L-39NG postupuje do dalšího kola testování. Ve VZLÚ letoun prošel zkouškami pevnosti trupu
10.03. 2020 | Aktuality
Lámací zkouška je vrcholovou zkouškou pevnostní série, která definuje únosnost konstrukce trupu.
Úspěšná série pevnostních zkoušek trupu posouvá L-39NG o další krok na cestě k plné certifikaci. Výsledky ověření únosnosti konstrukce prokázaly, že nový letoun vyhovuje požadavkům evropského vojenského předpisu.
Pevnostní zkoušky mají ověřit výpočty, které proběhly ve fázi návrhu konstrukce, odhalit případné chyby a v neposlední řadě prokázat, jak jsou splněny předpisové požadavky. Zkušební série začíná ověřením provozního zatížení, které má doložit, že letadlo v provozu unese zátěž vypočtenou v konstrukčním návrhu. Velikost zatížení přitom postupně narůstá a pokud je vše v pořádku, pokračuje se až do početního zatížení. Jde o 1,5 násobek provozního zatížení, což představuje celosvětově používaný koeficient bezpečnosti v letectví.
Poté, co drak trupu letounu L-39NG prošel zkouškou do početního zatížení a nedošlo k trvalým deformacím, postoupil do dalšího kola. „Lámačka“ měla ukázat, kdy dojde k destrukci při kombinovaném zatížení trupu od ocasních ploch. „Záměrem bylo, aby zkušební kus vydržel zatížení odpovídající maximálnímu početnímu zatížení. Tím byla prokázaná pevnost konstrukce. V průběhu zkoušky jsme dojeli na 110 % početního zatížení, následně se objevily první deformace, které už znemožňovaly další pokračování bez rizika kompletního poškození zkušebního kusu. Zároveň jsme tak dosáhli potřebného poruchového stavu, a tudíž zkouška dopadla úspěšně,“ upřesnil David Novotný, který ve VZLÚ zodpovídá za realizaci zkoušky.
Příprava zkoušek takového rozsahu při certifikaci nového letounu zabere měsíce, někdy i roky. Pro každý letoun je totiž nutné navrhnout, jak bude sestaveno zkušební zařízení a jak se bude do draku zavádět zatížení. Jak vypadají závěsy a soustava vahadel, které k tomu slouží, a také přípravné práce týmu VZLÚ, který připravil testovací sérii L-39NG, si můžete přiblížit ve videu.
Práce s druhým vyrobeným prototypem L-39NG tím pro VZLÚ zdaleka nekončí. Trup s číslem 7002 projde ještě dalšími testy. „Budeme pokračovat zkouškami pilotních sedaček a zkouškou do destrukce motorového lože v předozadním směru, což je vlastně havarijní případ,“ dodává David Novotný z VZLÚ. Úplná certifikace letounu je totiž běh na dlouhou trať. Ve VZLÚ proto poběží testování na několika prototypech. „Čeká nás teď kampaň, kdy budeme zkoušet limitní stavy křídla, potom nás čekají ještě další dílčí zkoušky a v tuto chvíli se v podstatě spouští kampaň únavových experimentů ve VZLÚ, což je další velká část certifikačního procesu,“ upřesnil Pavel Henzl za Aero Vodochody.
V TRENDU je delší životnost
Nová generace
Doporučujeme
Nejnovější články ze všech kategorií
Newsroom
Monitoring ostatní zprávy
Víte, že:
Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“
Sledujte nás
Kalendář akcí ostatní události
FARNBOROUGH AIRSHOW 2024
Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.
Okénko ALV ČR ostatní zprávy
Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).