Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney

08.11. 2023 | Aktuálně

APU-MI_s-vykresem.jpg

APU plní funkci startérů hlavních motorů letounů či vrtulníků a zároveň zajišťují elektrickou energii pro palubní systémy před startem hlavních motorů.

Na světě existují jen čtyři společnosti, které disponují certifikací Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) pro vývoj pomocných energetických jednotek (APU). Dva z těchto výrobců nyní podepsali memorandum o spolupráci, což může mít do budoucna zásadní význam pro celý světový letecký průmysl. Společnostmi, které tímto zahájily strategickou spolupráci, jsou totiž americká Pratt & Whitney a česká PBS. „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.

První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) je významný český výrobce pomocných energetických jednotek, turbínových motorů a dalších leteckých zařízení, Pratt & Whitney platí za předního leteckého zaoceánského výrobce, jehož motory pohánějí i dnešní stíhačky páté generace F-35. Aktuální spolupráce obou špiček v oboru se týká zmapování parametrů pro design pomocné energetické jednotky budoucnosti, která by měla hrát roli i v nástupcích dnešních superstíhaček F-35. 
 
Pro velkobítešskou PBS se jedná už o druhé memorandum o spolupráci s velkými zahraničními hráči za poslední tři měsíce a třetí v letošním roce; na jaře na veletrhu IDET v Brně společnost ohlásila spolupráci se světovou zbrojařskou jedničkou, koncernem Lockheed Martin, v srpnu na Paris Air Show PBSka podepsala dohodu s ukrajinskou státní konstrukční kanceláří Ivčenko-Progress, která vyvíjí letecké motory pro civilní i vojenskou sféru. Aktuální memorandum s americkou firmou Pratt & Whitney směřuje k využití schopností české a americké firmy k definování architektury nové generace pomocných energetických jednotek a jejich následnému vývoji. Pratt & Whitney přitom patří do „velké čtyřky“ výrobců leteckých motorů vedle gigantů GE Aviation, Honeywell a Rolls-Royce a společně s Honeywellem vévodí světovému trhu pomocných energetických jednotek.
 
APU, pro jejíž design teď bude PBS společně s Pratt & Whitney mapovat požadavky, musí splňovat podmínky letounů i vrtulníků zítřka. Kromě aplikace v tradičních leteckých platformách má najít uplatnění rovněž v hybridně-elektrických systémech. Generální ředitel PBS Milan Macholán ke spolupráci dodal: „Tato inovace má potenciál definovat nové standardy a podpořit tak potřeby bojových letounů 6. generace.“ Znamená to, že velkobítešská PBS se díky dosavadnímu rozvoji svých vývojových schopností propracovala do zcela nové ligy. V té se rozhoduje o detailních parametrech nástupců současných letounů F-35, pro něž Pratt & Whitney vyrábí motory a o jejichž nákupu rozhodla česká vláda. Přelomová APU, kolem níž se spolupráce točí, má být představena v následujících pěti letech.

PBS roztáčí turbíny do nejvyšších otáček

Bítešská „pébéeska“ je ve strojírenském světě vyhlášeným esem v oboru techniky založené na vysokootáčkových turbínách, ať už jde o turbínové letecké motory, nebo pomocné energetické jednotky (APU). APU plní funkci startérů hlavních motorů letounů či vrtulníků a zároveň zajišťují elektrickou energii pro palubní systémy před startem hlavních motorů. Stará se i o to, aby před startem dobře fungovala například klimatizace – další produkt PBS. Pomocné energetické jednotky z dílny PBS nyní pomáhají nastartovat 10tunové vrtulníky ve více než čtyřiceti zemích světa, současnou výzvou vyplývající z memoranda s Pratt & Whitney firma vstupuje do světové extraligy. Know-how PBSky vychází z vlastního vývoje, a právě díky vývojovým kapacitám také dokáže zákazníkům nabídnout produkci de facto šitou na míru. PBS Velká Bíteš je zároveň jediným ryze českým výrobcem leteckých motorů, které pohánějí bezpilotní i pilotované prostředky v USA, Evropě i Asii. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

noimg
Úspěšná mise v SAE. Dvanáct vystavovatelů na české expozici letošního ročníku prestižního veletrhu Dubai Airshow hlásí splněnou misi. Podepsaly se nové smlouvy, zahájila se nová partnerství a otevřely se dveře pro nové spolupráce s velkým potenciálem do budoucna. Českou expozicí organizovanou MPO ČR prolétly stovky zahraničních delegací. Každý z českých vystavovatelů se zúčastnil přibližně třicítky schůzek, což pro kompletní českou účast znamená více než pět set schůzek se svými stávajícími i potenciálními novými partnery v rámci čtyřdenního byznys programu Dubai Airshow. Oficiální delegaci pro podpoření národní účasti zajistilo MO ČR v čele s náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem.
Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Česká delegace na Dubai Airshow uskutečnila jednání na nejvyšší úrovni s kosmickým průmyslem Spojených arabských emirátů (SAE). Prezidentka vesmírné agentury SAE (UAESA) a vládní ministryně pro pokročilé technologie a veřejné vzdělání Sarah al-Amiri přijala náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce a prezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) Josefa Kašpara. Za české firmy se jednání pod křídly ALKP zúčastnil CEO high-tech společností Radalytica a Advacam Jan Sohar.
Prezident ALKP Josef Kašpar: „Potřebujeme národní letecký a kosmický program“ Letecký veletrh Dubai Air Show přivítal ve Spojených arabských emirátech silnou sestavu českých firem, které se prezentovaly ve společné národní expozici, organizované resorty průmyslu a obchodu, obrany a zahraničí ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Mnoho z toho, co se na poli českého leteckého průmyslu pod křídly ALKP v současné chvíli odehrává, ovlivnil obchod s americkou společností Lockheed Martin, s níž česká vláda uzavřela smlouvu na nákup nadzvukových letounů F-35. O průmyslové spolupráci, která se na akvizici váže, stejně jako o tom, jaký je pro Česko další nezbytný krok, hovoří v rozhovoru pořízeném na Dubai Airshow prezident ALKP Josef Kašpar.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV