Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět ALV

Komiaviatrans: Vracíme se k normálu, obnovujeme letecký provoz na křídle L 410

19.06. 2020 | Aktuálně

L 410 Rusko 2.jpg

Ruský regionální dopravce Komiaviatrans opět zahajuje provoz na svých linkách, které spojují těžařská města na ruské Sibiři. Lety budou vykonávat české stroje L 410.

Letecké spojení mezi sibiřskými městy Syktyvkar, Uchta, Pečora, Usink a Inta bylo přerušeno v polovině března letošního roku v reakci na šíření pandemie koronaviru. V červnu společnost Komiaviatrans, která je klíčovým provozovatelem regionálních leteckých spojů v Republice Komi, oznámila, že obnovuje spojení mezi těmito městy. Na linky dopravce nasadí čtyři letadla L 410.

Komiaviatrans je ruský regionální přepravce, který provozuje vnitrostátní lety zejména v rámci středosibiřského regionu. Společnost sídlí ve městě Syktyvkar, metropoli Republiky Komi. Ta vešla do povědomí zejména jako region, kde se začaly psát dějiny těžby ropy v severoevropské části Ruska. Území republiky se přitom stalo jedním z vůbec prvních míst v dnešním Rusku, kde probíhaly geologické průzkumy zaměřené speciálně na hledání ropy.

Těžařskou kapitolu svých dějin otevřelo Rusko ve dvacátých letech 18. století v údolí řeky Uchta, jež protéká stejnojmenným městem, které „čtyřistadesítka" nyní letecky spojuje s metropolí regionu.

Nedaleko města Usinks, což je další destinací, kam létá L 410, leží rafinerie Jenisej, na jejíž výstavbě se mimo jiné podílel brněnský UNIS. Rafinerie byla uvedena do provozu v roce 2011 a je považována za nejseverněji položený závod na zpracování ropy na světě. Od hranice polárního kruhu je vzdálená pouhých 20 kilometrů a teploty zde nezřídka klesají i pod -30 či -40 °C. Tyto klimatické podmínky letouny L 410 s přehledem zvládají. Právě odolnost vůči extrémním mrazům, s níž se počítalo již při jejich vývoji, patří mezi nezpochybnitelné přednosti těchto českých letadel.

Města Pečora a Inta, která jsou pro okolní svět jednoduše přístupná rovněž díky „čtyřistadesítkám", se mohou pochlubit nejen rozvinutým ropným a plynovým průmyslem. Pečora je energetickou metropolí regionu se silně rozvinutým elektroenergetickým sektorem. Inta je pak historicky spojená s těžbou uhlí.

Hlavním pilířem regionální ekonomiky je nicméně právě ropný a plynový těžební průmysl. Celková délka ropovodů, které protínají Republiku Komi, dnes dosahuje necelých 2 000 km. Zároveň je republika klíčovým logistickým uzlem, který zajišťuje transport plynu z nalezišť v Ťumenské oblasti. Délka čtyř páteřních plynovodů, které vedou přes území Komi, přesahuje 7000 kilometrů.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV