Patrik Bernard, jednatel společnosti LATECOERE CZECH REPUBLIC se v komentáři ohlíží za uplynulým rokem.
BILANČNÍ KOMENTÁŘ PATRICKA BERNARDA | Uzemnění letecké dopravy silně zasáhlo globální hráče jako Airbus či Boeing a mělo dominový efekt na byznys skupiny Latecoere, včetně výrobního závodu v Letňanech. Až 50procentní pokles poptávky si vyžádal zásah do výrobních procesů a krizové řízení. Na konci plánované reorganizace se závod v Letňanech stane kompetenčním centrem pro výrobu dílů z těžkoobrobitelných materiálů skupiny LATECOERE.
Letecký průmysl zasáhla koronavirová krize velmi silně. Lidé přestali létat, což znamenalo, že letecké společnosti přestaly nakupovat letadla od našich hlavních zákazníků Airbusu a Boeingu. A to se projevilo na vývoji tržeb i v naší skupině. Protože se poptávka po nových letadlech výrazně snížila, snížila se i poptávka po našich výrobcích. Na začátku krize jsme evidovali pokles o 30 %, teď jsme zhruba na polovičních číslech ve srovnání s předcovidovou situací. Tomu jsme museli přizpůsobit fungování našeho závodu a celé skupiny, do které patří 20 společností po celém světě.
Nutné kroky k překonání krize
Naší strategií bylo omezit výrobu, jak je to jen možné, abychom ochránili naše tržby a cash flow, ale zároveň si udrželi naši kompetenci a byli tak připraveni pro restart. Znamenalo to udržet kvalifikovaný tým lidí, protože letecká výroba, na rozdíl např. od automobilové, je méně automatizovaná. K jejímu zajištění potřebujeme specialisty, kterých je obecně na trhu práce velmi málo.
Abychom udrželi nutné náklady na minimu, museli jsme se – podobně jako ostatní firmy v oboru – uchýlit ke snižování počtu zaměstnanců. Nejprve jsme se museli rozloučit s agenturními zaměstnanci, následně jsme redukovali i počty méně kvalifikovaných pracovníků. Těm jsme vyplatili odpovídající odstupné a všem, kdo mají zájem, aktivně pomáháme s hledáním nové práce.
Naštěstí jsme nemuseli v uplynulém období přikročit k omezení výroby z důvodu nákazy našich zaměstnanců koronavirem. Bezpečnost zaměstnanců pro nás byla prioritou, což se odrazilo i v tom, že jsme se v loňském roce nesetkali s větším šířením nákazy v závodě. Šlo vždy jen o jednotlivce, tudíž výroba nebyla nějak ohrožena. Velký důraz klademe na osvětu a prevenci nemoci, mj. na interní facebookové stránce.
Zpět do normálu
Před naším závodem je teď spousta výzev. Jednou z nich je i reorganizace ve výrobě v rámci skupiny, kdy se náš závod stane tzv. kompetenčním centrem pro výrobu dílů (obráběných a plechových), povrchovou úpravu a kompozitní díly. Zároveň budeme aktivně pracovat na akvizici nových zakázek – nechceme jen čekat, až nám něco spadne do klína.
Obecně máme za to, že to nejhorší už je za námi. Očekáváme teď pozvolný růst odvětví s tím, že se na předcovidová čísla vrátíme zhruba v roce 2024. Čeká nás spousta práce, ale věříme, že vše zvládneme.