Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney

08.11. 2023 | Aktuálně

APU-MI_s-vykresem.jpg

APU plní funkci startérů hlavních motorů letounů či vrtulníků a zároveň zajišťují elektrickou energii pro palubní systémy před startem hlavních motorů.

Na světě existují jen čtyři společnosti, které disponují certifikací Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) pro vývoj pomocných energetických jednotek (APU). Dva z těchto výrobců nyní podepsali memorandum o spolupráci, což může mít do budoucna zásadní význam pro celý světový letecký průmysl. Společnostmi, které tímto zahájily strategickou spolupráci, jsou totiž americká Pratt & Whitney a česká PBS. „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.

První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) je významný český výrobce pomocných energetických jednotek, turbínových motorů a dalších leteckých zařízení, Pratt & Whitney platí za předního leteckého zaoceánského výrobce, jehož motory pohánějí i dnešní stíhačky páté generace F-35. Aktuální spolupráce obou špiček v oboru se týká zmapování parametrů pro design pomocné energetické jednotky budoucnosti, která by měla hrát roli i v nástupcích dnešních superstíhaček F-35. 
 
Pro velkobítešskou PBS se jedná už o druhé memorandum o spolupráci s velkými zahraničními hráči za poslední tři měsíce a třetí v letošním roce; na jaře na veletrhu IDET v Brně společnost ohlásila spolupráci se světovou zbrojařskou jedničkou, koncernem Lockheed Martin, v srpnu na Paris Air Show PBSka podepsala dohodu s ukrajinskou státní konstrukční kanceláří Ivčenko-Progress, která vyvíjí letecké motory pro civilní i vojenskou sféru. Aktuální memorandum s americkou firmou Pratt & Whitney směřuje k využití schopností české a americké firmy k definování architektury nové generace pomocných energetických jednotek a jejich následnému vývoji. Pratt & Whitney přitom patří do „velké čtyřky“ výrobců leteckých motorů vedle gigantů GE Aviation, Honeywell a Rolls-Royce a společně s Honeywellem vévodí světovému trhu pomocných energetických jednotek.
 
APU, pro jejíž design teď bude PBS společně s Pratt & Whitney mapovat požadavky, musí splňovat podmínky letounů i vrtulníků zítřka. Kromě aplikace v tradičních leteckých platformách má najít uplatnění rovněž v hybridně-elektrických systémech. Generální ředitel PBS Milan Macholán ke spolupráci dodal: „Tato inovace má potenciál definovat nové standardy a podpořit tak potřeby bojových letounů 6. generace.“ Znamená to, že velkobítešská PBS se díky dosavadnímu rozvoji svých vývojových schopností propracovala do zcela nové ligy. V té se rozhoduje o detailních parametrech nástupců současných letounů F-35, pro něž Pratt & Whitney vyrábí motory a o jejichž nákupu rozhodla česká vláda. Přelomová APU, kolem níž se spolupráce točí, má být představena v následujících pěti letech.

PBS roztáčí turbíny do nejvyšších otáček

Bítešská „pébéeska“ je ve strojírenském světě vyhlášeným esem v oboru techniky založené na vysokootáčkových turbínách, ať už jde o turbínové letecké motory, nebo pomocné energetické jednotky (APU). APU plní funkci startérů hlavních motorů letounů či vrtulníků a zároveň zajišťují elektrickou energii pro palubní systémy před startem hlavních motorů. Stará se i o to, aby před startem dobře fungovala například klimatizace – další produkt PBS. Pomocné energetické jednotky z dílny PBS nyní pomáhají nastartovat 10tunové vrtulníky ve více než čtyřiceti zemích světa, současnou výzvou vyplývající z memoranda s Pratt & Whitney firma vstupuje do světové extraligy. Know-how PBSky vychází z vlastního vývoje, a právě díky vývojovým kapacitám také dokáže zákazníkům nabídnout produkci de facto šitou na míru. PBS Velká Bíteš je zároveň jediným ryze českým výrobcem leteckých motorů, které pohánějí bezpilotní i pilotované prostředky v USA, Evropě i Asii. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

EFIS-pouziti-na-sirku_V1.png
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV