Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru ALV

Český letecký průmysl v době koronaviru

15.04. 2021 | Aktuality

L 410 ARMY.JPG

Je to právě rok, co svět ochromila koronavirová pandemie, která uzemnila leteckou dopravu a silně zasáhla světové výrobce. Koronakrizi navzdory české letecké továrny pokračovaly ve výrobě a zařadily se mezi odvětví, která poháněla domácí ekonomiku i v loňském turbulentním období.

Za relativní odolností českého leteckého průmyslu stojí dlouhodobé zakázky, náročné vývojové a výrobní cykly, schopnosti dodavatelského řetězce i stoletá tradice. Předávané zkušenosti zaměstnanců, silná komunita „srdcařů“ jsou totiž kvalitami, které nelze volně získat. Je možné se k nim jen a pouze dopracovat. Vysoký podíl vývoje a tvrdé certifikační procesy, kterým odvětví podléhá, si navíc nárokují neustálé ověřování provozních a výrobních schopností. Přerušení vývoje a zastavení produkce by tak pro letecké výrobce znamenalo zavřít brány podniků s velmi malou pravděpodobností na znovuobnovení provozu.

Předcházející dekáda kontinuálního růstu, kterou český letecký průmysl zaznamenal, také pak převládající dodávky pro všeobecné a regionální letectví, vojenské aplikace či bezpilotní systémy, které byly pandemií zasaženy méně nežli linková doprava, patří mezi další faktory, jež pomohly odvětví loňský rok ustát. Problémy globálních hráčů jako je Airbus a Boeing, kteří označují dopady koronavirové pandemie za historicky největší krizi odvětví, měly dominový dopad zejména na výrobce, dodávajících pro ně komponenty. Restart jejich obchodování je tak silně spojen s kondicí světových finalistů, jejichž zástupci hovoří o zhruba tříletém období návratu do normálu. Globální špička rovněž udává tempo mezinárodních kooperací, které jsou díky transferu know-how a technologií, významným prvkem růstu českého leteckého průmyslu. Zatím se ovšem útlum nedotkl již rozjetých projektů. Navázat na ně v delším časovém období by totiž bylo několikanásobně dražší a technologicky náročné. Proto lze spíše předpokládat jejich dokončení. Pokles by se tak měl dostavit spíše v oblasti nových projektů. Právě nejisté vyhlídky u nových zakázek jsou výzvou, které bude letos český letecký průmysl čelit.

Dlouhodobé zakázky udržely loni letecké továrny ve vzduchu a zřejmě řadu výrobců udrží od poklesu na existenční dno ještě letos, neplatí to ovšem plošně pro celé odvětví. V oborovém členění zůstává letos řada firem v ohrožení. Uzavřené hranice a omezení cestování, které znemožnily uskutečnit obchodní kampaně, jednání se zákazníky, předváděcí lety a další kroky, jež si uzavření obchodu v letectví žádá, způsobily u některých výrobců propad nových objednávek až na nulu. Pro firmy, které nemají silné finanční zázemí z předchozích let, to může znamenat nepřekonatelné potíže. Ztráta vývojových týmů a zaměstnanců by mohla vést k následnému zániku zejména malých a středních společností, ať už se jedná o výrobce malých sportovních letounů či producenty dílů. Klíčovým faktorem pro přežití domácího dodavatelského řetězce jako celku je tak kondice českých finalistů a udržení provozu v leteckých podnicích v Kunovicích, pražských Letňanech, Odolene Vodě, Velké Bíteši či Otrokovicích.

Předkrizové statistiky uvádějí, že český letecký průmysl reprezentuje více než 120 firem, které zaměstnávají přes 20 000 lidí. Zdali se podaří zachovat tato čísla i nadále, ukáže až letošní rok. Zatím je jasné, že koronavirová pandemie oborem otřásla, nikoli však v základech. Chuť rychle a bezpečně se dopravovat na vzdálená místa v lidech rozhodně zůstane, přitom je zřejmé, že posílí role regionální dopravy. Tím se rýsuji příležitosti, díky kterým by mohl český letecký průmysl vyjít z krize jako ještě silnější odvětví.

Více o tom jak vidí uplynulý rok 2020 ředitelé vybraných leteckých firem, které jsou členy Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR (ALV ČR) čtěte v dubnovém vydání magazínu Letectví a kosmonautika a na stránkách Newsroomu leteckých výrobců www.aerospaceinczech.com. ALV ČR je nejstarší oborovou asociací, která letos oslaví 25 let existence. Během pandemie se stala hlasem odvětví pro jednání o podpoře s veřejnou sférou a důsledně monitorovala aktuální stav a vývoj v leteckých podnicích. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV