Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Největší letecký veletrh Paris Air Show je v plném proudu. Češi jsou u toho a jejich význam roste

21.06. 2023 | Aktuality

B31U2736.jpg

Největšího leteckého veletrhu na světě se účastní dosud nejpočetnější zastoupení českých firem. Čtyřiapadesátý ročník Paris Air Show se koná na historicky nejstarším civilním pařížském letišti Le Bourget a Češi na něm krom doposud největší delegace představují trojici letounů, která v současnosti Česko vyrábí: L 410 NG, který je fyzicky přítomný na stojánce, ultralight Shark ve formě makety 1:1 a cvičný letoun L-39 NG v podobě více než dvoumetrového modelu, zavěšeného nad českým stánkem.

Zatímco víceúčelový stroj L 410 NG českého výrobce Aircraft Industries v Paříži zastupuje Českou republiku jako jedinou zemi Evropské unie, která umí vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun, česko-slovenský “žralok nebes” Shark reprezentuje zemi jako zásadního evropského hráče na poli malého letectví. Společně s cvičným a lehkým bojovým podzvukovým letounem L-39NG z dílny Aero Vodochody se tak Češi představují s aktuálně vyráběnými letadly hned ve třech různých segmentech.
 
Nová generace ultralehkého tandemového letadla Shark je přitom nejrychlejším ultralightem, jehož rychlosti se blíží turbovrtulovým či dvoumotorovým letadlům. Shark se v rámci své pozměněné konstrukce a zvýšeného výkonu chlubí dlouhým doletem, s nímž už si stačil vysloužit světový rekord, když v něm Zara Rutherford coby nejmladší žena sólo obletěla planetu.
 
Ve formě více než dvoumetrového modelu je na českém stánku k vidění vlajková loď společnosti Aero Vodochody, nová generace podzvukového cvičného letounu L-39NG. Sériová výroba nové generace legendárního cvičného a lehkého bojového letounu Aero L-39 Albatros oficiálně začala minulý měsíc, ve středu 3. května 2023, přičemž první dva sériové kusy budou hotové na konci roku 2024 a další dva spatří světlo světa v roce 2025.
 
Českou delegaci Ministerstva obrany vedla na letošním ročníku vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová. “Pařížský aerosalon je velice důležitý a odehrává se v době, kdy svět prochází zásadními změnami. V jejich rámci se mění zájmy v oblasti obrany a bezpečnosti,” řekla při otevření českého národního stánku na Paris Air Show. “Co se průmyslové spolupráce týká, vždycky říkám, že české firmy musí dále spolupracovat nejen v rámci Evropy, ale i mimo Evropu, neboť je to činí silnějšími, výkonnějšími a umožňuje jim to dělat ještě lepší produkty. Proto mám radost, že jich zde dnes vidím tolik.”
 
Během prvních dvou dnů veletrhu se vrchní ředitelka společně se zástupci českých společností zúčastnila téměř dvou desítek schůzek se zahraničními firmami, mezi nimiž nechybí francouzský Thales, americký GE Aerospace, italský Leonardo ani brazilský Embraer.
 
“Že se zde sešlo šestnáct českých firem, to je unikát a ukazuje to, jak moc se Česká republika o tento průmysl zajímá a vyhledává si své místo mezi velkými hráči,” říká k české účasti na veletrhu český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann. “Velice důležitá je tu také dimenze války; napadení Ukrajiny Ruskem ukázalo několik velice zásadních věcí, včetně důležitosti střední Evropy jako takové. Česká republika v rámci toho nabývá na důležitosti a už není - jak tomu kdysi bývávalo - přehlížena.”
 
Za české ministerstvo průmyslu a obchodu, které  národní expozici organizuje, na veletrh přicestoval ministr Jozef Síkela, který vedl českou delegaci na jednání s francouzským Airbusem. Je to vůbec poprvé, kdy se na české účasti spojuje civilní a vojenské letectví, což se promítá právě do spojení delegací ministerstva obrany a ministerstva průmyslu a obchodu.
 
Šestnáctičlennou delegaci na českém stánku zastupují vedle zmíněného Aera, Aircraft Industries a Sharku také CSG Aerospace, Czech Airlines Technics, DevCom, ERA, Jihostroj, Jihlavan, LOM Praha, MESIT, MGM Compro, Radalytica, Seko, Vrgineers, Omnipol a PBS.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV