Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru ALV

Letňanský závod francouzské skupiny LATECOERE se stane kompetenčním centrem pro výrobu dílu a povrchovou úpravu

08.02. 2021 | Aktuálně

IMG_5594.jpg

Patrik Bernard, jednatel společnosti LATECOERE CZECH REPUBLIC se v komentáři ohlíží za uplynulým rokem.

BILANČNÍ KOMENTÁŘ PATRICKA BERNARDA | Uzemnění letecké dopravy silně zasáhlo globální hráče jako Airbus či Boeing a mělo dominový efekt na byznys skupiny Latecoere, včetně výrobního závodu v Letňanech. Až 50procentní pokles poptávky si vyžádal zásah do výrobních procesů a krizové řízení. Na konci plánované reorganizace se závod v Letňanech stane kompetenčním centrem pro výrobu dílů z těžkoobrobitelných materiálů skupiny LATECOERE.

Letecký průmysl zasáhla koronavirová krize velmi silně. Lidé přestali létat, což znamenalo, že letecké společnosti přestaly nakupovat letadla od našich hlavních zákazníků Airbusu a Boeingu. A to se projevilo na vývoji tržeb i v naší skupině. Protože se poptávka po nových letadlech výrazně snížila, snížila se i poptávka po našich výrobcích. Na začátku krize jsme evidovali pokles o 30 %, teď jsme zhruba na polovičních číslech ve srovnání s předcovidovou situací. Tomu jsme museli přizpůsobit fungování našeho závodu a celé skupiny, do které patří 20 společností po celém světě.

Nutné kroky k překonání krize

Naší strategií bylo omezit výrobu, jak je to jen možné, abychom ochránili naše tržby a cash flow, ale zároveň si udrželi naši kompetenci a byli tak připraveni pro restart. Znamenalo to udržet kvalifikovaný tým lidí, protože letecká výroba, na rozdíl např. od automobilové, je méně automatizovaná. K jejímu zajištění potřebujeme specialisty, kterých je obecně na trhu práce velmi málo. 

Abychom udrželi nutné náklady na minimu, museli jsme se – podobně jako ostatní firmy v oboru – uchýlit ke snižování počtu zaměstnanců. Nejprve jsme se museli rozloučit s agenturními zaměstnanci, následně jsme redukovali i počty méně kvalifikovaných pracovníků. Těm jsme vyplatili odpovídající odstupné a všem, kdo mají zájem, aktivně pomáháme s hledáním nové práce.  

Naštěstí jsme nemuseli v uplynulém období přikročit k omezení výroby z důvodu nákazy našich zaměstnanců koronavirem. Bezpečnost zaměstnanců pro nás byla prioritou, což se odrazilo i v tom, že jsme se v loňském roce nesetkali s větším šířením nákazy v závodě. Šlo vždy jen o jednotlivce, tudíž výroba nebyla nějak ohrožena. Velký důraz klademe na osvětu a prevenci nemoci, mj. na interní facebookové stránce.

Zpět do normálu

Před naším závodem je teď spousta výzev. Jednou z nich je i reorganizace ve výrobě v rámci skupiny, kdy se náš závod stane tzv. kompetenčním centrem pro výrobu dílů (obráběných a plechových), povrchovou úpravu a kompozitní díly. Zároveň budeme aktivně pracovat na akvizici nových zakázek – nechceme jen čekat, až nám něco spadne do klína.

Obecně máme za to, že to nejhorší už je za námi. Očekáváme teď pozvolný růst odvětví s tím, že se na předcovidová čísla vrátíme zhruba v roce 2024. Čeká nás spousta práce, ale věříme, že vše zvládneme.

Autor je jednatelem společnosti LATECOERE CZECH REPUBLIC



Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV