Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

MPO připravuje pomocný program pro letecký průmysl. Parametry podpory řeší s odborníky a podnikateli

13.07. 2020 | Newsroom

L 410 ARMY.JPG

Letoun L 410 je integračním projektem civilního leteckého průmyslu. Zdroj foto: Letectví a kosmonautika | Aeromedia

Jak udržet vývojové týmy v akci a letecký vývoz ve vzduchu, řeší společně tým odborníků z ALV ČR, podnikatelé a vedení ministerstva průmyslu a obchodu. Autority z odvětví a zástupci státní sféry spojili síly, aby pomohli restartu leteckého průmyslu, který silně zasáhla koronavirová pandemie.

Po plošné podpoře podnikatelů se zaměřujeme na konkrétní podpůrná opatření pro jednotlivá odvětví. Letecký a kosmický průmysl řadíme mezi výstavní obory domácí průmyslové základny, intenzivně tak řešíme, jak zabránit propouštění, udržet kontinuitu vývoje a domácí výrobce na světové scéně,“ říká vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

Pro podporu odvětví chystá rezort speciální leteckou výzvu. S využitím evropských fondu plánuje MPO vypsat na podzim podpůrný program. „Aktuálně řešíme, jak předejít kolapsu vývoje v odvětví a z fondů EU podpořit letecký výzkum. S Evropskou komisí komunikujeme zvýhodněné podmínky pro leteckou výzvu, kterou chceme vypsat na podzim. Bavíme se o alokaci až jedné miliardy korun,“ popisuje situaci náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.

Letecký průmysl je ukázkou hospodářské vize „Czech Republic: The Country For The Future“ v praxi. Průřezově naplňuje všech 9 pilířů Inovační strategie. Jde o celosvětově prestižní high-tech disciplínu s vysokou přidanou hodnotou výroby, velkým podílem výzkumu a vývoje a vysokými nároky na kvalifikaci pracovníků. Zároveň je to byznys, v němž je bez státní podpory složité uspět. Odběratelé české letecké produkce, která má ve světě dobrý zvuk, jsou totiž většinou zahraniční vlády, armády či vládami vlastněné firmy. „Bez cílené pomoci státu se neobejdeme. Potřebujeme zachovat vyváženou kombinaci firem dodávajících pro velké národní i globální hráče a společností, které se zaměřují na výrobu vlastních letadel. Díky tomuto modelu stále patříme mezi 9 zemí světa, které jsou schopny kompletně vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území,“ zdůrazňuje šéf Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) a prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) Josef Kašpar, který na jednáních o podpoře odvětví reprezentuje hlas průmyslu.

Vývojové a výrobní schopnosti jsou hodnoty, ke kterým se domácí letecký průmysl propracoval díky zkušenostem získávaným a předávaným v průběhu celého století. Česká letecká tradice se letos přehoupla do druhého století a soukolí pokroku dnes již sto let starých firem stále točí hlavně kvalifikovaní lidé. Právě v důsledku přerušení vývoje a ztráty vývojových týmu mohou firmy přijít o certifikace, jejichž zisk je podmíněn složitým procesem ověřování. To by znamenalo ztrátu know-how a zánik odvětví. „Firmy nyní investují veškeré volné prostředky do udržení provozu a budou nuceny šetřit na vývoji. Pokud v leteckých podnicích dojde k omezení výroby a vývoje, bude velmi složité a v mnoha případech i nemožné ji obnovit. Zajištění kontinuity fungování významných domácích finalistů, velkých českých výrobců letadel, motorů a komponent, je klíčové pro zachování schopností dodavatelského řetězce,“ upřesnil Josef Kašpar, prezident ALV ČR, který na základě dotazníkového šetření na téma „Realizace letecké výzvy mezi podniky“ předložil na jednání oborové pracovní skupiny požadavky průmyslu a definoval předpoklady pro úspěšnou akci. Klíčovým parametrem je z pohledu výrobců zpřístupnění účasti pro velké podniky.  

Byznys táhne vývoz 

Bez umění vyvinout a vyrobit špičkové technologie se nelze odlepit od země. Tím ovšem let teprve začíná. Dál je nezbytné prosadit se ve světě a umět výrobky prodat. Většina produkce domácích leteckých výrobců totiž míří do zahraničí, v průměru letecké firmy vyvážejí až do 30 zemí světa. Letecký export přitom za poslední dekádu rostl o desítky procent ročně. „Loni exportoval letecký průmysl produkty v hodnotě 16,5 miliardy korun. Za posledních sedm let se objem leteckého vývozu zdvojnásobil,“ vypočítává náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a upřesňuje: „Mezi klíčové vývozní destinace patří letecké velmoci na unijním trhu, jako je Francie a Německo, dále pak Spojené království, USA, Jižní Amerika, Blízký východ či Rusko.“ 

Podpora opřená o názory odborníků 

Série jednání o proveditelnosti a oprávněnosti podpůrných opatření má vyústit v promyšlenou strategii podpory a její uvedení do praxe tak, aby prospěla průmyslu, který v důsledku koronavirové pandemie čelí historicky největší krizi v sektoru civilního letectví. „Dali jsme na stůl nejpalčivější témata, která jsou opřena o výsledky dotazníkových šetření a analýzu odvětví vyplívající z naší Strategie2030. V agendě se jim pravidelně věnujeme, abychom mohli tyto problémy konkrétně řešit a připravovat se státem konkrétní nástroje pomoci,“ sdělil Josef Kašpar, prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců, která loni představila Strategii 2030, jež definuje to, jak si stojí a kam směřuje civilní letecký průmysl. 
 
Výstupy odborné debaty spolu s vyhodnocením dotazníkových šetření, která k jednotlivým tématům ALV ČR realizuje jak v rámci členské základny, tak napříč celým odvětvím, mají do budoucna pomoci nejen s nastavením dotačního programu, ale také přispět k řešení rozvojových témat pro udržitelný růst odvětví. Mezi klíčová témata jednání patří výzkum a vývoj, Evropa, strukturální fondy, zahraniční obchod/export a současná kondice průmyslu. Aktuálně ALV ČR dokončila vyhodnocení průzkumu o současné situaci v exportu a podnikání leteckých firem, který předala vedení MPO ČR na oborovém jednání koncem června. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

L 410 NG_Paris Air Show_Le Bourget.jpg
Letoun L 410 NG přistál na Paris Air Show. Český letecký průmysl se na akci představí v rekordní sestavě Český letoun L 410 NG úspěšně přistál na pařížském letišti Le Bourget, které se v příštím týdnu promění v dějiště jubilejního 55. ročníku Paris Air Show (PAS) – největší a nejstarší letecké přehlídky světa. „Engéčko“ z Kunovic vyrazilo na aerosalón, coby předvoj české oficiální účasti. Český letecký průmysl vypraví na PAS 2025 rekordní formaci: na ploše národní expozice se propojí exkluzivní sestava 22 firem.
FlyinDiamonds získali schválení pro první sdílený dronový polygon v Česku. Využívat ho bude i LOM PRAHA V Moravských Budějovicích se formuje první oficiálně schválený sdílený testovací polygon pro bezpilotní prostředky v České republice. Jeho vznik schválila Komunikační skupina aerospace managementu (KS ASM), která sdružuje české regulační autority a koordinuje strategickou úroveň uspořádání vzdušného prostoru. Cílem je vytvořit otevřený ekosystém pro startupy, větší hráče i univerzity, posílit domácí know-how a posunout Česko mezi bezpilotní huby světového formátu. Memorandum o využití výcvikových kapacit polygonu podepsal na začátku dubna na konferenci DroneCon 2025 i státní podnik LOM PRAHA.
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2025

Ve dnech 17. až 21. listopadu proběhne Dubai Airshow, jeden z nejprestižnějších leteckých veletrhů na světě, kde se český letecký průmysl představí na společné národní expozici.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV