Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Modernizace Investice

Ministr Karel Havlíček navštívil zkušebnu leteckých motorů v Hradci Králové

21.08. 2019 | Newsroom

F9FB6E1C-F680-4B94-BF6C-0EFE4B860D42.jpeg

„Česká republika a ČVUT tímto získávají jízdenku první třídy do světa budoucích inovací v leteckém průmyslu,“ řekl Stephen King, velvyslanec USA v ČR na slavnostním zahájení provozu zkušebny.

Unikátní zkušebnu leteckých motorů ČVUT na letišti v Hradci Králové, která patří mezi nejmodernější na světě, si prohlédl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se svým náměstkem pro digitalizaci a inovace Petrem Očkem.

Pracoviště bylo slavnostně uvedeno do provozu letos v červnu. Nyní se v něm zkouší turbovrtulový motor GE Catalyst. Před dokončením je v Hradci Králové další zkušebna.
 
„Zkušebny v Hradci Králové jsou vzorem, jak by to mělo vypadat. Jde o nejmodernější zařízení na světě pro turbovrtulové motory, která propojují výuku a výzkum na univerzitách s vývojem a výrobou v průmyslových podnicích,“ říká vicepremiér a ministr Karel Havlíček. „V Hradci Králové tak ukazují cestu, jak se ČR může zařadit mezi inovační lídry Evropy a přispět k transformaci na ekonomiku s vysokým podílem přidané hodnoty. Jinými slovy, dokazuje to, že Česká republika se stává zemí pro budoucnost, The Country forTheFuture,“ dodal Havlíček. 
 
Budováním zkušeben ČVUT, které podpořilo MŠMT a MPO, zdokonaluje a posiluje celou tuzemskou infrastrukturu pro výzkum a výukové kompetence v leteckých a kosmických technologiích. Nová vrtulová zkušebna pro turbovrtulové motory v Hradci Králové je navíc unikátní – patří mezi nejmodernější na světě. Je to dáno především horizontálním prouděním vzduchu, které dokáže simulovat reálné proudění vzduchu na křídle letadla. Její moderní měřicí a řídicí systém má také schopnost odečítat v reálném čase ohromné množství dat z tisíců senzorů umístěných na testovaných motorech. A v budoucnu lze zkušebnu využít i pro zkoušení jiných druhů leteckých motorů. 

Kromě testování motorů a výuky studentů bude zkušebna sloužit i pro vývoj. Jde o excelentní výzkum spočívající především v měření vlastností motoru s jeho opotřebením, aby tato znalost byla vložena do jeho simulačního modelu. Tím vznikne digitální dvojče nového turbovrtulového motoru GE Catalyst, o němž budou shromažďována big data v cloudu pomocí internetu věcí. 

„Fakultě strojní ČVUT v Praze se díky projektu podařilo zachránit a rozšířit výukové a znalostní kompetence v oblasti leteckých motorů. Počet studentů zaměřených na letecké motory se tak za uplynulé tři roky výrazně zvýšil. Zájem o studijní program Letectví a kosmonautika samozřejmě podporujeme a těší nás, že tento sektor MPO nedávno označilo jako jeden z prioritních,“  řekl Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Vrtulová zkušebna v Hradci Králové je součástí souboru čtyř pozemních zkušeben leteckých motorů, které ČVUT buduje pro posílení výzkumné a výukové infrastruktury v Česku. První dynamometrickou zkušebnu ČVUT uvedlo do provozu před rokem v pražských Letňanech, druhou byla vrtulová zkušebna v Hradci Králové a zbývající dvě zkušebny (druhou vrtulovou v Hradci Králové a jádrovou v Letňanech) ČVUT uvede do provozu ještě letos.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV