Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Honda chce ovládnout vzduch ve městech. Na vývoji prvního “aero taxi” automobilky se podílí Jihostroj

27.04. 2022 | Aktuality

honda-evtol-hybrid.jpg

Honda se již vznesla do oblak na křídlech svého bizjetu. Nyní se chce s Honda eVTOL odlepit od země také v městské dopravě

Japonská Honda šlápla na plyn v oblasti městské letecké dopravy. Vývoj bezpilotního letadla typu eVTOL oznámila čtvrtá největší automobilka na světě na podzim loňského roku. Řešení palivového systému pro APU svěřila jihočeskému Jihostroji. Pro velešínského dodavatele leteckých komponent se jedná o premiéru v segmentu městské letecké mobility.

Dodávky pro Hondu dláždí Jihostroji cestu k jedné z nejperspektivnějších oblastí leteckého průmyslu. „Přeprava osob a nákladů vzduchem bude hrát v městské i meziměstské dopravě prim. Honda je náš nový zákazník, se kterým vstupujeme na trh s obrovským potenciálem. Poprvé dodáváme pro letadlo se svislým vzletem a přistáním a s hybridním pohonem, neboli eVTOL, který bude ovládat umělá inteligence, říká Hynek Walner, vedoucí úseku perspektiv a marketingu Jihostroj a.s.

Přesunout městskou dopravu do vzduchu sice znamená překonat řadu technických, infrastrukturních i legislativních překážek, ale není pochyb o tom, že jde o celosvětový dopravní trend budoucnosti, který odlehčí silniční dopravu a pomůže snížit emisní zátěž ve městech. Do oblasti vývoje městské letecké mobility zvané též Urban Air Mobility (UAM) v posledních letech investují v podstatě všichni globální letečtí hráči, včetně takových společností jako je Boeing, Airbus, Embraer či NASA. A ani Česko nezůstalo na chvostu. Výzkumný a zkušební letecký ústav z pražských Letňan vyvíjí autonomní létající prostředek pro přepravu 4 osob nebo 400 kilogramů nákladu. Odlepit se od země a udržet si konkurenceschopnost v městském i meziměstském provozu chtějí také automobilky. Kromě Hondy ohlásily vstup do segmentu Toyota či Hyundai. Ostatně podle statistiky OSN se v roce 2050 do měst přesune téměř 70 % světové populace, což zásadaním způsobem ovlivní dopravu, která by v současném pozemním pojetí zkolabovala.
 
Pro své „aero taxi“ zvolila Honda technologii eVTOL s hybridním pohonem. První létající prototyp hodlá firma dokončit do roku 2025 a poté bude rozhodovat o jeho uvedení na trh. To by v případě úspěšných zkoušek mohlo nastat v roce 2030. „Pro Honda eVTOL jsme prozatím vyvinuli a vyrobili prototypy palivového systému pro pozemní zkoušky. Počítáme, že se budeme podílet na všech rozvržených etapách programu,“ upřesnil Hynek Walner. Palivový systém z Jihostroje dodává palivo pro plynovou turbínu, která pohání elektrický generátor. Zjednodušeně řečeno jde o jeden ze dvou zdrojů energie v koncepci hybridního pohonu: generátor dodává energii v těch režimech letu, kdy by zvýšený odběr elektromotorů příliš vyčerpal baterie. A to je klíčem pro zvýšení doletu. Čistě elektrickou pohonnou jednotku by omezovala výdrž lithium-iontových baterií, které by bylo nutné častěji dobíjet, což by neumožnilo létat na delší vzdálenosti. Hybridní pohon ale Hondě eVTOL umožní dolet až 400 kilometrů. Z průzkumu trhu totiž podle Hondy jednoznačně vyplynulo, že perspektiva využití takového letadla leží nejen ve městech, ale také v oblasti meziměstské dopravy. 

Letadla eVTOL s hybridním pohonem jsou přitom podle odborníků ideálními kandidáty pro začlenění do městské infrastruktury 21. století. Dokáží totiž startovat kolmo jako vrtulníky, což umožňuje snadněji začlenit vzletové plochy do městské zástavby. Oproti helikoptérám ale přinášejí větší letovou úspornost, vyšší rychlost a také bezpečnost. Mimoto jsou téměř bezhlučná a mnohem jednodušeji je lze pohánět elektromotory. Převahu mají i proti konceptům létajících aut, neboť zachovávají výhody letounu. 

Souběžně s vývojem letadla chce Honda přispět ke tvorbě „ekosystému mobility“, který by řešil výzvy spojené se vstupem na trh. Jde například o integraci vzdušné a pozemní mobility, infrastrukturní řešení vzletových ploch, rezervační systémy či koordinaci s řízením letového provozu. Současně Honda mimo jiné vyvíjí aplikaci pro plánování cest, která propojí její portfolio v pozemní a vzdušné dopravě. „Apka“ by měla fungovat jako platformy pro sdílení jízd. Přeprava by začala tím, že cestující odjede osobním automobilem z domova na vzletovou plochu Honda eVTOL a odtud přeletí mezi městy, přičemž na všech úsecích trasy využije prostředky značky Honda. Jak si člověk několika kliknutími snadno naplánuje celou trasu již firma ztvárnila ve videu. 

TRNITÁ CESTA 

Ačkoliv je městská letecká mobilita základním kamenem strategických plánů světových velmocí, jde o odvětví, které stojí teprve na počátku. Tedy na straně jedné skýtá mnoho příležitostí, a na straně druhé řadu výzev, které je pro praktické využití nutno zdolat. Zatímco vývojové týmy po celém světě řeší optimální letové vlastnosti a testují konstrukční schopnosti létajících prostředků pro městskou přepravu, pro jejich uvedení na trh je zásadní nastavení legislativního rámce, jímž se budou řídit, a vybudování odpovídající infrastruktury. Letecký průmysl je jedním z nejvíce dozorovaných a regulovaných odvětví, neboť jde především o bezpečnost a životy lidí. Pravidla provozu a technické parametry pro certifikaci bezpilotních prostředků pro osobní přepravu jsou proto předmětem rušné debaty odborníků a státních autorit. Souběžně se řeší parametry ekonomické dostupnosti a udržitelnosti, propojení s dalšími druhy mobility a v neposlední řadě důvěryhodnost a přijetí veřejností. V tomto případě je totiž „společenský certifikát“ neméně významný než ten technický. V praxi totiž městská letecká mobilita znamená přelomovou futurizaci dopravy a její infrastruktury, jakou jsme si ještě v nedávné době nedokázali ani představit. Nicméně z byznysového hlediska je pro vývojáře, výrobce i dodavatelé komponent získání kompetencí v tomto segmentu klíčové pro udržení konkurenceschopnosti na světových trzích. 

HONDA V OBLACÍCH

V leteckém průmyslu má japonská značka před ostatními automobilkami slušný náskok, protože v letectví není rozhodně nováčkem. Již před více než pětatřiceti lety začala firma sondovat možnosti vstupu do letecké branže a do oblak se Honda vznesla na křídlech svého bizjetu. Do oboru pronikla na americké půdě a nyní je Honda Aircraft Company se sídlem v Severní Karolíně etablovaným výrobcem tryskových letadel pro sedm pasažérů, které létají pod značkou HondaJet. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV