Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět

Superstíhačku F-35 předvede divákům v Česku elitní pilotka „Beo“ Wolfe

30.08. 2023 | Aktuality

F 35.jpg

Letouny F-35 páté generace, o které má zájem Česká republika, se představí na Dnech NATO v Ostravě. Zdroj: natoaktual.cz, autor foto: @Kon_Luchtmacht

Bude to velká premiéra nejen na českém nebi, ale v celé střední a východní Evropě. Americké letectvo vyšle v září na Dny NATO v Ostravě svůj předváděcí tým s nejmodernějšími letouny F-35 Lightning II, o jejichž nákupu česká vláda vyjednává. Schopnosti superstíhačky veřejnosti představí elitní americká pilotka Kristin „Beo“ Wolfe.

Jsme hrdí, že pokračujeme v prezentaci nejmodernějšího letounu páté generace F-35, a to rovnou dynamickou ukázkou v podání F-35A Lighting II Demonstration Teamu amerického letectva,potvrdil Zbyněk Pavlačík, předseda Jagello 2000, které akci organizuje. Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR se letos uskuteční o víkendu 16. a 17. září. Vstup na akci je tradičně zdarma.

Návštěvníci Dnů NATO už sice měli možnost letoun vidět, ale v roce 2021 byl stroj italského letectva pouze na statické ukázce a loni pak nizozemský letoun provedl několik průletů. Tentokrát však půjde o plnohodnotné dynamické vystoupení. A postará se o něj elitní pilotka amerického letectva majorka Kristin „Beo“ Wolfe, která má nalétáno přes 800 hodin na letounech F-35A Lightning II a F-22A Raptor. V současnosti velí demonstračnímu týmu F-35A Lightning II, jenž spadá pod 388. stíhací křídlo na Hillově základně v Utahu. Do letectva vstoupila v roce 2011 poté, co uspěla ve výcvikovém programu důstojníků rezervního letectva USA na Univerzitě v Alabamě.

Americké vzdušné síly (USAF) plánují do Ostravy přiletět ze základny v britském Lakenheath celkem se třemi stroji F-35A. Jeden bude určen na dynamickou ukázku, druhý na statickou a třetí stroj bude záložní. Americký tým přitom letos předvede schopnosti letounu jen na třech místech v Evropě - v Řecku na Athens Flying Week, v Belgii na přehlídce v Kleine Brogel a právě na Dnech NATO a Dnech Vzdušných sil Armády ČR v Ostravě.

Česko jedná o nákupu supermoderních stíhaček

Česká republika vyjednává o nákupu 24 amerických letounů F-35 od loňského léta, přičemž ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má předložit vládě podmínky nákupu dojednané s americkou stranou do 1. října. Možný nákup nejmodernějších strojů 5. generace by se uskutečnil dohodou mezi oběma vládami v rámci amerického programu pro vývoz vojenských systémů do zahraničí - „Foreign Military Sales“ (FMS).

Americké ministerstvo zahraničí už v červnu souhlasilo s možným prodejem letounů v odhadované výši až 5,62 miliardy dolarů, tedy zhruba 122,6 miliard korun. V částce jsou kromě samotných strojů, munice a dalšího vybavení započítány také maximální náklady na desetiletý životní cyklus. Americký výrobce Lockheed Martin za více jak dekádu prodal nebo má objednávky na celkem 1 362 letounů F-35 do 17 zemí. Žádný jiný program stíhacího letounu na světě v moderní éře se takovému číslu ani neblíží.

Jen do roku 2030 má v evropských zemích NATO operovat více než 550 letounů F-35 a Lockheed Martin plánuje ještě do konce letošního roku dokončit jubilejní tisící stroj.

Autor: www.natoaktual.cz, plné znění článku publikujeme s vědomím redakce.  Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV