Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Ozvěny z Le Bourget: PBS Velká Bíteš podepsala memorandum o spolupráci s ukrajinským Ivčenko-Progress

16.08. 2023 | Aktuality

B31U2315.jpg

PBS Velká Bíteš podepsala memorandum o spolupráci s Ivčenko Progress za účasti Radky Konderlové, vrchní ředitelky Sekce průmyslové spolupráce MO ČR.

Česká strojírenská společnost PBS Velká Bíteš podepsala na Paris Air Show memorandum o spolupráci s ukrajinskou státní konstrukční kanceláří Ivčenko-Progress, vyvíjející letecké motory pro civilní i vojenskou sféru. „Jde o velmi důležitý krok do dalšího rozvoje První brněnské strojírny v budoucnu,” říká VP of operations mateřské společnosti brněnské “pébéesky” PBS Group Pavel Čechal.

Se společností Ivčenko-Progess jsme v kontaktu už několik let a podpis memoranda o vzájemné spolupráci by měl vyústit v podpis dalších smluv, které stanoví, kde primárně budeme spolupracovat v oblastech výroby, prodeje a technického rozvoje motoru, který Ivčenko vyvinulo,” dodává Pavel Čechal. Řeč je o jednapadesátikilovém motoru AI-PBS-350 s výkonem 3400 newtonů, jehož první kus byl na pařížském veletrhu k vidění v bezprostřední blízkosti společné expozice letošní české reprezentace.
 
Motor je produkt, který vyvinulo Ivčenko-Progress, a obě společnosti se nyní baví o tom, že vzhledem k situaci na Ukrajině by se jeho část mohla nadále vyrábět na Ukrajině a část v české Velké Bíteši. „Momentálně nelze definovat, která konkrétní část se bude vyrábět kde; určitě ale půjde o společnou výrobu,” říká za PBS Group Pavel Čechal.
 
PBS Velká Bíteš je zkušená firma firma v oblasti vývoje a výroby leteckých motorů, která energetické systémy vyrábí už padesát let. Zkušenosti tedy máme - a Ivčenko Progress je na tom podobně,” říká generální ředitel velkobítešské První brněnské strojírny Milan Macholán. „Proto jsme se rozhodli, že své zkušenosti spojíme v motoru, který náš dosavadní výkonový rozsah do řekněme 2300 newtonů rozšíří na hranici tří a půl tisíc newtonů.”
 
Zástupci PBS Velká Bíteš i Ivčenko-Progress už při podpisu memoranda na pařížském veletrhu zmínili, že v rámci budoucí spolupráce hodlají výkon motoru AI-PBS-350 ještě zvýšit. „Do budoucna bychom chtěli produkt ještě zdokonalit, dojít k ještě lepšímu poměru tahu motoru vůči jeho rozměrům,” říká generální ředitel a člen představenstva Asociace leteckého a kosmického průmyslu České republiky (ALKP) Milan Macholán. „I v oblasti turbomotorů bychom chtěli pokračovat dál a za pár let přijít třeba i s dalším, novým motorem.”
 
Vzhledem k současné mezinárodní situaci jde na jedné straně o podtext podpory Ukrajině, ale současně tím utvrzujeme spolupráci mezi dvěma našimi high-tech firmami,” říká Macholán. „Doposud šlo o spolupráci na technické úrovni, ale tímto podpisem se posouváme na byznysovou úroveň.”  Dodává, že k podpisu memoranda by podle všeho došlo v každém případě, ale současná válka na Ukrajině podpis akcelerovala.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

EFIS-pouziti-na-sirku_V1.png
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV