Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět Investice

Airbus slaví 50 let. Češi jsou u toho, pro globálního lídra dodávají

17.06. 2019 | Aktuality

6A3CA762-7D6F-483A-9AF9-0B58C9D71421.jpeg

Na Paris Airshow 2019 Airbus připomene klíčové milníky historie a představí vyhlídky do budoucnosti / Zdroj foto: SIAE 2017 - REA

Evropské konsorcium Airbus slaví na letošní Paris Air Show padesát let pokroku. Letecké firmy z České republiky pro globálního obra dodávají přímo a také vyrábějí komponenty pro finální výrobky, které Airbus odebírá. Češi se rovněž podílejí na vývojových projektech koncernu. Oficiální účast České republiky na Paris Air Show 2019 představí několik subdodavatelů Airbusu.

V roce 1969 na pařížském aerosalonu v Le Bourget podepsali ministři francouzské a západoněmecké vlády smlouvu o založení evropského výrobce letadel Airbus. Před padesáti lety tak odstartoval jeden z nejambicióznějších programů evropské spolupráce. Měl integrovat evropský letecký průmysl a vyrovnat pozice starého kontinentu, který zaostával za Američany, jimž tehdy patřil 80ti procentní podíl na světovém trhu komerčních letadel. Airbus dokázal dominanci Boeingu srovnat. Po desetiletí spolu soupeří o pozici světové jedničky a jejich konkurenční boj je jedním z nejsledovanějších střetů světového průmyslu. 

 Airbus se postupně stal triumfem evropské integrace: polovina současných velkých dopravních letadel nese jeho značku, ale konsorcium zahrnuje také kosmické a obranné podniky a rovněž vyrábí vrtulníky. Airbus po celém světě zaměstnává 130 000 lidí. V Evropě je největší leteckou a kosmickou společností a právem se počítá mezi světové lídry. 

 Na křídle A320 

 Airbus si podmanil světový trh na křídle letounu A320, který je se zhruba devíti tisíci prodanými kusy druhým nejrozšířenějším dopravním letadlem na světě. Řada dílů pro Airbus a zejména pro model A320 se přitom vyrábí v Česku. Pro české firmy má evropská a vůbec mezinárodní spolupráce strategický význam. Díky transferu know-how a technologií se posouvá vlastní výrobní kondice a tím pádem také hodnotové postavení českých firem v dodavatelských řetězcích globálních hráčů. V České republice má Airbus k roku 2017 podle dostupných údajů 150 dodavatelů, jejichž komponenty lze najít ve většině jeho letadel. 

 Češi v dodavatelském řetězci 

 Spojení významných světových hráčů z Francie Zodiac Aerospace a Safran Group, které vytvořilo třetí největší leteckou společnost na světě, má také dopad na výrobní závod Zodiacu v České republice. Nově nese název Safran Cabin CZ a pro letouny rodiny Airbus A320 dodává kuchyňské moduly a odpočinkové místnosti posádky pro větší letadla A330. Výsledkem fúze jsou nové projekty, které přišly se Safranem. Jednou z novinek pro český závod bude například vývoj odpočinkových místností také pro cestující. 

Dalším francouzským gigantem, který má českou adresu, je skupina Latecoere. Letov, nejstarší letecká továrna v Česku se stoletou historií, se připojila pod vlajku Latecoere v roce 2000. Nyní se výrobní závod Latecoere Česká republika specializuje na výrobu dveří do letadel a dílů z kompozitních materiálů. Pasažérské dveře pro A320 a A380 dodává jako finální výrobek přímo do Airbusu ve Francii a Německu. Vyrábí také skříně určené pro elektrickou kabeláž pro programy Airbus A320, A380 a A400M. Zároveň se podílí na výrobě řady dalších dílů pro A320, A380, A400M a A350. 

Významným partnerem Airbusu v České republice je také společnost Aero Vodochody, český výrobce vojenských cvičných letounů, který letos slaví stoleté výročí. Pro Airbus vyrábí náběžné hrany křídel programu A220. V Aeru se také rozjíždí výroba skořepinových konstrukcí pro společnost ST Aerospace, která je využívá při přestavbách letadel Airbus A320 a A321 z osobní na nákladní verzi. Mezi přímé dodavatele Airbusu patří také český Frentech zaměřující se na dodávky komplexních dílů z hliníkových slitin, titanu anebo oceli. 

 Motory Airbusu téměř všech kategorií po celém světě startují díky pomocným energetickým jednotkám amerického Honeywell Aerospace – ale ty jsou ve skutečnosti ze dvou třetin vyráběné v Česku. Honeywell má totiž v České republice největší výrobní závod v Evropě. A právě statorovou sekci pomocných energetických jednotek vyrábí špičkoví strojaři z Honeywell Aerospace Olomouc. Historie výroby leteckých motorů v Hlubočkách nedaleko Olomouce se píše od roku 1951. Pod značkou Mora Moravia si podnik získal renomé ve výrobě spalovacích komor, které jsou srdcem motoru. Vstup Honeywell Aerospace povýšil technologické know-how firmy na světovou úroveň. 

Kabeláže a elektromechanické sestavy moravské firmy Ray Service, která je na letošním ročníku Paris Air Show součástí oficiální účasti České republiky, se ve velkém množství nacházejí také v sériově vyráběných letadlech Airbus. Další reprezentant české oficiální účasti na aerosalonu je společnost Jihlavan, výrobce hydraulických celků. Pro Airbus A350 dodává hydraulické aktuátory podvozkových systémů a hydraulické ovládání pro nákladní rampy. 

Servis letadel

 Mimo působení v dodavatelském řetězci Airbusu jsou Češi partnerem také v údržbě letounů. Společnost Czech Airlines Technics se sídlem na Letišti Václava Havla Praha provedla v posledních čtyřech letech několik unikátních oprav, u kterých přímo spolupracovala se zástupci Airbusu. Referencí týmu Czech Airlines Technics je mimo jiné montáž tzv. Shaklets na letounech typu Airbus A320. „Pro jednoho z našich zákazníků provádíme postupně na flotile letadel typu Airbus A320 Family velmi rozsáhlou modifikaci pro zástavbu antény SATCOM (satelitní data/internet) a palubního Wi-Fi systému pro cestující. Zároveň také probíhá úpravy kabiny, tzv. „SpaceFlex“, pro zvýšení sedačkové kapacity kabiny cestujících. Jednalo se o historicky vůbec první projekt takové modifikace letadel Airbusu na trhu,” říká Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí společnosti Czech Airlines Technics, která se na Paris Airshow 2019 představí jako součást české oficiální účasti. 

 Spolupráce ve vývoji 

 V rámci třetí a čtvrté výzvy Clean Sky 2 (tzv. Call for Proposals) se Výzkumnému a zkušebnímu ústavu v Praze mimo jiné podařilo získat financování na výzkumné projekty s označením DREAM a LATTE. Ty jsou zaměřeny na vývoj a výrobu kompozitní hybridní konstrukce motorového a rotorového krytu pro vysokorychlostní vrtulník AIRBUS Helicopters vycházející z koncepce X3 dle CS29. Projekty DREAM a LATTE jsou koordinovány polským Instytut Lotnictwa(ILOT) a kromě VZLÚ je partnerem obou projektů český výrobce leteckých kompozitních dílů společnost LA composite, s.r.o. 

Expozice na Paris Airshow 2019 

 Deset českých firem, reprezentanti leteckého průmyslu z ALV ČR, agentury CzechInvest a CzechTrade se představí na českém stánku na Paris Air Show 2019. Českou oficiální účast organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. Na společné expozici České republiky o ploše 98 m2 jsou k vidění firmy Czech Airlines Technics, Jihlavan, Jihostroj, MESIT foundry, SEKO Aerospace, DevCom, Stein Seal, Ray Service, SpoluWorks Perfecta a Prague Casting Services. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV