Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru ALV

Letňanský závod francouzské skupiny LATECOERE se stane kompetenčním centrem pro výrobu dílu a povrchovou úpravu

08.02. 2021 | Aktuálně

IMG_5594.jpg

Patrik Bernard, jednatel společnosti LATECOERE CZECH REPUBLIC se v komentáři ohlíží za uplynulým rokem.

BILANČNÍ KOMENTÁŘ PATRICKA BERNARDA | Uzemnění letecké dopravy silně zasáhlo globální hráče jako Airbus či Boeing a mělo dominový efekt na byznys skupiny Latecoere, včetně výrobního závodu v Letňanech. Až 50procentní pokles poptávky si vyžádal zásah do výrobních procesů a krizové řízení. Na konci plánované reorganizace se závod v Letňanech stane kompetenčním centrem pro výrobu dílů z těžkoobrobitelných materiálů skupiny LATECOERE.

Letecký průmysl zasáhla koronavirová krize velmi silně. Lidé přestali létat, což znamenalo, že letecké společnosti přestaly nakupovat letadla od našich hlavních zákazníků Airbusu a Boeingu. A to se projevilo na vývoji tržeb i v naší skupině. Protože se poptávka po nových letadlech výrazně snížila, snížila se i poptávka po našich výrobcích. Na začátku krize jsme evidovali pokles o 30 %, teď jsme zhruba na polovičních číslech ve srovnání s předcovidovou situací. Tomu jsme museli přizpůsobit fungování našeho závodu a celé skupiny, do které patří 20 společností po celém světě.

Nutné kroky k překonání krize

Naší strategií bylo omezit výrobu, jak je to jen možné, abychom ochránili naše tržby a cash flow, ale zároveň si udrželi naši kompetenci a byli tak připraveni pro restart. Znamenalo to udržet kvalifikovaný tým lidí, protože letecká výroba, na rozdíl např. od automobilové, je méně automatizovaná. K jejímu zajištění potřebujeme specialisty, kterých je obecně na trhu práce velmi málo. 

Abychom udrželi nutné náklady na minimu, museli jsme se – podobně jako ostatní firmy v oboru – uchýlit ke snižování počtu zaměstnanců. Nejprve jsme se museli rozloučit s agenturními zaměstnanci, následně jsme redukovali i počty méně kvalifikovaných pracovníků. Těm jsme vyplatili odpovídající odstupné a všem, kdo mají zájem, aktivně pomáháme s hledáním nové práce.  

Naštěstí jsme nemuseli v uplynulém období přikročit k omezení výroby z důvodu nákazy našich zaměstnanců koronavirem. Bezpečnost zaměstnanců pro nás byla prioritou, což se odrazilo i v tom, že jsme se v loňském roce nesetkali s větším šířením nákazy v závodě. Šlo vždy jen o jednotlivce, tudíž výroba nebyla nějak ohrožena. Velký důraz klademe na osvětu a prevenci nemoci, mj. na interní facebookové stránce.

Zpět do normálu

Před naším závodem je teď spousta výzev. Jednou z nich je i reorganizace ve výrobě v rámci skupiny, kdy se náš závod stane tzv. kompetenčním centrem pro výrobu dílů (obráběných a plechových), povrchovou úpravu a kompozitní díly. Zároveň budeme aktivně pracovat na akvizici nových zakázek – nechceme jen čekat, až nám něco spadne do klína.

Obecně máme za to, že to nejhorší už je za námi. Očekáváme teď pozvolný růst odvětví s tím, že se na předcovidová čísla vrátíme zhruba v roce 2024. Čeká nás spousta práce, ale věříme, že vše zvládneme.

Autor je jednatelem společnosti LATECOERE CZECH REPUBLIC



Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LPP-EFIS-ESIS-L39NG (1).jpg
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Premiérová česká účast na Singapore Airshow, největším leteckém veletrhu v Asii, spojila devět firem. V doprovodu náměstka Blažkovce z MO ČR jednaly s vedením globálních hráčů a regionálních lídrů.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV