Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO

17.08. 2023 | Newsroom

IMG_9326.jpg

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela na největším leteckém veletrhu Paris Air Show pokřtil zbrusu novou APU české společnosti PBS Velká Bíteš. Jedná se o nejnovější autonomní zdroj elektrické energie a stlačeného vzduchu pro startování motorů vrtulníků a letadel s oficiálním názvem PBS APU Spark40.

První brněnská strojírna přitom s touto pomocnou energetickou jednotkou, k níž vedl několikaletý vývoj, už stačila vyhrát tendr na dodávku v kategorii středně těžkého armádního vrtulníku v rámci jedné ze zemí NATO. Nová APU má tak už svého prvního zákazníka. První prototypy začne PBS dodávat na konci letošního roku s vizí následné sériové výroby.
 
Novou APU křtíme jménem PBS APU Spark40, v němž Spark znamená jiskra, čili nový život, novou éra, novou generaci,” říká Kateřina Fišová, obchodní ředitelka letecké techniky v rámci divize obchodu PBS Velká Bíteš. “A skutečně se jedná o novou generaci APU, která má zdvojnásobený elektrický výkon a zároveň dodává větší objem stlačeného vzduchu, je řízena digitální řídící jednotkou a dodávku paliva řídí nová verze palivového čerpadla.”
 
V neposlední řadě má nová pomocná energetická jednotka s jiskrou v názvu oproti předchozím generacím APU z dílny Velké Bíteše také nižší hmotnost.
 
Jistě nejdůležitějším faktorem je pro tuto novinku dodávka elektrické energie,” říká Kateřina Fišová. “Předchozí verze APU umožňovala 20 kilowattampér, tato již 40 kilowattampér. V rámci stejné obálky víceméně stejné hmotnosti - byť je tato nová APU je lehčí - dostanete dvounásobnou hodnotu elektrické energie a zároveň i objem stlačeného vzduchu, s nímž máte větší energii pro nastartování hlavního motoru.”
 
S novou APU PBS rovněž rozšiřuje provozní obálku, která byla šest kilometrů a nyní vzrůstá na osm kilometrů. Znamená to, že provozovatel vrtulníku, osazeného touto jednotkou, může stoupat do vyšších rozsahů výšek. “V evropských podmínkách se může dvoukilometrový rozdíl zdát relativně zanedbatelný, ale kupříkladu v asijských zemích půjde o výrazný rozdíl.”
 
Dvounásobný elektrický výkon, který PBS APU Spark40 nabízí, je v současné době velice důležitý,” říká generální ředitel PBS Velká Bíteš Milan Macholán. “Druhá velká výhoda spočívá v dodávce stlačeného vzduchu. Tato APU je robustnější, a tak jsme dnes schopni pokrýt větší vývojovou řadu těchto systémů pro dodávku elektrické energie pro palubní systémy a pro startování i těch největších, řekněme například destitunových vrtulníků.”
 
Křtu na pařížském leteckém veletrhu se vedle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely zúčastnila také vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová, která na letošním ročníku Paris Air Show vedla českou delegaci Ministerstva obrany.PBS je jednou ze sedmi společností na celém světě, která umí vyrobit letecký motor, a jednou z pouhých čtyř, které vyrábějí APU. Jsem proto velmi ráda, že reprezentuje český průmysl na největší airshow na světě,” sdělila vrchní ředitelka
 
Úspěch společnosti PBS mne velmi těší, stejně jako úspěch celého leteckého průmyslu v České republice,” řekl ministr Jozef Síkela, který prozradil, že letectví patří od dětství k jeho největším koníčkům.Je tu velká důležitost nejen v rámci obrany v současné situaci ruské agrese na Ukrajině, ale především jako katalyzátoru inovací v civilním průmyslu.”
 
Autor: redakce aerospaceinczech.com

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV