Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Výzkum, vývoj, inovace

L-39NG má oproti Albatrosům až trojnásobnou životnost. Odolnost letounu potvrdily zkoušky ve VZLÚ

01.04. 2021 | Aktuality

VZLU 01.jpg

Ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu (VZLÚ) byla úspěšně dokončena další fáze únavové zkoušky letounu L-39NG

Zkoušky letounu L-39NG potvrdily konstrukční předpoklady a prokázaly až trojnásobnou životnost oproti jeho předchůdci L-39 Albatros. Ověřování odolnosti nového cvičného letounu z Aera Vodochody, které probíhá v letňanském VZLÚ, se tím přehouplo do předposlední fáze tzv. únavové zkoušky.

Testování třetího životního cyklu L-39NG prokázalo mimořádnou odolnost konstrukce draku. V závislosti na způsobu užívání letounu dosáhne životnost L-39NG až 15 000 letových hodin. „Kompletní únavová zkouška L-39NG je naplánovaná na celkem pět životních cyklů. Jeden únavový život na pozemní zkoušce odpovídá 5000 hodinám letounu ve vzduchu. Nyní jsme úspěšně dokončili třetí životní cyklus, což potvrzuje, že našeho cíle výrazně prodloužit životnost nové generace letounu dosáhneme, a je to také skvělá zpráva pro budoucí uživatele letounu,“ vysvětlil Vojtěch Labuda, manažer projektu L-39NG z Aera Vodochody.

Pro certifikaci přitom bylo potřeba odzkoušet první dva životní cykly nového letounu, což byl nad rámec povinných požadavků závazek Aera Vodochody vůči Odboru dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR. Tato část únavové zkoušky byla úspěšně dokončena už loni. Následně byl letounu L-39NG vydán typový certifikát. Nyní ve VZLÚ začíná prokazování čtvrtého únavového života.

Za zvýšenými nároky na beztak složitý ověřovací proces nového letounu stojí mimo jiné fakt, že L-39NG je prvním českým letounem, jehož certifikace podléhá novým nadnárodním vojenským standardům. Jde o ověření, které uznávají všechny vojenské autority EU a NATO. Certifikační premiéra L-39NG dokládá schopnost českého leteckého průmyslu nejen vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území, což řadí Česko mezi pouhých devět zemí na světě, ale také jej doma odzkoušet a certifikovat dle nadnárodních požadavků. 

Samotná příprava zkoušek v rozsahu potřebném pro certifikaci nového letounu zabere měsíce, někdy i roky. Metodika jednotlivých zkoušek je totiž ušitá každému letounu na míru dle jeho konstrukčního provedení a certifikačních požadavků. Úplná zkušebnická infrastruktura VZLÚ v Letňanech umožnila otestovat schopnosti letounu L-39NG řadou pozemních zkoušek, které mají prokázat výkonnost a bezpečnost nového letounu. „Provedenou detailní inspekcí bylo potvrzeno, že na konstrukci draku letounu se i po ukončení 15 000 simulovaných letových hodin na únavové zkoušce projevily pouze minoritní a očekávané poruchy. V žádném místě primární konstrukce draku nebylo indikováno žádné podezření na vznikající poruchu,“ zhodnotil výsledky ukončené fáze testování třetího života L-39NG David Novotný z VZLÚ. Dokončení celé testovací série v rámci kompletní únavové zkoušky, která odstartovala na jaře loňského roku, je naplánované na první čtvrtletí roku 2022. Poslední z celé „únavové“ série zkoušek, které probíhají na prototypu letounu s číslem 7003, bude tzv. zkouška zbytkové životnosti. 

Potvrzení výrazně delší životnosti L-39NG oproti L-39 Albatros je také dobrou zprávou směrem k zákazníkům a budoucím provozovatelům. „Reálná životnost letounu je závislá na četnosti velkých násobků zatížení během jeho provozu. Už dnes můžeme říci, že při nejtvrdším možném spektru zatížení v budoucím provozu L-39NG bude jeho životnost oproti Albatrosu výrazně vyšší. V běžném provozu odolává letoun nižšímu spektru zatížení a tím se zákazník dostane na násobky původní životnosti L-39,“ upřesnil Vojtěch Labuda, manažer projektu L-39NG z Aera Vodochody.

Potvrzení vyšší životnosti draku, na němž pracovaly týmy VZLÚ a Aera Vodochody, tak může výrazně zvýšit konkurenceschopnost letounu L-39NG na světových trzích. Realizaci únavové zkoušky pomohla také státní podpora Technologické agentury ČR v rámci Programu TREND, který financuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR. 

První zákazník

Je pravděpodobné, že první sériově vyráběné letouny L-39NG by mohly přistát ve Vietnamu. Skupina Omnipol, která je strategickým partnerem programu L-39NG, podepsala v únoru s vietnamským ministerstvem obrany smlouvu o nákupu 12 letounů L-39NG. Jejich dodání je naplánované na roky 2023 až 2024. Omnipol, který projekt L-39NG z poloviny financuje a vlastní, má s letouny z Aera Vodochody historickou zkušenost. Zajišťoval obchodní linku a prodej letounů L-39 Albatros do světa. Právě obnova dosluhujících flotil „Třicetdevítek“ je obrovským potenciálem pro uplatnění nové generace s označením L-39 NG.   

Nástupce Albatrosů 

Předchůdcem letounu L-39NG je slavný L-39 Albatros, který se stal vlajkovou lodí výroby vojenských letounů v Československu. S celkovým počtem 2888 vyrobených letounů je L-39 Albatros dodnes pravděpodobně nejpoužívanějším cvičným letounem na světě. Dosud je v provozu zhruba 600 letounů L-39. „Engéčko“ má na úspěchy svého předchůdce navázat a dostat Česko na současnou světovou mapu vojenského letectví. 

Nová generace letounu sice vychází z koncepce původních „Třicetdevítek“, ale využívá soudobé technologie a vybavení. L-39NG je jednomotorový dvoumístný letoun s moderní avionikou a systémem pro virtuální výcvik pilotů. Nový motor Williams International a tzv. mokré křídlo s integrální palivovou nádrží umožňují větší dolet a delší výdrž pro operace ve vzduchu. L-39NG je schopný plnit roli lehkého bitevníku a jednotného a komplexního letounu pro plnohodnotný výcvik pilotů vzdušných sil. 

Integrační projekt vojenského letectví

Kromě angažmá vývojových a zkušebnických kapacit českého leteckého průmyslu se na dodávkách jednotlivých komponent a zařízení pro letoun L-39NG podílí řada firem původního dodavatelského řetězce. Dodávky pro novou generaci „Třicetdevítek“ pocházejí od více než 40 průmyslových firem z řad velkých leteckých továren i malých podniků. Ku příkladu mnoho prvků klimatizační soustavy pochází z PBS Velká Bíteš, hydraulické komponenty inovovaného letounu jsou z Jihlavanu. Údaje pro měření rychlosti pomáhají snímat přístroje Mikrotechny z pražských Modřan a v tomto duchu bychom mohli pokračovat i dále. 

 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

L 410 na Sibiři (1).png
Ze světa: Čtyřistadesítky pomohou se sčítáním ledních medvědů za polárním kruhem Vědecká mise se vypraví letounem L 410 do Arktidy, aby sečetla populaci ledních medvědů v regionu. Průzkumné lety odstartují z letiště v Tiksi za polárním kruhem. Zimní období o průměrných teplotách mínus čtyřicet stupňů Celsia tam trvá přes devět měsíců.
Jihostroj dosáhl nadzvukové rychlosti. Do světa stíhaček jej vznese jihokorejský letoun KF-21 Velešínský Jihostroj se poprvé ve stoleté historii firmy zařadil mezi dodavatele komponent pro nadzvukové letouny. Pro jihokorejskou stíhačku KF-21 Boramae vyvinul a vyrobil prototypy palivového řídícího systému pomocné energetické jednotky.
Český letecký průmysl v době koronaviru Je to právě rok, co svět ochromila koronavirová pandemie, která uzemnila leteckou dopravu a silně zasáhla světové výrobce. Koronakrizi navzdory české letecké továrny pokračovaly ve výrobě a zařadily se mezi odvětví, která poháněla domácí ekonomiku i v loňském turbulentním období.

Newsroom

LOM PRAHA má nového šéfa. Státní podnik povede Jiří Protiva z VTÚ Dosavadní ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva míří do vedení LOM PRAHA.
Honeywell získal rekordní zakázku na výměnu APU. Práci přinese i strojařům z Olomouce Honeywell získal obří zakázku od leteckého přepravce Sichuan Airlines. Flotilu jeho Airbusu A320 bude startovat pomocná energetická jednotka Honeywell APU 131-9A, na jejíž výrobě i údržbě se podílí závod Honeywellu poblíž Olomouce.
Hlídková verze letounů L 410 má za sebou evropskou premiéru. Střeží polské hranice Polská zahraniční stráž převzala dva letouny L 410 vybavené vyhledávací a sledovací technikou. Jedná se o první evropskou dodávku letounů L 410 v této modifikaci.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

MAKS 2021

Jubilejní 15. ročník aerokosmického salonu MAKS 2021 se uskuteční ve dnech 20. - 25. července. Český letecký průmysl se představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV