Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Mejzlik Propellers roztáčí vrtule. Nový člen ALKP škáluje výrobu a míří k létajícím taxíkům

17.06. 2023 | Aktuality

0O9A0593 (1).jpg

Ve světě vrtulí nehrálo jméno Mejzlík nikdy poslední housle. Někdejší brněnský tvůrce vrtulí pro RC modely se ovšem postupem času vypracoval v globálně uznávanou kapacitu ve vývoji a výrobě propulzních jednotek pro drony v komerční i obranné sféře – a u toho jeho cíle zdaleka nekončí. Seznamte se s novým členem Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP).

Mejzlik Propellers se v současné chvíli zaměřuje na tři segmenty zákazníků. Komerční UAV, kde k jeho klientům patří kupříkladu společnosti Matternet, Percepto a Freespace Operations, za druhé obranné UAV (zde spolupracuje s Bellem, Shield AI či Aeronautics) a do třetice velké drony a AAM, kde se ve výčtu klientů objevují subjekty jako Aergility či Regent. „Teď klademe velký důraz na škálovatelnost produkce, říká spolumajitel a obchodní ředitel Mejzlik Propellers Jan Hruška. Poukazuje tím na to, čím se brněnští vrtuláři zásadně odlišují od desítek jiných společností ve stejném segmentu. Mejzlik Propellers se totiž nesoustředí na tvorbu vrtulí s nevelkým životním cyklem, ale na vývoj certifikovaných vrtulí pro začínající trh komerčních dronů – a to ne v jednotkách, ale ve stovkách a tisících kusů nejvyšší kvality.

Autonomní drony i taxislužba budoucnosti

Máme unikátní pozici v tom, že nabízíme kompletní řešení od aerodynamického návrhu přes prototypy až po certifikovatelnou výrobu,“ říká Jan Hruška, který společnost v roce 2017 odkoupil společně se synem jejího zakladatele Tomášem Mejzlíkem juniorem od jejího zakladatele Tomáše Mejzlíka. „Firmám, které teď po celém světě staví prototypy těchto strojů, pomáháme vymýšlet technologie a stavět vrtule, které jinak nejsou k mání.“ 
Brněnská společnost je tak coby partner u vzniku samotného konstrukčního řešení nových strojů typu EVTOL, jejichž tvůrci přitom nehledají jen někoho, kdo jim pomůže vyrobit prototyp, ale umožní jim do budoucna vyrábět i desetitisíce vrtulí pro sériovou výrobu. „Technologicky jsou pro nás hlavní výzvy navyšování kapacit a opakovatelnost výroby,“ potvrzuje Hruška.
Portfolio klientů je přitom tak pestré, jako může být v budoucnu pestrý samotný trh komerčních dronů. Pro společnost Percepto například navrhují pohonnou jednotku pro autonomní dron Sparrow, který ve scénářích střežení zabezpečených zón představuje létajícího parťáka robotického psa Spota od Boston Dynamics. S Bell Helicopters pracuje Mejzlik Propellers zase na inovativní bezpilotní platformě. A klidně i třímetrové vrtule pro futuristické taxíky s kolmým startem buduje pro tři z deseti největších firem, které se dnes tvorbou těchto strojů zabývají.
Naší přidanou hodnotou je, že nejsme jen výrobna,“ říká obchodní ředitel Hruška.Více než polovinu tržeb teď děláme ve službách.“ I z tohoto pohledu je Mejzlik Propellers pro své klienty spíše partnerem: nabízí kupříkladu vlastní software na simulaci tvaru vrtule. „Nabízíme službu optimalizace tvaru vrtule a výrobcům dronů tak pomáháme vyždímat z jejich stroje maximum, případně jej udělat co nejtišším.“ Každý výrobce má své specifické požadavky a firma Tomáše Mejzlíka a Jana Hrušky je hodlá splnit do posledního. „Začneme s vrtulí, ve spolupráci s výrobcem motorů najdeme pro konkrétní dron nejlepší propulzní řešení a vrtuli optimalizujeme.“

Od vrtule v troubě k třímetrovým gigantům

Software, na němž Mejzlik Propellers spolupracovali i s Izrael Airspace Industries, vznikal tři roky a dnes je na nejvyšší úrovni v celé kategorii návrhů vrtulí pomocí matematických modelů. Patří k nim strukturální výpočty, při nichž se zkoumá, zda vrtule ustojí srážku s ptákem nebo má náběžnou hranu ochráněnou proti nárazům malých částeček písku, i pevnostní výpočty, které zaručují, aby vrtule nevydržela jen 50 hodin jako v hobby světě, ale tisíce hodin v komerčním nasazení.
Mejzlik Propellers dnes disponuje certifikací ISO 9001 a spolupracuje s certifikovaným testovacím centrem americké FAA a evropské EASA. Ve svém brněnském centru nyní na tisíci metrech čtverečních plochy otevírá nové výrobní patro (opět certifikované podle FAA), kde pojede výroba karbonových vrtulí pro bezpilotní letouny a EVTOLy. „Nabídneme tak největším hráčům jednu z mála možností, jak naškálovat produkci v certifikovaném měřítku,říká Jan Hruška.
U počátků dnešní společnosti se sedmdesátkou zaměstnanců a ročním obratem 100 milionů korun přitom nestojí nic jiného, než...vrtule. Přesněji řečeno vrtulka, protože zakladatel původní firmy Tomáš Mejzlík vyrobil tu první laminátovou pro svůj model letadla tak, že ji upekl v troubě své maminky ve stejnou chvíli, kdy se v té samé výrobní jednotce pekla nedělní husa.
To bylo v roce 1976. O tři roky později pak Tomáš Mejzlík se svou vlastnoručně vyrobenou vrtulí vyhrál mezinárodní soutěž RC modelů letadel F2D, což vzbudilo zájem ostatních modelářů. To všechno vedlo po revoluci ke vzniku firmy Mejzlik Modellbau, která si získala mezinárodní renomé; na zlomu milénia už její vrtule používalo třináct z dvaceti nejlepších pilotů soutěže Tournament of Champions. Svět ale letěl dál – a modely letadel začaly ustupovat dronům.

Vrtulový jazykolam

V roce 2017 společnost od svého otce koupil jeho syn, Tomáš Mejzlík junior, a to společně se svým spolužákem z mezinárodního programu CEMS na VŠE Janem Hruškou. V té chvíli měla společnost osm zaměstnanců a generovala desetimilionový obrat. Noví šéfové firmy provedli studii na to, kam se bude trh vyvíjet, získali investory a vyrazili k dronové budoucnosti – ovšem už pod novým názvem Mejzlik Propellers. „Měli jsme jednoduchou strategii: začali jsme hajrovat lidi, kteří toho věděli o vrtulích mnohem víc než my,říká dnes s úsměvem Jan Hruška. „Ale vážně, naučili jsme se, jak je důležité přiznat si, co nevíme, a nesnažit se hned vypadat jako mistři světa.“
A strategie jim vychází. Do tří let plánují čtvrtmiliardový obrat, rostou o 30 až 50 procent ročně a netají se se záměrem získat majoritní market share na trhu dronů komerčního využití. Teď už se jen poprat jednou z těch méně viditelných výzev – totiž naučit svět správně vyslovovat jméno Mejzlík. 
Zatím jsme pro mnohé mejdžlik,směje se Jan Hruška. „Ale už jsem zaúkoloval AI, která vyrobila obrazový manuál sestávající z obrázků bludiště – tedy maze – a pórku – čili leek.“ Jestli si Mejzlik Propellers získali zásadní hráče dronové budoucnosti, vyslovovat své jméno už je asi taky naučí.

#WeAreProudOfOurALKPMembers.


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV