Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Ozvěny z Le Bourget: PBS Velká Bíteš podepsala memorandum o spolupráci s ukrajinským Ivčenko-Progress

16.08. 2023 | Aktuality

B31U2315.jpg

PBS Velká Bíteš podepsala memorandum o spolupráci s Ivčenko Progress za účasti Radky Konderlové, vrchní ředitelky Sekce průmyslové spolupráce MO ČR.

Česká strojírenská společnost PBS Velká Bíteš podepsala na Paris Air Show memorandum o spolupráci s ukrajinskou státní konstrukční kanceláří Ivčenko-Progress, vyvíjející letecké motory pro civilní i vojenskou sféru. „Jde o velmi důležitý krok do dalšího rozvoje První brněnské strojírny v budoucnu,” říká VP of operations mateřské společnosti brněnské “pébéesky” PBS Group Pavel Čechal.

Se společností Ivčenko-Progess jsme v kontaktu už několik let a podpis memoranda o vzájemné spolupráci by měl vyústit v podpis dalších smluv, které stanoví, kde primárně budeme spolupracovat v oblastech výroby, prodeje a technického rozvoje motoru, který Ivčenko vyvinulo,” dodává Pavel Čechal. Řeč je o jednapadesátikilovém motoru AI-PBS-350 s výkonem 3400 newtonů, jehož první kus byl na pařížském veletrhu k vidění v bezprostřední blízkosti společné expozice letošní české reprezentace.
 
Motor je produkt, který vyvinulo Ivčenko-Progress, a obě společnosti se nyní baví o tom, že vzhledem k situaci na Ukrajině by se jeho část mohla nadále vyrábět na Ukrajině a část v české Velké Bíteši. „Momentálně nelze definovat, která konkrétní část se bude vyrábět kde; určitě ale půjde o společnou výrobu,” říká za PBS Group Pavel Čechal.
 
PBS Velká Bíteš je zkušená firma firma v oblasti vývoje a výroby leteckých motorů, která energetické systémy vyrábí už padesát let. Zkušenosti tedy máme - a Ivčenko Progress je na tom podobně,” říká generální ředitel velkobítešské První brněnské strojírny Milan Macholán. „Proto jsme se rozhodli, že své zkušenosti spojíme v motoru, který náš dosavadní výkonový rozsah do řekněme 2300 newtonů rozšíří na hranici tří a půl tisíc newtonů.”
 
Zástupci PBS Velká Bíteš i Ivčenko-Progress už při podpisu memoranda na pařížském veletrhu zmínili, že v rámci budoucí spolupráce hodlají výkon motoru AI-PBS-350 ještě zvýšit. „Do budoucna bychom chtěli produkt ještě zdokonalit, dojít k ještě lepšímu poměru tahu motoru vůči jeho rozměrům,” říká generální ředitel a člen představenstva Asociace leteckého a kosmického průmyslu České republiky (ALKP) Milan Macholán. „I v oblasti turbomotorů bychom chtěli pokračovat dál a za pár let přijít třeba i s dalším, novým motorem.”
 
Vzhledem k současné mezinárodní situaci jde na jedné straně o podtext podpory Ukrajině, ale současně tím utvrzujeme spolupráci mezi dvěma našimi high-tech firmami,” říká Macholán. „Doposud šlo o spolupráci na technické úrovni, ale tímto podpisem se posouváme na byznysovou úroveň.”  Dodává, že k podpisu memoranda by podle všeho došlo v každém případě, ale současná válka na Ukrajině podpis akcelerovala.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV