoho z toho, co se na poli českého leteckého průmyslu pod křídly ALKP v současné chvíli odehrává, ovlivnil obchod s americkou společností Lockheed Martin, s níž česká vláda uzavřela smlouvu na nákup nadzvukových letounů F-35. O průmyslové spolupráci, která se na akvizici váže, stejně jako o tom, jaký je pro Česko další nezbytný krok, hovoří v rozhovoru pořízeném na Dubai Airshow prezident ALKP Josef Kašpar.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV