L 410 během koronavirové krize na letišti Humde v Nepálu. Tamní aerolinky Summit Air zajišťovaly s letouny L 410 repatriační lety a přepravu cestujících do Káthmándú. Zahraniční turisté, včetně několika z České republiky, se díky tomu mohli vrátit domů charterovými lety. Zdroj foto: Summitair.com
Provozovatelé z Francouzské Guyany, Kolumbie, Ruska, Mauricia či Nepálu hlásí nasazení „čtyřistadesítek“ do boje proti koronavirové pandemii. Na pěti kontinentech české letouny přepravují lékaře, pacienty i zdravotnický materiál a také zajišťují repatriační lety.
Provozní schopnosti českého letounu L 410 se osvědčily i v době pandemie COVID-19, která zasáhla celý svět. „Čtyřistadesítka“ umí přistát na krátkých nezpevněných plochách a zvládnout extrémní klimatické podmínky. Jejich nasazení při zvládání koronavirové krize ohlásily letecké společnosti z Jižní Ameriky, Asie, Afriky, Evropy a Ruska. „V rámci podpory našich zákazníků jsme zjišťovali, jak zasáhla celá situace je samotné. Potěšilo nás, že naše letouny v době krize pomáhají po celém světě a jsme na to velmi hrdí,“ sdělila Ilona Plšková, generální ředitelka společnosti Aircraft Industries, která v Kunovicích legendární český letoun vyrábí. „Projevila se tady jedna ze základních výhod letounu L 410, a to ta, že je opravdu multifunkční,“ zdůraznila Plšková přednosti letounu, který je v různých modifikacích možné využívat jako létající ambulanci, dopravní letadlo či luxusní letoun se salonní výbavou.
TESTY PRO BOSNU
První testy na COVID-19 přiletěly do Bosny a Hercegoviny na palubě letounu L 410 z flotily tamního dopravce ICAR Air. Balkánská země kvůli pandemii zažívá problémy spojené nejen s cestovním ruchem, ale také dalšími hospodářskými odvětvími. Rychlá akce v boji proti koronavirové pandemii je klíčovým předpokladem pro restart ekonomiky, pro kterou tamní vláda zřídila krizový fond.
NÁVRAT ČECHŮ OD MOUNT EVERESTU
Nepálské aerolinky Summit Air zajišťovaly s letouny L 410 repatriační lety a přepravu cestujících z Lukly do Káthmándú. Zahraniční turisté, včetně několika z České republiky, se pak vrátili domů charterovými lety z Káthmándú. Letiště u nepálského města Lukla je výchozím bodem pro expedice směřující k Mount Everestu i dalším nepálským velehorám. Řadí se mezi nejnebezpečnější letiště na světě. Extrémně krátká přistávací dráha tam měří pouhých 460 metrů a na jejím konci je skála.
NA ZAOCEÁNSKÉ FRONTĚ
Ve Francouzské Guyaně L 410 přepravuje lékaře, zdravotnické vybavení a potraviny. Guyana je sice součástí Francie, a tudíž Evropské unie i eurozóny, ale z hlediska zeměpisného leží v Jižní Americe a hraničí s Brazílií. Tamní společnost CAIRE teď provozuje vnitrostátní lety v zájmu státu a nemocnic za účelem přepravy personálu Regionální zdravotnické agentury (ARS), dopravuje také zdravotnické prostředky a potraviny. Rozlohou je Francouzská Guyana o něco větší než Česká republika a s necelými 250 000 obyvatel patří k zemím s nejnižší hustotou osídlení na světě.
„Čtyřistadesítka“ operuje také ve třetí nejlidnatější zemi Jižní Ameriky – Kolumbii, která je zároveň třetí největší jihoamerickou ekonomikou. Největší kolumbijský charterový přepravce SEARCA nasadil letadla L 410 pro poskytování humanitární pomoci.
POMOC ZDRAVOTNÍKŮM V RUSKU
V Archangelské oblasti, která leží na severu evropské části Ruska, pomáhají letouny L 410 s přepravou pacientů nejen napříč regionem, ale také v přilehlých oblastech. „Čtyřistadesítky“ tam provozuje společnost Archangelsk. Metropole oblasti se stejným názvem je jedním z nejdůležitějších dopravních uzlů na severozápadě Ruska. Právě z Archangelsku vyplul v roce 1917 první transport československých legionářů, směřujících na lodi Kursk na francouzská bojiště první světové války.
Další regionální přepravce, společnost Sila z ruského Irkutsku na Sibiři spolupracuje s federálním ministerstvem zdravotnictví a přepravuje pacienty nakažené koronavirem na palubách své flotily letadel L 410. Pacienti jsou přitom převáženi ve speciálních izolačních komorách. Irkutská oblast s rozlohou 774 846 km² je jen o 6000 km² menší než Turecko. Na rozdíl od země půlměsíce je ovšem zdejším charakteristickým rysem silný mráz a dlouhé zimy, které začínají teplotou -30 °C.
Od letecké společnosti Orenbužje, která byla nucena uzemnit letadla v důsledku opatření přijatých proti šíření pandemie COVID-19, přistály zprávy o obnovení provozu. Flotilu letounů L 410 vrací na regionální linky od června. Znovu otevřené lety propojily město Orenburg s Jekatěrinburgem, Ufou a Kazaní.
PANDEMIE V AFRICKÉM RÁJI
„Čtyřistadesítka“ byla vyslána do protikoronavirové akce také na Mauriciu, který je jedním z nejbohatších států v Africe a leží necelých tisíc kilometru od Madagaskaru. Pandemie se totiž nezastavila ani před branami ostrovního ráje, jak se Mauriciu přezdívá. Tamní letecký dopravce Air-Tec dnes využívá svá letadla L 410 pro přepravu testovaných vzorků COVID-19. Ty dle bezpečnostních předpisů spadají do kategorie nebezpečného nákladu. Samotná přeprava pacientů s podezřením na COVID-19, do které Air-Tec rovněž nasadil „čtyřistadesítky“, pak probíhala v souladu s přísnými pokyny Světové zdravotnické organizace.