Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata:

Bláznivé vrtule: Proč se všichni otáčejí za novým turbovrtulovým motorem GE Catalyst

16.05. 2019 | Aktuality

_D8A3243 (1).jpg

Motor GE Catalyst na zkušebním stavu v Praze | Autor snímku: Chris New pro GE Reports @seenewphoto.

Když se podíváte na nový turbovrtulový motor GE Catalyst poprvé, bude vám připadat jako malý kousek mimozemské technologie. Šedý kovový stroj, upevněný popruhy ke kovovému loži v betonovém hangáru na okraji Prahy, se ježí asi tak 500 stříbrnými kabely připojenými k vnějším i vnitřním snímačům.

Snímače shromažďují informace o důležitých parametrech motoru, jako jsou vibrace, krouticí moment a tah, a odesílají je ke zpracování týmu techniků, kteří pracují v blízké místnosti bez oken. Někteří z nich sledují test na televizních obrazovkách, zatímco jiní, natlačení jako zvukoví technici u velkého mixážního pultu, nutí motor ke stále vyšším výkonům ovládáním kláves a přepínáním spínačům, které jsou před nimi rozloženy v různých segmentech testovací stolice.  

           „Na světě není žádný jiný motor, který by jej připomínal,“ tvrdí testovací inženýr Stephen Erickson ze společnosti GE Aviation.

Erickson má pravdu. Kromě toho, že je Catalyst první zcela nově navržený turbovrtulový motor za posledních více než 30 let, je to také první motor určený k hromadné výrobě s velkými částmi vyrobenými technologií 3D tisku z kovu. Inženýři společnosti GE použili technologii známou také pod názvem aditivní výroba, k rozdělení motoru na pouhých 12 tištěných součástí, které by se v případě výroby konvenčními způsoby skládaly až z 800 samostatných dílů. Tím se jim podařilo snížit hmotnost motoru o 5 procent a zlepšit specifickou spotřebu paliva o 1 procento. Tato technologie rovněž umožnila týmu urychlit vývoj „od snu po realitu za pouhé dva roky,“ jak informačnímu zpravodaji GE Reports potvrdil Gordie Follin, výkonný manažer programu Catalyst. Normální pracovní cyklus vývoje motoru až do fáze provozuschopného exempláře obvykle trvá dvakrát déle, někdy může zabrat dokonce 10 let. „Díky aditivní výrobě zcela nově definujeme celý běžný výrobní cyklus,“ dodává.

S Follinem jsme mluvili v polovině března ve Washingtonu, kde časopis Aviation Week & Space Technology uděloval společnosti GE Aviation ocenění v kategorii civilního letectví za její práci na motoru Catalyst. „Společnost GE Aviation a letošní vítězové představují krásný příklad ducha a inovací, které transformují náš průmysl tak, aby se dokázal vypořádat s výzvami zítřka,“ uvádí k tomu Joe Anselmo, ředitel redakce Aviation Week Network.

Nicméně inovace na motoru Catalyst nekončí u 3D tisku. Motor je rovněž příkladem implementace technologie nazvané FADEPC (autonomní digitální řízení motoru a vrtule), která byla dodnes běžná u proudových letadel, ale dosud nikdy nebyla použita u turbovrtulových dopravních letadel. V podstatě se jedná o digitální mozek motoru, který pilotům umožňuje ovládat letadlo pouze jednou pákou namísto tří. Technologie FADEPC umožní létat s turbovrtulovými letadly tak snadno, že by to podle Simona Castellaniho, italského leteckého inženýra a pilota ze společnosti GE, který tuto technologii pomáhal vyvíjet, „mohla zvládnout i moje máma“. „Všechno se provádí automaticky. Svým způsobem je to jako jet na skútru.“

Prvním letadlem poháněným motorem Catalyst bude nový luxusní business model Cessna Denali společnosti Textron Aviation.

Globální hráč s českou adresou

Centrálu pro turbovrtulové motory má americká GE Aviation v Česku. Do vývoje a výroby motoru GE Catalyst hodlá americká korporace investovat čtyři sta milionů dolarů. Česko je přitom vývojovou a výrobní základnou s vládní prioritou. GE Aviation má s českou vládou investiční smlouvu, jejíž páteří je právě program GE Catalyst.V pražských Letňanech GE Aviation vyvíjí, vyrábí, servisuje a certifikuje turbovrtulové motory. Jde o jedinou centrálu svého druhu mimo USA. Na starosti má řadu leteckých motorů GE H a GE Catalyst.

Autor: Tomáš Kellner

Článek vznikl po web GE reports a byl redakčně doplněn o český kontext. Původní text v angličtině najdete zde: https://www.ge.com/reports/mad-props-ges-new-catalyst-turboprop-engine-turning-heads/


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV