Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru ALV

Czech Airlines Technics bere krizi jako příležitost a rozšiřuje portfolio údržbových služeb. Navíc nabízí i parkování letadel

17.02. 2021 | Aktuálně

Pavel Hales_CSAT.jpg

Pavel Haleš, předseda představenstva Czech Airlines Technics. Foto: CSAT.

BILANČNÍ KOMENTÁŘ PAVLA HALEŠE | Rok 2020 byl jedním z nejobtížnějších v celé historii společnosti, která na Letišti Václava Havla Praha zajišťuje údržbu letadel a letadlové techniky již více než 90 let. Na náš obor, stejně jako na celé letectví a cestovní ruch, měla bezprecedentní dopady pandemie onemocnění COVID-19.

Nečekaná krize se dotkla našich osobních životů i podnikání. Museli jsme se tak vypořádat s velkými změnami, s nejistotou na straně leteckých společností, se zrušením nebo odložením některých zakázek ve všech našich divizích a na tyto dopady jsme museli okamžitě reagovat přijetím relevantních opatření. Ze všeho nejvíce se pokles leteckého povozu projevil u traťové údržby, která je úzce spojena s leteckým provozem na pražském letišti. Minimální dopady pandemie jsme naopak zaznamenali v divizi údržby letadlových podvozků. I přes všechny tyto výzvy jsme se rozhodli firmu dočasně neuzavřít, ani jinak zásadně neomezit provoz, ale naopak jsme se zaměřili na další zvýšení bezpečnosti našich zaměstnanců a zákazníků na jednotlivých pracovištích, pokračovali v zahájených procesních změnách a v našich rozvojových projektech, a i nadále zákazníkům garantovali služby na nejvyšší možné úrovni, včetně nově nastavené vzdálené komunikace. 

Za poslední rok jsme navzdory této neočekávané situaci dosáhli i celé řady úspěchů. Realizovali jsme dlouhodobě plánovanou investici do kompletní rekonstrukce galvanovny, kterou používáme pro údržbu jednotlivých dílů letadlových podvozků. Zároveň jsme v této divizi realizovali investice do další náhradní podvozkové sady na Boeing 737NG, nové hydraulické zkušebny a lakovacího a sušícího boxu s cílem navýšit nabízenou kapacitu a zvýšit efektivitu procesů údržby letadlových podvozků. Rozšířili jsme také naše portfolio u traťové údržby o další typ letadla Boeing 787 Dreamliner, který využívá stále více dopravců, což nám dává do budoucna další konkurenční výhodu. Podařilo se nám také uzavřít smlouvy s novými zákazníky a zajistit tak dodatečné zakázky v naší hlavní divizi těžké údržby. Prodloužili jsme rovněž spolupráci s leteckou společností Finnair, která bude využívat naše služby minimálně do roku 2023. Vlivem poklesu leteckého provozu jsme se rozhodli zákazníkům z řad dopravců, výrobců i leasingových společností nabízet novou službu krátkodobého a dlouhodobého parkování letadel, nejen na letišti v Praze, ale i na jiných letištích v České republice a na Slovensku. Je to zajímavý segment, který ideálně zapadá do naší struktury a navazuje na současnou komplexní nabídku služeb. V následujícím roce dokončíme nezbytné kroky pro získání oprávnění Part-CAMO a budeme připravovat podmínky i pro získání oprávnění Part 147 týkající se výcviku a školení zaměstnanců. 

I přes to, že na celý obor letectví, stejně jako na naše podnikání, měla pandemie a pokles leteckého provozu dopady, dokázali jsme v první řadě zajistit bezpečné prostředí pro naše zaměstnance, ale také aktivně získávat nové zákazníky. Aktuální situaci vnímáme zejména jako příležitost pro dokončení připravovaných změn vedoucích k větší efektivitě procesů, digitalizaci a celkové flexibilitě odpovídající budoucímu vývoji v leteckém odvětví. V roce 2021 budeme i nadále stabilním partnerem pro naše zákazníky s komplexní nabídkou poskytovaných služeb reflektující aktuální potřeby trhu.   
 
Autor je předsedou představenstva společnosti Czech Airlines Technics

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV