Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Přípravy na Dubai Airshow vrcholí. Oficiální českou účast podpoří i velitel vzdušných sil Čepelka

06.10. 2023 | Aktuality

Kopie návrhu Kopie návrhu ALKP_prez_klub s FR vv (1).png

Vítejte v klubu. Na zářijovém klubovém setkání ALKP byl představen koncept české účasti na Dubai Airshow.

Zástupci českého leteckého a kosmického průmyslu se chystají na misi do Dubaje. Česká oficiální účast na Dubai Airshow (13. - 17. listopadu 2023) naváže na úspěch na červnové Paris Air Show, kde se poprvé na jedné adrese představilo české civilní a vojenské letectví, a to v novém konceptu dvoupatrového stánku moderního designu.

Velmi oceňuji, že jsme s ministerstvem obchodu a průmyslu a s ministerstvem obrany dospěli k takto úspěšné spolupráci, která jednání českých firem s jejich potenciálními obchodními partnery dostala na zcela novou úroveň,“ chválí si nový koncept účasti na leteckých veletrzích prezident ALKP Josef Kašpar.Naše prezentace v Paříži přitom nebyla omezena jen na členy asociace – vystupujeme za český letecký a kosmický průmysl jako celek, neboť jsme malá země a musíme ukázat naše schopnosti v jednom šiku – jen tak můžeme uspět.“
 
Na pařížský úspěch nyní naváže oficiální česká účast na veletrhu v Dubaji, jejíž koncept byl představen při zářijovém klubovém setkání Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Toho se účastnil náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec a vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu ministerstva průmyslu a obchodu David Müller. 
 
Nastavený nový standard české účasti bude v Dubaji pokračovat ve formě dvoupatrové expozice a stejně jako v Paříži se české firmy na veletrhu představí znovu společně v civilní i vojenské oblasti. Z Kunovic do Dubaje vyrazí letoun L 410 NG z dílny Aircraft Industries, který přistane na stojánce veletrhu. Na jedné adrese českého stánku, jemuž bude dominovat motiv přistávací dráhy, česká vlajka a dvoumetrový model nového letounu L-39NG v poměru 1:5, bude přítomno dvanáct vystavovatelů. Český stánek ovšem i tentokrát nabídne zázemí také dalším firmám, které na veletrh vypraví jen své obchodní týmy. 
 
Air Show v Paříži pro nás byla výjimečně zajímavá v tom, že jsme si poprvé vyzkoušeli plánování zcela nového konceptu stánku: s novým pojetím, novým designem, novými prostory pro účastníky,“ říká za ministerstvo průmyslu a obchodu David Müller.Potvrdili jsme si, že umíme svižně reagovat na to, jak se veletržní byznys proměňuje. ALKP je pro nás v zavádění inovativních nápadu do praxe klíčovým partnerem. Nový koncept expozice nám dává mnohem větší smysl z hlediska prezentace komplexních schopností českého leteckého průmyslu a také praktického fungování českých společností ve sdíleném prostoru; proto ho nyní budeme replikovat také v Dubaji.“
 
Česká oficiální účast v Dubaji bude rovněž pokračovat v silné institucionální reprezentaci, která v Paříži na úrovni ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely a vrchní ředitelky Sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Radky Konderlové českým firmám „otevírala dveře“ u globálních hráčů a vládních delegací. V Dubaji bude takto představovat institucionální podporu českých podniků náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, stejně jako velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Ing. Petr Čepelka, jehož účast avizoval náměstek Blažkovec právě na klubovém setkání ALKP.
 
To, co dává smysl vám jako českým firmám, dává smysl také nám jako ministerstvu obrany,“ říká náměstek Blažkovec.Chceme dělat kroky na základě vaší poptávky, protože vy moc dobře víte, kde je stěžejní trh, kdo jsou správné kontakty a o co máte zájem. Tomu půjdeme vždy vstříc.“ Náměstek ministryně obrany v rámci toho podpořil platformu klubových setkání ALKP jako obrovsky cennou pro neformální výměnu zkušeností a názorů na úrovni firem a institucí. 
 
Pro realizaci robustní české expozice v Dubaji spojily síly a nástroje tři rezorty - průmyslu a obchodu, obrany a zahraničí - a ALKP. Výsledkem je bezprecedentně silná a jednohlasná proexportní podpora státu pro odvětví, které je tahounem průmyslových inovací. „Za ministerstvo obrany jsme maximálně připraveni akce, jako je veletrh v Dubaji, finančně podporovat v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie (PROPED).
 
České firmy budou mít na svou podporu v Dubaji k dispozici také zástupce Asociace leteckého a kosmického průmyslu, a to formou, která rovněž opakuje model Paříže. „Je stěžejní, aby Asociace nehrála roli jen u přípravy akce, ale i při samotné účasti,“ sdělil za ALKP prezident Josef Kašpar. „Proto budou na místě tři členové představenstva, kteří firmám budou k dispozici při jakékoliv prezentaci nebo kontaktu.“ Krom prezidenta ALKP budou českým společnostem takto „po ruce“ také členové představenstva Viktor Sotona, prezident Aero Vodochody a Jiří Protiva, generální ředitel LOM PRAHA. Na společné expozici budou rovněž reprezentovat podniky, které řídí.  
 
Česko coby jednu z devíti zemí na světě, které dokážou vyrobit kompletní letadlo, jednu ze sedmi, které umí vyvinout a vyrobit letecký motor, a jednu z mála, které umí zajistit základní i pokročilý výcvik na letounech a simulátorech vlastní výroby, bude v Dubaji reprezentovat dvanáct firem. Vedle finalistů Aero Vodochody a Aircraft Industries budou přítomny i státní podnik LOM PRAHA, ERA, Omnipol, Mesit, LPP, Radalytica, Charvát, CSG Aerospace a další. Jako nováček se představí společnost Zuri, která v Česku vyvíjí hybridní autonomní letadlo s kolmým startem. Své obchodní týmy na akci vypraví PBS Velká Bíteš, MGM Compro či Ray Service. 

Vítejte v klubu 

ALKP letos odstartovala sérii Klubových setkání se zástupci firem a institucionální scénou, která vytváří prostor pro diskuzi o tématech, jež létají v agendě leteckého a kosmického průmyslu. Na první setkání s vrchní ředitelkou Blankou Cupákovou z MO ČR, která vedla vyjednávací tým pro nákup amerických supermoderních stíhaček F-35, navázaly debaty s velvyslancem Francie Alexisem Dutertrem či vrchní ředitelkou Sekce průmyslové spolupráce MO ČR Radkou Konderlovou. Nyní Asociace připravuje setkání na téma příležitostí na pro český letecký a kosmický průmysl na Ukrajině s Alešem Vytečkou, ředitelem Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS).  

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

EFIS-pouziti-na-sirku_V1.png
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV