Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět

Superstíhačku F-35 předvede divákům v Česku elitní pilotka „Beo“ Wolfe

30.08. 2023 | Aktuálně

F 35.jpg

Letouny F-35 páté generace, o které má zájem Česká republika, se představí na Dnech NATO v Ostravě. Zdroj: natoaktual.cz, autor foto: @Kon_Luchtmacht

Bude to velká premiéra nejen na českém nebi, ale v celé střední a východní Evropě. Americké letectvo vyšle v září na Dny NATO v Ostravě svůj předváděcí tým s nejmodernějšími letouny F-35 Lightning II, o jejichž nákupu česká vláda vyjednává. Schopnosti superstíhačky veřejnosti představí elitní americká pilotka Kristin „Beo“ Wolfe.

Jsme hrdí, že pokračujeme v prezentaci nejmodernějšího letounu páté generace F-35, a to rovnou dynamickou ukázkou v podání F-35A Lighting II Demonstration Teamu amerického letectva,potvrdil Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR se letos uskuteční o víkendu 16. a 17. září. Vstup na akci je tradičně zdarma.

Návštěvníci Dnů NATO už sice měli možnost letoun vidět, ale v roce 2021 byl stroj italského letectva pouze na statické ukázce a loni pak nizozemský letoun provedl několik průletů. Tentokrát však půjde o plnohodnotné dynamické vystoupení. A postará se o něj elitní pilotka amerického letectva majorka Kristin „Beo“ Wolfe, která má nalétáno přes 800 hodin na letounech F-35A Lightning II a F-22A Raptor. V současnosti velí demonstračnímu týmu F-35A Lightning II, jenž spadá pod 388. stíhací křídlo na Hillově základně v Utahu. Do letectva vstoupila v roce 2011 poté, co uspěla ve výcvikovém programu důstojníků rezervního letectva USA na Univerzitě v Alabamě.

Americké vzdušné síly (USAF) plánují do Ostravy přiletět ze základny v britském Lakenheath celkem se třemi stroji F-35A. Jeden bude určen na dynamickou ukázku, druhý na statickou a třetí stroj bude záložní. Americký tým přitom letos předvede schopnosti letounu jen na třech místech v Evropě - v Řecku na Athens Flying Week, v Belgii na přehlídce v Kleine Brogel a právě na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR v Ostravě.

Česko jedná o nákupu supermoderních stíhaček

Česká republika vyjednává o nákupu 24 amerických letounů F-35 od loňského léta, přičemž ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má předložit vládě podmínky nákupu dojednané s americkou stranou do 1. října. Možný nákup nejmodernějších strojů 5. generace by se uskutečnil dohodou mezi oběma vládami v rámci amerického programu pro vývoz vojenských systémů do zahraničí - „Foreign Military Sales“ (FMS).

Americké ministerstvo zahraničí už v červnu souhlasilo s možným prodejem letounů v odhadované výši až 5,62 miliardy dolarů, tedy zhruba 122,6 miliard korun. V částce jsou kromě samotných strojů, munice a dalšího vybavení započítány také maximální náklady na desetiletý životní cyklus. Americký výrobce Lockheed Martin za více jak dekádu prodal nebo má objednávky na celkem 1 362 letounů F-35 do 17 zemí. Žádný jiný program stíhacího letounu na světě v moderní éře se takovému číslu ani neblíží.

Jen do roku 2030 má v evropských zemích NATO operovat více než 550 letounů F-35 a Lockheed Martin plánuje ještě do konce letošního roku dokončit jubilejní tisící stroj.

Autor: www.natoaktual.cz, plné znění článku publikujeme s vědomím redakce.  Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

EFIS-pouziti-na-sirku_V1.png
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV