L-39 Albatros ve verzi CINEJET s kamerovým systémem na přídi letounu umí záběry i při 650 km/h. Zdroj foto: www.cinejet.com
Pokračování kultovního snímku o americkém letectvu, který se mezi filmové legendy zařadil díky akčním záběrům ze vzduchu, slibuje opět velkolepou podívanou. Udržet vysokou kvalitu letových záběrů se podařilo nasazením českých letounů L-39 Albatros.
Mezi legendami natáčení „dvojky“ slavného amerického filmu se objevila méně nápadná, zato mnohem skutečnější: Aero L-39 Albatros, dosud nejpoužívanější cvičný proudový letoun na světě.
Unikátní řešení L-39 CINEJET s kamerovým systémem na přídi letounu umožní divákům Top Gunu sledovat efektní průlety amerických námořních letců a složité manévry letadel „jako v přímém přenosu“. Upravená „třicetdevítka“ totiž umí záběry i při 650 km/h a přetížení kolem 3G.
Kamerové řešení českého letounu L-39 nese značku CINEJET, která vznikla spojením sil americké společnosti Helinet Aviation a zaoceánské akrobatické skupiny Patriots Jet Team. CINEJET vystřelil L-39 na „hollywoodské nebe“ díky skvělé manévrovatelnost českého letounu při širokém rozsahu rychlosti spolu s kamerou vyvinutou na míru požadavkům exkluzivních letových záběrů.
Jde o modifikaci letounu L-39 osazeného gyroskopicky stabilizovanou platformou systému Shotover F1 Rush s několika kamerami a typy objektivů. Jeho instalace si vyžádala jak úpravu kamerové základny, tak redesign příďové části letounu. Změna vyvážení, které čelili vývojáři přitom nesměla mít vliv na letové vlastnosti.
Jedinečné postavení na trhu a „hvězdnou“ kariéru řešení CINEJET ohlásila výkonná ředitelka Helinet Aviation Kathryn Purwinová již při dokončení vývoje v roce 2017: „Žádná jiná letecká platforma nenabízí stejnou úroveň výkonnosti, flexibility a unikátních snímacích schopností,“ uvedla.
Kalifornská Helinet Aviation není ve filmové branži nováčkem. Do projektu CINEJET se pouštěla z pozice specialisty na letecké záběry a fotografie, který disponuje vlastní flotilou helikoptér a dronů vybavených kamerami. Rostoucí požadavky zákazníků na kvalitu záběru ovšem vyžadovali mnohem výkonnější stroje mimo jiné se schopnostmi obstát při akrobatických prvcích ve vysokých rychlostech.
Udržet krok s dobou se podařilo spojením s americkou akrobatickou skupinou Patriots, která létá na českých „třicetdevítkách“. Ostatně L-39 běžně využívají akrobatické týmy po celém světě. Třeba francouzští Apache Aviation donedávna známí jako Breitling Jet Team, či lotyšští „Baltské včelky“, neboť pro soukromé akrobatické skupiny jsou to ideální letouny.
Poptávka po schopnostech verze CINEJET nyní míří z televizních a filmových společností, leteckých a marketingových firem i vědeckých a výzkumných institucí vyžadujících materiály ve vysokém rozlišení.
Naplno využít vlastností L-39 pro letové záběry Top Gun: Maverick se podařilo i díky velmi zkušeným pilotům. Během natáčení CINEJET pilotují Randy Howell, zakladatel a majitel skupiny Patriots a z pozice kameramana Kevin LaRosa II za společnost Helinet.
Premiéra pokračování Top Gunu, příběhu elitního pilota Mavericka z osmdesátých let proběhne v českých kinech 16. července 2020. Hlavní roli si po více než třiceti letech střihl opět Tom Cruise. Až na film vyrazíte vzpomeňte si na českou stopu a letoun L-39, který byl ve vzduchu „za kamerou“. Prozatím se L-39 objevuje v oficiálních upoutávkách z natáčení Top Gun: Maverick, anebo si jako ochutnávku vizuální kvality můžete pustit další videa z produkce CINEJET
https://cinejet.com/.