Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Beechcraft Denali má za sebou první let. Do vzduchu jej vznesl GE Catalyst

02.12. 2021 | Aktuality

408258-Beechcraft Denali First Flight A2A-7775e4-original-1637694419.jpg

První let Beechćraft Denali. Foto credit: Textron Aviation

Letoun Beechraft Denali poháněný motorem GE Catalyst z pražských Letňan se poprvé dotkl nebes. Úspěšně zdolal první let a zahájil program letových zkoušek. Jde o významný milník v certifikaci nového letadla.

Turbovrtulový letoun Bechcraft Denali amerického výrobce Textron Aviation se poprvé odlepil od země z Eisenhowerova letiště v americkém Kansasu. Ve vzduchu strávil téměř tři hodiny. Dosáhl rychlosti tři sta třiceti kilometrů za hodinu a vystoupal do výšky téměř pěti tisíc metrů. „Dnešní přelomový let není jen významným milníkem pro Denali, je to opravdu skvělý okamžik pro naše zaměstnance, dodavatele a zákazníky, kteří budou s tímto letadlem létat,“ řekl Ron Draper, prezident a generální ředitel Textron Aviation. Denali má podle konstrukčního návrhu v plné palbě dosáhnout rychlosti zhruba 530 kilometrů v hodině a na jeden zátah urazit až 3000 kilometrů. Bez problému by tak měl letoun zvládnout přelety z Londýna do Moskvy či z New Yorku do Miami. „S mnohem úspornějším motorem a největší kabinou ve své třídě jde o letadlo, které změní pohled na jednomotorová turbovrtulová letadla,“ zdůraznil Draper v tiskové zprávě. 

Beechraft Denali s kapacitou šest až devět cestujících bude na světové scéně konkurovat jak švýcarskému Pilatusu PC-12, tak francouzským letounům Daher TBM, které dosud vládnou segmentu jednomotorových turbovrtulových letadel. Pro letové zkoušky poslouží celkem tři prototypy Denali, zatímco pozemní testy budou pokračovat na dalších třech prototypových strojích. Certifikaci by měl Beechraft Denali obdržet v roce 2023, kdy by americký dohlédací úřad FAA (Federal Aviation Administration) měl celý proces, alespoň podle plánu, ukončit. Přesun programu Denali pod křídla Beechraft oznámil Textron v létě letošního roku. Původně měl totiž letoun spadat do portfolia společnosti Cessna Aircraft, která je rovněž součástí Textron Aviation. 

V programu Denali se Textron po více než půlstoletí odklonil od kanadského výrobce motorů Pratt & Whitney a jeho téměř legendární pohonné jednotky PT6. Pro své zcela nové letadlo zvolili v Textronu motor z dílny GE Aviation. A právě GE Catalyst poutá k Denali pozornost české letecké komunity. Motor GE Catalyst má totiž český rodný list. Jde o turbovrtulový motor zcela nové konstrukce, který po více než 40letech uvádí na světový trh všeobecného letectví GE Aviation Czech (GEAC). Turbovrtulová centrála americké GE Aviation v pražských Letňanech má na starosti vývoj a výrobu Catalystu. A nejen to. Pro vývoj motoru GEAC spojil síly s Fakultou strojní ČVUT. V důsledku jejich spolupráce vnikla v Česku úplná infrastruktura pro testování leteckých motorů, která se řadí k jedné z nejmodernějších v Evropě. A tím kooperace GEAC a ČVÚT nekončí. Nově budou spolupracovat také na testování udržitelných leteckých paliv (SAF). 

SUPERMODERNÍ CATALYST 

GE Catalyst se může pochlubit řadou výjimečných vlastností a inovací. Jde o první motor ve své kategorii, který je vyroben s pomocí 3D tisku. Zároveň je prvním motorem v segmentu všeobecného letectví, který je plně digitální. Pouhých 12 součástek GE Catalystu, které jsou vyrobeny 3D technologií, nahrazuje celkem 855 jednotlivých dílů, které by bylo nutné vyrobit při využití konvenčních způsobů. GE Catalyst je prvním moderním turbovrtulovým motorem s autonomním řízením motoru a vrtule (FADEC), které je jinak běžné u letadel s proudovými motory, ale u turbovrtulových dopravních letadel dosud použito nebylo. V podstatě se jedná o digitální mozek motoru, který pilotům umožňuje ovládat pohonnou jednotku pouze jednou pákou namísto tří. Motor zároveň dosahuje až o 20 procent nižší spotřeby paliva i emisí CO2 a o 10 procent vyššího cestovního výkonu ve srovnání s konkurencí ve stejné velikostní třídě.

PRVNÍ LET

GE Catalyst absolvoval první let 30. září letošního roku po 2600 hodinách pozemních zkoušek. Do vzduchu poprvé odstartoval na křídle experimentálního Beechcraftu King Air 350 z berlínského letiště Schönefeld. King Air 350 je létající zkušebnou Fakulty strojní ČVUT vybavenou vysokorychlostním systémem sběru dat. Přestavba letounu upraveného pro letové zkoušky motoru proběhla v Německu, kde také odstartovala první etapa letových zkoušek motoru. Druhá fáze testů proběhne na letišti v Hradci Králové, kde má ČVUT dvě pozemní zkušebny a odkud také bude spolu s GEAC dále provozovat létající zkušebnu.

Letoun King Air 350 doplňuje ucelený soubor pozemních zkušeben ČVUT. Čtyři pozemní pracoviště (dynamometrická, jádrová a dvě vrtulové zkušebny) jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi, díky nimž Česko stále patří mezi země, kde umí komplexně testovat letecké motory. Ovšem součástí spolupráce ČVUT a GE Aviation Czech není jen vybudování vývojové a výzkumné infrastruktury pro zkoušky leteckých motorů, ale také posílení znalostních kompetencí ČVUT v letectví a kosmonautice. Na základě dat změřených na zkušebnách vyvíjí ČVUT individuální celoživotní monitorovací systém motoru GE Catalyst s prediktivní údržbou. Univerzita má tudíž k dispozici velmi citlivá data, ke kterým výrobci jinak přistupují velmi ochranářsky. Česká republika je tak jediným státem mimo USA, kde americká GE Aviation letecké motory nejen vyvíjí, vyrábí a certifikuje, ale také testuje a má na celosvětové poměry unikátní univerzitní spolupráci.

PRVNÍ NA SVĚTĚ 

Na letošním Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně ohlásili GEAC a ČVUT nové partnerství, které jde nad rámec stávající spolupráce. Fakulta strojní ČVUT v Praze a GEAC budou společně zkoumat a testovat udržitelné letecké palivo. ČVUT se díky tomu stane první institucí na světě, která bude testovat využití udržitelných paliv, takzvaných SAF (Sustainable Aviation Fuels), u malých a středně velkých letadel. Aerolinky jsou nuceny SAF přimíchávat do klasického leteckého paliva, aby snížily emise z letecké dopravy. V současné době je maximální povolená míra koncentrace SAF v leteckém palivu 50 procent. „My začneme s testováním na 40 procentech a postupně bychom chtěli dojít na testování využití pouze SAF. To by ve výsledku mělo snížit emise leteckého motoru až o 80 procent,“ uvedl Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT, na Mezinárodním strojírenském veletrhu. ČVUT bude podle něj měřit konkrétní emise, průběh spalování paliva v motoru, startování motoru a případný vliv paliva na jeho výkon. „ČVUT a GEAC plánují experimenty s novým turbovrtulovým motorem Catalyst s využitím SAF, protože dekarbonizace letectví je klíčovým tématem v rámci EU Green Deal a klíčovým cílem výzkumu a vývoje,“ upřesnil Valášek. Pro výrobce motorů je možnost využívání udržitelných paliv vzhledem k evropskému klimatickému balíčku Green Deal zásadní. Evropská komise totiž navrhuje zavést od roku 2023 novou daň na tradiční letecké palivo. Z jejího placení by byla vyňata udržitelná paliva a vodík. V rovině ekonomiky provozu bude pro aerolinky hrát klíčovou roli schopnost letounů a motorů využívat udržitelných paliv. 

ČESKO V ELITNÍM KLUBU 

Česká republika se řadí mezi pouhých sedm zemí na světě, kde umí na vlastním území vyvinout, vyrobit i certifikovat turbovrtulový motor. Historicky za tím stojí znalostní a výrobní potenciál továrny Walter/Motorlet. Dějiny se začaly psát v 70. letech minulého století spolu s motorem Walter M 601, který dostal do vzduchu kunovický letoun L 410 a prokázal skvělé provozní schopnosti ve složitých klimatických i provozních podmínkách ruské Sibiře i tropické Afriky. Část „Waltrovky“, která vyrobila přes 4,5 tisíce turbovrtulových motorů a kde v letech 1923 až 2008 vzniklo celkem přes 37 tisíc leteckých motorů, odkoupila před třinácti lety GE Aviation. Po akvizici firma zmodernizovala výrobu, vsadila na české know-how, které obohatila svými poznatky a zkušenostmi z celosvětového působení, a nyní je turbovrtulová centrála GE Aviation Czech v pražských Letňanech zapsána v rodném listu motoru GE Catalyst. Nejprve však GE Aviation Czech uvedla na trh typovou řadu motorů GE H, založenou na výrazně modernizovaném původním motoru Walter M 601.

 Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LOGO ALKP CZ (2).jpg
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.
L+K: Aero rozjelo sériovou výrobu L-39NG, zvyšuje platy a nabírá pracovníky Vodochodskému výrobci hrozil pád, díky novému proudovému cvičnému letadlu L-39NG však krizi překonal. Navíc mu pomáhá zvýšená poptávka po dopravních strojích Airbus A220, na které dodává náběžné hrany křídla.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2022

Ve dnech 18. až 22. července se uskuteční letecká přehlídka v Británii, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV