Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět Investice

Airbus slaví 50 let. Češi jsou u toho, pro globálního lídra dodávají

17.06. 2019 | Aktuality

6A3CA762-7D6F-483A-9AF9-0B58C9D71421.jpeg

Na Paris Airshow 2019 Airbus připomene klíčové milníky historie a představí vyhlídky do budoucnosti / Zdroj foto: SIAE 2017 - REA

Evropské konsorcium Airbus slaví na letošní Paris Air Show padesát let pokroku. Letecké firmy z České republiky pro globálního obra dodávají přímo a také vyrábějí komponenty pro finální výrobky, které Airbus odebírá. Češi se rovněž podílejí na vývojových projektech koncernu. Oficiální účast České republiky na Paris Air Show 2019 představí několik subdodavatelů Airbusu.

V roce 1969 na pařížském aerosalonu v Le Bourget podepsali ministři francouzské a západoněmecké vlády smlouvu o založení evropského výrobce letadel Airbus. Před padesáti lety tak odstartoval jeden z nejambicióznějších programů evropské spolupráce. Měl integrovat evropský letecký průmysl a vyrovnat pozice starého kontinentu, který zaostával za Američany, jimž tehdy patřil 80ti procentní podíl na světovém trhu komerčních letadel. Airbus dokázal dominanci Boeingu srovnat. Po desetiletí spolu soupeří o pozici světové jedničky a jejich konkurenční boj je jedním z nejsledovanějších střetů světového průmyslu. 

 Airbus se postupně stal triumfem evropské integrace: polovina současných velkých dopravních letadel nese jeho značku, ale konsorcium zahrnuje také kosmické a obranné podniky a rovněž vyrábí vrtulníky. Airbus po celém světě zaměstnává 130 000 lidí. V Evropě je největší leteckou a kosmickou společností a právem se počítá mezi světové lídry. 

 Na křídle A320 

 Airbus si podmanil světový trh na křídle letounu A320, který je se zhruba devíti tisíci prodanými kusy druhým nejrozšířenějším dopravním letadlem na světě. Řada dílů pro Airbus a zejména pro model A320 se přitom vyrábí v Česku. Pro české firmy má evropská a vůbec mezinárodní spolupráce strategický význam. Díky transferu know-how a technologií se posouvá vlastní výrobní kondice a tím pádem také hodnotové postavení českých firem v dodavatelských řetězcích globálních hráčů. V České republice má Airbus k roku 2017 podle dostupných údajů 150 dodavatelů, jejichž komponenty lze najít ve většině jeho letadel. 

 Češi v dodavatelském řetězci 

 Spojení významných světových hráčů z Francie Zodiac Aerospace a Safran Group, které vytvořilo třetí největší leteckou společnost na světě, má také dopad na výrobní závod Zodiacu v České republice. Nově nese název Safran Cabin CZ a pro letouny rodiny Airbus A320 dodává kuchyňské moduly a odpočinkové místnosti posádky pro větší letadla A330. Výsledkem fúze jsou nové projekty, které přišly se Safranem. Jednou z novinek pro český závod bude například vývoj odpočinkových místností také pro cestující. 

Dalším francouzským gigantem, který má českou adresu, je skupina Latecoere. Letov, nejstarší letecká továrna v Česku se stoletou historií, se připojila pod vlajku Latecoere v roce 2000. Nyní se výrobní závod Latecoere Česká republika specializuje na výrobu dveří do letadel a dílů z kompozitních materiálů. Pasažérské dveře pro A320 a A380 dodává jako finální výrobek přímo do Airbusu ve Francii a Německu. Vyrábí také skříně určené pro elektrickou kabeláž pro programy Airbus A320, A380 a A400M. Zároveň se podílí na výrobě řady dalších dílů pro A320, A380, A400M a A350. 

Významným partnerem Airbusu v České republice je také společnost Aero Vodochody, český výrobce vojenských cvičných letounů, který letos slaví stoleté výročí. Pro Airbus vyrábí náběžné hrany křídel programu A220. V Aeru se také rozjíždí výroba skořepinových konstrukcí pro společnost ST Aerospace, která je využívá při přestavbách letadel Airbus A320 a A321 z osobní na nákladní verzi. Mezi přímé dodavatele Airbusu patří také český Frentech zaměřující se na dodávky komplexních dílů z hliníkových slitin, titanu anebo oceli. 

 Motory Airbusu téměř všech kategorií po celém světě startují díky pomocným energetickým jednotkám amerického Honeywell Aerospace – ale ty jsou ve skutečnosti ze dvou třetin vyráběné v Česku. Honeywell má totiž v České republice největší výrobní závod v Evropě. A právě statorovou sekci pomocných energetických jednotek vyrábí špičkoví strojaři z Honeywell Aerospace Olomouc. Historie výroby leteckých motorů v Hlubočkách nedaleko Olomouce se píše od roku 1951. Pod značkou Mora Moravia si podnik získal renomé ve výrobě spalovacích komor, které jsou srdcem motoru. Vstup Honeywell Aerospace povýšil technologické know-how firmy na světovou úroveň. 

Kabeláže a elektromechanické sestavy moravské firmy Ray Service, která je na letošním ročníku Paris Air Show součástí oficiální účasti České republiky, se ve velkém množství nacházejí také v sériově vyráběných letadlech Airbus. Další reprezentant české oficiální účasti na aerosalonu je společnost Jihlavan, výrobce hydraulických celků. Pro Airbus A350 dodává hydraulické aktuátory podvozkových systémů a hydraulické ovládání pro nákladní rampy. 

Servis letadel

 Mimo působení v dodavatelském řetězci Airbusu jsou Češi partnerem také v údržbě letounů. Společnost Czech Airlines Technics se sídlem na Letišti Václava Havla Praha provedla v posledních čtyřech letech několik unikátních oprav, u kterých přímo spolupracovala se zástupci Airbusu. Referencí týmu Czech Airlines Technics je mimo jiné montáž tzv. Shaklets na letounech typu Airbus A320. „Pro jednoho z našich zákazníků provádíme postupně na flotile letadel typu Airbus A320 Family velmi rozsáhlou modifikaci pro zástavbu antény SATCOM (satelitní data/internet) a palubního Wi-Fi systému pro cestující. Zároveň také probíhá úpravy kabiny, tzv. „SpaceFlex“, pro zvýšení sedačkové kapacity kabiny cestujících. Jednalo se o historicky vůbec první projekt takové modifikace letadel Airbusu na trhu,” říká Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí společnosti Czech Airlines Technics, která se na Paris Airshow 2019 představí jako součást české oficiální účasti. 

 Spolupráce ve vývoji 

 V rámci třetí a čtvrté výzvy Clean Sky 2 (tzv. Call for Proposals) se Výzkumnému a zkušebnímu ústavu v Praze mimo jiné podařilo získat financování na výzkumné projekty s označením DREAM a LATTE. Ty jsou zaměřeny na vývoj a výrobu kompozitní hybridní konstrukce motorového a rotorového krytu pro vysokorychlostní vrtulník AIRBUS Helicopters vycházející z koncepce X3 dle CS29. Projekty DREAM a LATTE jsou koordinovány polským Instytut Lotnictwa(ILOT) a kromě VZLÚ je partnerem obou projektů český výrobce leteckých kompozitních dílů společnost LA composite, s.r.o. 

Expozice na Paris Airshow 2019 

 Deset českých firem, reprezentanti leteckého průmyslu z ALV ČR, agentury CzechInvest a CzechTrade se představí na českém stánku na Paris Air Show 2019. Českou oficiální účast organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na společné expozici České republiky o ploše 98 m2 jsou k vidění firmy Czech Airlines Technics, Jihlavan, Jihostroj, MESIT foundry, SEKO Aerospace, DevCom, Stein Seal, Ray Service, SpoluWorks Perfecta a Prague Casting Services. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LOGO ALKP CZ (2).jpg
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.
L+K: Aero rozjelo sériovou výrobu L-39NG, zvyšuje platy a nabírá pracovníky Vodochodskému výrobci hrozil pád, díky novému proudovému cvičnému letadlu L-39NG však krizi překonal. Navíc mu pomáhá zvýšená poptávka po dopravních strojích Airbus A220, na které dodává náběžné hrany křídla.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2022

Ve dnech 18. až 22. července se uskuteční letecká přehlídka v Británii, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV