Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Leteckou divizi UNISU drží ve vzduchu projekty bítešské PBS a ukrajinského Antonova

04.02. 2021 | Aktuálně

Ištván Szabo, UNIS.JPG

István Szabó řídí leteckou divizi brněnského UNISU

BILANČNÍ KOMENTÁŘ ISTVÁNA SZABÓ | Navzdory koronakrizi z letecké divize společnosti UNIS hlásíme rekordní vytížení výroby. V roce 2020 jsme navíc úspěšně dokončili vývoj nové generace řídících systémů pro motory PBS Velká Bíteš a odstartovali přípravy jejich sériové výroby. Pokračovali jsme také v testování řídicí jednotky pro modernizovaný AN-124 Ruslan - obří dopravní letoun, který loni pomáhal s přepravou zdravotnických pomůcek po celém světě. Několikrát přistál i v Česku.

K celkovému zhodnocení a vyčíslení hospodářských výsledků roku 2020 je v tuto chvíli ještě brzy. S jistotou lze ovšem konstatovat, že pokles zakázek oproti roku 2019 bude v souvislosti s koronakrizí patrný.  

V letecké divizi pro tuto chvíli větší výkyvy nenastaly. Významná část našich leteckých dodávek totiž stojí na dlouhodobých smlouvách, výrobnímu know-how a náročných vývojových cyklech. Pokud by došlo k jejich přerušení, navázat na stávající spolupráci by bylo několikanásobně dražší a technologicky velmi složité, čehož si jsou naši zákazníci vědomi. Omezili jsme však investice do experimentálního výzkumu a přesunuli většinu dotačních projektů do roku 2021, neboť ty vyžadují jasnou míru spoluúčasti od žadatele a spolužadatelů. Jde o plány, které obnovíme za předpokladu možnosti využít státních programů „Věda a Výzkum“. Pokračujeme ovšem v investicích do vývojových projektů, které bezprostředně přispějí ke zvýšení konkurenceschopnosti a kvality našich stávajících produktů. Ucházíme se o podporu ze strukturálních fondů ve specializované letecké výzvě v rámci programu „Aplikace“, kterou vypsalo MPO ČR v září loňského roku. Žádáme o podporu pro projekt „Vývoj moderních řídicích systémů leteckých motorů“. 

Kondici udržují dlouhodobá partnerství 

V roce 2020 jsme se posunuli do další dílčí fáze testování řídicí jednotky motoru D-18T letounu AN-124 Ruslan. Většina testů již probíhala na motorovém zkušebním standu přímo u zákazníka, společnosti Ivchenko Progres. Pro První brněnskou strojírnu Velká Bíteš se nám podařilo vyvinout a vyrobit první prototypy nové generace řídicího systému pro jejich motory řady TJ80, TJ100 a TJ150. Z hlediska objemu výroby naše divize zaznamenala rekordní vytížení. Výrobní zakázky pokryly celou výrobní kapacitu a jejich počet byl historicky největší. 

Všechno zlé je k něčemu dobré

Musíme si s ohledem na zkušenosti, které firma získala během pandemie, přiznat, že jsme nebyli zcela připraveni na fungování ve formě „home office“. To se týká jak vybavení obecně, tak přístupnosti interní sítě či dostatku funkčních komunikačních prostředků s potřebnou mírou zabezpečení. Tato mimořádná situace nám ukázala, kde je potřeba se zlepšit a jaká opatření jsou nezbytná přijmout. Přínosem však pro nás bylo zjištění, že je možné spoustu věcí se zákazníkem vyřešit pomocí telekonferencí, tj. bez nutnosti osobních schůzek.

Stálý tým

Společnost se snaží udržet stavy zaměstnanců beze změny. Navíc chceme naše stavy navýšit vzhledem k projektovým plánům na rok 2021. 

Rok 2021 pohledem UNIS 

Plánují se letové zkoušky řídicí jednotky motoru D-18T na dopravním letounu společnosti Antonov An-124 a jeho certifikace. Dále počítáme se zavedením sériové výroby a dokončením typových zkoušek řídicího systému pro motory TJ80, TJ100 a TJ150. 

Také jsme se zavázali k zahájení vývoje řídicího systému pro motory AI-450 a MS-500 a k rozvoji znalostí v oblasti napájecích sítí na 270 VDC v rámci grantového projektu zaměřeného na vývoj nového motoru PBS TJ200. Na tomto projektu spolupracujeme se společností PBS, Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem (VZLÚ) a univerzitou VUT.  

V rámci našich rozvojových projektů se chceme také mnohem důsledněji věnovat oblasti vývoje bezpilotních a vojenských prostředků. Jde o segment trhu, ve kterém vidíme perspektivu a velký potenciál. 

Budoucnost letecké branže

Globálně se dá říct, že letecký průmysl stagnuje a vyčkává na to, jaký bude další vývoj po překonání pandemie. Hodně vývojových projektů bylo pozastaveno nebo ukončeno. Bude záležet na koncových odběratelích a dotačních institucích, jaké tempo udají obnově původního stavu. Věříme, že vzhledem k dlouhodobému zaměření a charakteru leteckých projektů bude tato krize nakonec úspěšně překonána. 

Autorem článku je ředitel letecké divize společnosti UNIS a.s. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV