Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Modernizace Investice

Ministr Karel Havlíček navštívil zkušebnu leteckých motorů v Hradci Králové

21.08. 2019 | Newsroom

F9FB6E1C-F680-4B94-BF6C-0EFE4B860D42.jpeg

„Česká republika a ČVUT tímto získávají jízdenku první třídy do světa budoucích inovací v leteckém průmyslu,“ řekl Stephen King, velvyslanec USA v ČR na slavnostním zahájení provozu zkušebny.

Unikátní zkušebnu leteckých motorů ČVUT na letišti v Hradci Králové, která patří mezi nejmodernější na světě, si prohlédl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček se svým náměstkem pro digitalizaci a inovace Petrem Očkem.

Pracoviště bylo slavnostně uvedeno do provozu letos v červnu. Nyní se v něm zkouší turbovrtulový motor GE Catalyst. Před dokončením je v Hradci Králové další zkušebna.
 
„Zkušebny v Hradci Králové jsou vzorem, jak by to mělo vypadat. Jde o nejmodernější zařízení na světě pro turbovrtulové motory, která propojují výuku a výzkum na univerzitách s vývojem a výrobou v průmyslových podnicích,“ říká vicepremiér a ministr Karel Havlíček. „V Hradci Králové tak ukazují cestu, jak se ČR může zařadit mezi inovační lídry Evropy a přispět k transformaci na ekonomiku s vysokým podílem přidané hodnoty. Jinými slovy, dokazuje to, že Česká republika se stává zemí pro budoucnost, The Country forTheFuture,“ dodal Havlíček. 
 
Budováním zkušeben ČVUT, které podpořilo MŠMT a MPO, zdokonaluje a posiluje celou tuzemskou infrastrukturu pro výzkum a výukové kompetence v leteckých a kosmických technologiích. Nová vrtulová zkušebna pro turbovrtulové motory v Hradci Králové je navíc unikátní – patří mezi nejmodernější na světě. Je to dáno především horizontálním prouděním vzduchu, které dokáže simulovat reálné proudění vzduchu na křídle letadla. Její moderní měřicí a řídicí systém má také schopnost odečítat v reálném čase ohromné množství dat z tisíců senzorů umístěných na testovaných motorech. A v budoucnu lze zkušebnu využít i pro zkoušení jiných druhů leteckých motorů. 

Kromě testování motorů a výuky studentů bude zkušebna sloužit i pro vývoj. Jde o excelentní výzkum spočívající především v měření vlastností motoru s jeho opotřebením, aby tato znalost byla vložena do jeho simulačního modelu. Tím vznikne digitální dvojče nového turbovrtulového motoru GE Catalyst, o němž budou shromažďována big data v cloudu pomocí internetu věcí. 

„Fakultě strojní ČVUT v Praze se díky projektu podařilo zachránit a rozšířit výukové a znalostní kompetence v oblasti leteckých motorů. Počet studentů zaměřených na letecké motory se tak za uplynulé tři roky výrazně zvýšil. Zájem o studijní program Letectví a kosmonautika samozřejmě podporujeme a těší nás, že tento sektor MPO nedávno označilo jako jeden z prioritních,“  řekl Michael Valášek, děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze.

Vrtulová zkušebna v Hradci Králové je součástí souboru čtyř pozemních zkušeben leteckých motorů, které ČVUT buduje pro posílení výzkumné a výukové infrastruktury v Česku. První dynamometrickou zkušebnu ČVUT uvedlo do provozu před rokem v pražských Letňanech, druhou byla vrtulová zkušebna v Hradci Králové a zbývající dvě zkušebny (druhou vrtulovou v Hradci Králové a jádrovou v Letňanech) ČVUT uvede do provozu ještě letos.

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV