Honda chce ovládnout vzduch ve městech. Na vývoji prvního “aero taxi” automobilky se podílí Jihostroj
27.04. 2022 | Aktuality
Honda se již vznesla do oblak na křídlech svého bizjetu. Nyní se chce s Honda eVTOL odlepit od země také v městské dopravě
Japonská Honda šlápla na plyn v oblasti městské letecké dopravy. Vývoj bezpilotního letadla typu eVTOL oznámila čtvrtá největší automobilka na světě na podzim loňského roku. Řešení palivového systému pro APU svěřila jihočeskému Jihostroji. Pro velešínského dodavatele leteckých komponent se jedná o premiéru v segmentu městské letecké mobility.
Dodávky pro Hondu dláždí Jihostroji cestu k jedné z nejperspektivnějších oblastí leteckého průmyslu. „Přeprava osob a nákladů vzduchem bude hrát v městské i meziměstské dopravě prim. Honda je náš nový zákazník, se kterým vstupujeme na trh s obrovským potenciálem. Poprvé dodáváme pro letadlo se svislým vzletem a přistáním a s hybridním pohonem, neboli eVTOL, který bude ovládat umělá inteligence,” říká Hynek Walner, vedoucí úseku perspektiv a marketingu Jihostroj a.s.
Přesunout městskou dopravu do vzduchu sice znamená překonat řadu technických, infrastrukturních i legislativních překážek, ale není pochyb o tom, že jde o celosvětový dopravní trend budoucnosti, který odlehčí silniční dopravu a pomůže snížit emisní zátěž ve městech. Do oblasti vývoje městské letecké mobility zvané též Urban Air Mobility (UAM) v posledních letech investují v podstatě všichni globální letečtí hráči, včetně takových společností jako je Boeing, Airbus, Embraer či NASA. A ani Česko nezůstalo na chvostu. Výzkumný a zkušební letecký ústav z pražských Letňan vyvíjí autonomní létající prostředek pro přepravu 4 osob nebo 400 kilogramů nákladu. Odlepit se od země a udržet si konkurenceschopnost v městském i meziměstském provozu chtějí také automobilky. Kromě Hondy ohlásily vstup do segmentu Toyota či Hyundai. Ostatně podle statistiky OSN se v roce 2050 do měst přesune téměř 70 % světové populace, což zásadaním způsobem ovlivní dopravu, která by v současném pozemním pojetí zkolabovala.
Pro své „aero taxi“ zvolila Honda technologii eVTOL s hybridním pohonem. První létající prototyp hodlá firma dokončit do roku 2025 a poté bude rozhodovat o jeho uvedení na trh. To by v případě úspěšných zkoušek mohlo nastat v roce 2030. „Pro Honda eVTOL jsme prozatím vyvinuli a vyrobili prototypy palivového systému pro pozemní zkoušky. Počítáme, že se budeme podílet na všech rozvržených etapách programu,“ upřesnil Hynek Walner. Palivový systém z Jihostroje dodává palivo pro plynovou turbínu, která pohání elektrický generátor. Zjednodušeně řečeno jde o jeden ze dvou zdrojů energie v koncepci hybridního pohonu: generátor dodává energii v těch režimech letu, kdy by zvýšený odběr elektromotorů příliš vyčerpal baterie. A to je klíčem pro zvýšení doletu. Čistě elektrickou pohonnou jednotku by omezovala výdrž lithium-iontových baterií, které by bylo nutné častěji dobíjet, což by neumožnilo létat na delší vzdálenosti. Hybridní pohon ale Hondě eVTOL umožní dolet až 400 kilometrů. Z průzkumu trhu totiž podle Hondy jednoznačně vyplynulo, že perspektiva využití takového letadla leží nejen ve městech, ale také v oblasti meziměstské dopravy.
Letadla eVTOL s hybridním pohonem jsou přitom podle odborníků ideálními kandidáty pro začlenění do městské infrastruktury 21. století. Dokáží totiž startovat kolmo jako vrtulníky, což umožňuje snadněji začlenit vzletové plochy do městské zástavby. Oproti helikoptérám ale přinášejí větší letovou úspornost, vyšší rychlost a také bezpečnost. Mimoto jsou téměř bezhlučná a mnohem jednodušeji je lze pohánět elektromotory. Převahu mají i proti konceptům létajících aut, neboť zachovávají výhody letounu.
Souběžně s vývojem letadla chce Honda přispět ke tvorbě „ekosystému mobility“, který by řešil výzvy spojené se vstupem na trh. Jde například o integraci vzdušné a pozemní mobility, infrastrukturní řešení vzletových ploch, rezervační systémy či koordinaci s řízením letového provozu. Současně Honda mimo jiné vyvíjí aplikaci pro plánování cest, která propojí její portfolio v pozemní a vzdušné dopravě. „Apka“ by měla fungovat jako platformy pro sdílení jízd. Přeprava by začala tím, že cestující odjede osobním automobilem z domova na vzletovou plochu Honda eVTOL a odtud přeletí mezi městy, přičemž na všech úsecích trasy využije prostředky značky Honda. Jak si člověk několika kliknutími snadno naplánuje celou trasu již firma ztvárnila ve videu.
TRNITÁ CESTA
Ačkoliv je městská letecká mobilita základním kamenem strategických plánů světových velmocí, jde o odvětví, které stojí teprve na počátku. Tedy na straně jedné skýtá mnoho příležitostí, a na straně druhé řadu výzev, které je pro praktické využití nutno zdolat. Zatímco vývojové týmy po celém světě řeší optimální letové vlastnosti a testují konstrukční schopnosti létajících prostředků pro městskou přepravu, pro jejich uvedení na trh je zásadní nastavení legislativního rámce, jímž se budou řídit, a vybudování odpovídající infrastruktury. Letecký průmysl je jedním z nejvíce dozorovaných a regulovaných odvětví, neboť jde především o bezpečnost a životy lidí. Pravidla provozu a technické parametry pro certifikaci bezpilotních prostředků pro osobní přepravu jsou proto předmětem rušné debaty odborníků a státních autorit. Souběžně se řeší parametry ekonomické dostupnosti a udržitelnosti, propojení s dalšími druhy mobility a v neposlední řadě důvěryhodnost a přijetí veřejností. V tomto případě je totiž „společenský certifikát“ neméně významný než ten technický. V praxi totiž městská letecká mobilita znamená přelomovou futurizaci dopravy a její infrastruktury, jakou jsme si ještě v nedávné době nedokázali ani představit. Nicméně z byznysového hlediska je pro vývojáře, výrobce i dodavatelé komponent získání kompetencí v tomto segmentu klíčové pro udržení konkurenceschopnosti na světových trzích.
HONDA V OBLACÍCH
V leteckém průmyslu má japonská značka před ostatními automobilkami slušný náskok, protože v letectví není rozhodně nováčkem. Již před více než pětatřiceti lety začala firma sondovat možnosti vstupu do letecké branže a do oblak se Honda vznesla na křídlech svého bizjetu. Do oboru pronikla na americké půdě a nyní je Honda Aircraft Company se sídlem v Severní Karolíně etablovaným výrobcem tryskových letadel pro sedm pasažérů, které létají pod značkou HondaJet.
07.12. 2023 | ALVÚspěšná mise v SAE.Dvanáct vystavovatelů na české expozici letošního ročníku prestižního veletrhu Dubai Airshow hlásí splněnou misi. Podepsaly se nové smlouvy, zahájila se nová partnerství a otevřely se dveře pro nové spolupráce s velkým potenciálem do budoucna. Českou expozicí organizovanou MPO ČR prolétly stovky zahraničních delegací. Každý z českých vystavovatelů se zúčastnil přibližně třicítky schůzek, což pro kompletní českou účast znamená více než pět set schůzek se svými stávajícími i potenciálními novými partnery v rámci čtyřdenního byznys programu Dubai Airshow. Oficiální delegaci pro podpoření národní účasti zajistilo MO ČR v čele s náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem.
Odeslat na email
23.11. 2023 | AktuálněNejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAEČeská delegace na Dubai Airshow uskutečnila jednání na nejvyšší úrovni s kosmickým průmyslem Spojených arabských emirátů (SAE). Prezidentka vesmírné agentury SAE (UAESA) a vládní ministryně pro pokročilé technologie a veřejné vzdělání Sarah al-Amiri přijala náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce a prezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) Josefa Kašpara. Za české firmy se jednání pod křídly ALKP zúčastnil CEO high-tech společností Radalytica a Advacam Jan Sohar.
22.11. 2023 | AktuálněPrezident ALKP Josef Kašpar: „Potřebujeme národní letecký a kosmický program“Letecký veletrh Dubai Air Show přivítal ve Spojených arabských emirátech silnou sestavu českých firem, které se prezentovaly ve společné národní expozici, organizované resorty průmyslu a obchodu, obrany a zahraničí ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Mnoho z toho, co se na poli českého leteckého průmyslu pod křídly ALKP v současné chvíli odehrává, ovlivnil obchod s americkou společností Lockheed Martin, s níž česká vláda uzavřela smlouvu na nákup nadzvukových letounů F-35. O průmyslové spolupráci, která se na akvizici váže, stejně jako o tom, jaký je pro Česko další nezbytný krok, hovoří v rozhovoru pořízeném na Dubai Airshow prezident ALKP Josef Kašpar.
Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.
Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).