Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Výzkum, vývoj, inovace

VZLÚ hlásí dokončení vibračních zkoušek prototypu L-39 NG

13.09. 2019 | Newsroom

AeroVZLU.jpg

Pozemní vibrační zkoušky proběhly přímo v hangárech výrobce letounu L-39 NG

Testování proběhlo přímo v hangárech výrobce letounu L-39 NG společnosti Aero Vodochody Aerospace. Francouzské mobilní zařízení PRODERA, kterým VZLÚ disponuje, umožňuje provádět pozemní vibrační zkoušky přímo u zákazníků.

V průběhu pozemních vibračních zkoušek pracovníci VZLÚ zjišťovali frekvence a módy kmitání draku i řídících ploch letounu. Naměřená data se pak použijí pro naladění výpočtového aeroelastického modelu letounu. Správně naladit aeroelastický model a poté vypočítat kritické rychlosti flutteru je nutné ještě před zahájením letových flutterových zkoušek. Flutter je nepříznivý aeroelastický jev – jde o kmitání konstrukce, které může být vyvoláno vnějšími anebo vnitřními silami (jako je například průlet poryvem, odhoz či odpal palubních zbraní či rychlé silové zásahy do řízení) a které postupně může vést až k destrukci letadla za letu.
Během vibrační zkoušky se do konstrukce letounu na řadě míst (křídla, ocasní plochy, trup, zbraňové závěsníky aj.) pomocí elektrodynamických vibrátorů zavádějí vibrace různých amplitud a frekvencí. Odezva konstrukce se měří pomocí akcelerometrů, jichž bylo u zkoušky L- 39 NG instalováno víc než 200 kusů.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Glosa ALKP (4).png
Glosa: česká stopa na palubách globálních hráčů a volební schůze ALKP Připoutejte se! Letíme dál na #NaFrekvenciALKP mezi klíčovými tématy Asociace leteckého a kosmického průmyslu a českého letectví.
Česká křídla vynášejí zemi mezi světové velmoci pilotního výcviku. Úspěchy sbírají doma i v zahraničí Přípravy na podzimní sezónu jsou v plném proudu, vzdušný prostor doma i ve světě slibuje zajímavé akce. #NaFrekvenciALKP je máme na radaru. V aktuální glose viceprezidenta Jiřího Protivy se dočtete o silném postavení Česka v pilotním výcviku, připravované konferenci Future Air Force v Praze, dodávkách L-39 SKYFOX do CLV v Pardubicích, nasazení letounu L 410 NG v Thajsku a dalších novinkách z asociačního a oborového dění.
Dubai Airshow před námi: připravujeme dráhu pro úspěšné přistání českých letadel, firem a technologií Alena Medová, viceprezidentka ALKP, převzala roli garantky společné účasti českých firem na Dubai Airshow, jednom z vrcholů letošní veletržní sezony. #NaFrekvenciALKP hlásí vzlet aktivní fáze příprav, která odstartovala ve spolupráci s Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem obrany.

Newsroom

Glosa: česká stopa na palubách globálních hráčů a volební schůze ALKP Vyrážíte-li do zahraničí Airbusem nebo Boeingem, zpozorněte. Letadlo, ve kterém poletíte, totiž zřejmě odnáší do světa kus práce a know-how českých firem.
Modernizovaná energetická jednotka pro vrtulníky z dílny PBS míří k certifikaci Certifikaci vylepšené energetické jednotky Safír umožní spolupráce PBS Velká Bíteš a LOM PRAHA. Ta počítá s integrací modernizované APU do vrtulníků Mi-171Š Armády České republiky.
FlyinDiamonds získali schválení pro první sdílený dronový polygon v Česku V Moravských Budějovicích vzniká první oficiálně schválený testovací polygon pro drony. Cílem je vytvořit otevřený ekosystém pro startupy, průmysl i univerzity.

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2025

Ve dnech 17. až 21. listopadu proběhne Dubai Airshow, jeden z nejprestižnějších leteckých veletrhů na světě, kde se český letecký průmysl představí na společné národní expozici.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

ALKP hlásí změny ve vedení: Prezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu Josef Kašpar rezignoval na svou funkci a organizaci místo něj od 1. července 2025 dočasně vede viceprezident asociace a ředitel státního podniku LOM Praha Jiří Protiva. V čele asociace bude do podzimní členské schůze, která zvolí nové statutární orgány.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV