Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO

17.08. 2023 | Newsroom

IMG_9326.jpg

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na největším leteckém veletrhu Paris Air Show pokřtil zbrusu novou APU české společnosti PBS Velká Bíteš. Jedná se o nejnovější autonomní zdroj elektrické energie a stlačeného vzduchu pro startování motorů vrtulníků a letadel s oficiálním názvem PBS APU Spark40.

První brněnská strojírna přitom s touto pomocnou energetickou jednotkou, k níž vedl několikaletý vývoj, už stačila vyhrát tendr na dodávku v kategorii středně těžkého armádního vrtulníku v rámci jedné ze zemí NATO. Nová APU má tak už svého prvního zákazníka. První prototypy začne PBS dodávat na konci letošního roku s vizí následné sériové výroby.
 
Novou APU křtíme jménem PBS APU Spark40, v němž Spark znamená jiskra, čili nový život, novou éra, novou generaci,” říká Kateřina Fišová, obchodní ředitelka letecké techniky v rámci divize obchodu PBS Velká Bíteš. “A skutečně se jedná o novou generaci APU, která má zdvojnásobený elektrický výkon a zároveň dodává větší objem stlačeného vzduchu, je řízena digitální řídící jednotkou a dodávku paliva řídí nová verze palivového čerpadla.”
 
V neposlední řadě má nová pomocná energetická jednotka s jiskrou v názvu oproti předchozím generacím APU z dílny Velké Bíteše také nižší hmotnost.
 
Jistě nejdůležitějším faktorem je pro tuto novinku dodávka elektrické energie,” říká Kateřina Fišová. “Předchozí verze APU umožňovala 20 kilowattampér, tato již 40 kilowattampér. V rámci stejné obálky víceméně stejné hmotnosti - byť je tato nová APU je lehčí - dostanete dvounásobnou hodnotu elektrické energie a zároveň i objem stlačeného vzduchu, s nímž máte větší energii pro nastartování hlavního motoru.”
 
S novou APU PBS rovněž rozšiřuje provozní obálku, která byla šest kilometrů a nyní vzrůstá na osm kilometrů. Znamená to, že provozovatel vrtulníku, osazeného touto jednotkou, může stoupat do vyšších rozsahů výšek. “V evropských podmínkách se může dvoukilometrový rozdíl zdát relativně zanedbatelný, ale kupříkladu v asijských zemích půjde o výrazný rozdíl.”
 
Dvounásobný elektrický výkon, který PBS APU Spark40 nabízí, je v současné době velice důležitý,” říká generální ředitel PBS Velká Bíteš Milan Macholán. “Druhá velká výhoda spočívá v dodávce stlačeného vzduchu. Tato APU je robustnější, a tak jsme dnes schopni pokrýt větší vývojovou řadu těchto systémů pro dodávku elektrické energie pro palubní systémy a pro startování i těch největších, řekněme například destitunových vrtulníků.”
 
Křtu na pařížském leteckém veletrhu se vedle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely zúčastnila také vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová, která na letošním ročníku Paris Air Show vedla českou delegaci Ministerstva obrany.PBS je jednou ze sedmi společností na celém světě, která umí vyrobit letecký motor, a jednou z pouhých čtyř, které vyrábějí APU. Jsem proto velmi ráda, že reprezentuje český průmysl na největší airshow na světě,” sdělila vrchní ředitelka
 
Úspěch společnosti PBS mne velmi těší, stejně jako úspěch celého leteckého průmyslu v České republice,” řekl ministr Jozef Síkela, který prozradil, že letectví patří od dětství k jeho největším koníčkům.Je tu velká důležitost nejen v rámci obrany v současné situaci ruské agrese na Ukrajině, ale především jako katalyzátoru inovací v civilním průmyslu.”
 
Autor: redakce aerospaceinczech.com

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV