Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Nový Top Gun ovládl kina. Divácké ovace sklízejí letecké manévry natočené českými letouny L-39 Albatros

01.07. 2022 | Aktuality

slide1.jpg

Hlavní rolí „za kamerou“ ve vzduchu angažmá L-39 v Top Gun: Maverick nekončí. Herci filmu prodělali na českých letounech z Aera Vodochody také část výcviku.

Příběh elitního pilota Peta Mitchella alias Mavericka se vrátil na stříbrné plátno po šestatřiceti letech a u diváků opět zabodoval. Pokračování kultovního hitu z prostředí amerického letectva a pilotů stíhaček je dokonce lepší než první film. Měsíc po premiéře se celosvětové tržby nového Top Gunu přehouply přes miliardu dolarů a již nyní je film komerčně nejúspěšnějším snímkem roku.

Mezi legendami natáčení amerického blockbusteru se přitom objevila méně nápadná, zato mnohem skutečnější: český letoun L-39 Albatros, dosud nejpoužívanější cvičný proudový letoun na světě. Díky nasazení českých strojů osazených kamerovým systémem se v novém Top Gunu podařilo přenést úchvatné letecké manévry a efektní průlety amerických námořních letců jako v přímém přenosu. 

Letoun L-39 s kamerovým systémem na přídi nese značku CINEJET, která vznikla spojením sil americké společnosti Helinet Aviation a zaoceánské akrobatické skupiny Patriots Jet Team. CINEJET vystřelil L-39 na „hollywoodské nebe“ kvůli skvělé manévrovatelnosti českého letounu při širokém rozsahu rychlosti až 650 km/h spolu s kamerou vyvinutou na míru požadavkům exkluzivních letových záběrů. Poměrem výkonnosti, flexibility a snímacích schopností jde o první letoun svého druhu na světě, kterému se žádná letecká platforma nevyrovná. A právě schopnosti L-39 CINEJET dotáhly dynamiku leteckých záběrů a vzdušných soubojů v Top Gunu k dokonalosti, která předčila očekávání diváků i kritiků po celém světě. 

Hlavní rolí „za kamerou“ ve vzduchu přitom angažmá letounu L-39 v Top Gun: Maverick nekončí. Než mohli herci nasednout do kokpitu amerických stíhaček F-14 a F-18, museli proniknout do světa skutečných pilotů. Část výcviku prodělali na letounech L-39 Albatros. Ostatně kaskadérské kousky v roli hlavního hrdiny a rebelujícího pilota zřejmě přinesly dosud nejlepší kariérní výsledek Tomovi Cruisovi. Tak dobré divácké skóre neměl po uvedení do kin žádný jeho film, a to ani akční sága Mission: Impossible. 

VE SLUŽBÁCH AKČNÍCH HRDINŮ 

Nový Top Gun je sice pro letoun L-39 vrcholem „filmařské kariéry“ za poslední dekádu, zdaleka však není jediným počinem. Stroje z dílny největší české letecké továrny Aero Vodochody mají bohatou a rozmanitou filmovou zkušenost a 95letou tradicí nasazení v tuzemských snímcích i zahraničních trhácích. Významnou roli měl třeba letoun L-39 při natáčení bondovky Zítřek neumírá z roku 1997. Na Aero Vodochody se tehdy obrátili filmaři s žádostí o poskytnutí letounu L-39 s pilotem, který měl dublovat Pierce Brosnana, představitele Jamese Bonda. Testovací pilot Aera daboval hlavního hrdinu a strávil tři týdny v kokpitu L-39 v Pyrenejích, kde se vrcholná část filmu natáčela. Menší letecké stopy L-39 jsou pak k vidění ve čtvrtém dílu legendární akční série Smrtonosná zbraň s Melem Gibsonem a Danny Gloverem. Lehký bitevník Aero L-159 Alca se zase proletěl v britském dramatu Král Lear z roku 2018, kde se představili Anthony Hopkins a Emma Thomson. 

NOVÁ GENERACE 

Nástupcem L-39 Albatros je nová generace cvičného vojenského letounu s označením L-39NG, který na svoji filmovou premiéru teprve čeká. Sériová výroba nového víceúčelového proudového stroje, jenž je prvním českým letounem certifikovaným dle standardů NATO přitom běží v Aero Vodochody na plné obrátky. V globální letecké komunitě schopnosti L-39NG představí český výrobce na červencové Farnborough International Airshow v Británii, která je druhou největší leteckou přehlídkou na světě. Ve filmové terminologii jde o akci, jenž je srovnatelná s francouzským festivalem v Cannes, kde měl nový Top Gun evropskou premiéru, z níž se stala velkolepá letecká show. Oblohu nad festivalovým palácem a městem totiž protínalo osm stíhaček akrobatického týmu francouzských vzdušných sil, které na nebi zanechaly stylovou kouřovou stopu v barvách francouzské vlajky. Robustní promo nové generace Top Gunu tak může bez pochyby obohatit prezentaci nové generace českého letounu na světové scéně. 

Z Riviéry se evropské turné Top Gunu v čele s Tomem Cruisem posunulo právě do Londýna. „V Británii má nový Top Gun silný zvuk. Premiéry v Londýně se zúčastnila královská rodina. Prince Williama a vévodkyni Kate film podle médií okouzlil. V číslech diváckého zájmu se dle dostupných údajů Británie podílí na rekordních tržbách snímku částkou téměř 78 milionů dolarů. Česká stopa je skvělou příležitostí pro zviditelnění šíře záběru a možností uplatnění českého leteckého průmyslu,“ potvrzuje Michaela Chrtová, ekonomická diplomatka české ambasády v Londýně. „Zdůrazňování českého zapojení do natáčení pokračování kultovního snímku zajisté oživí i diskuzi s obchodními partnery během společenských večerů na airshow ve Farnborough,“ dodala Chrtová. 

Klíčovým záměrem české účasti na prestižním leteckém veletrhu je totiž podpora byznysových kampaní tuzemských leteckých podniků. Kromě stánku Aero Vodochody nebude na akci chybět česká oficiální účast, kterou organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. Na společné ploše se představí pět českých firem a další vyrazí na akci po vlastní ose. Význam české účasti se promítá také v sestavě oficiální delegace. Mezirezortní delegaci rezortů obrany a průmyslu a obchodu povede na akci náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec. Na veletrhu bude v doprovodu českých firem jednat s významnými partnery z řad světové letecké špičky. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LOGO ALKP CZ (2).jpg
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.
L+K: Aero rozjelo sériovou výrobu L-39NG, zvyšuje platy a nabírá pracovníky Vodochodskému výrobci hrozil pád, díky novému proudovému cvičnému letadlu L-39NG však krizi překonal. Navíc mu pomáhá zvýšená poptávka po dopravních strojích Airbus A220, na které dodává náběžné hrany křídla.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2022

Ve dnech 18. až 22. července se uskuteční letecká přehlídka v Británii, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV