Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět ALV

Na airshow v britském Farnborough se začala psát nová kapitola uplatnění českých letounů v USA

09.08. 2022 | Aktuality

20220721-IMG_4681.jpg

Daniel Blažkovec, náměstek ministryně obrany a Marie Chatardová, česká velvyslankyně v Londýně na stánku Aero Vodochody. S vedením největší české letecké továrny jednali o podpoře nových zakázek nejen v Británii a USA.

Na letišti v britském Farnborough se v předposledním červencovém týdnu slétly zbrojařské a letecké špičky. Na druhé největší letecké přehlídce na světě nechyběl český stánek zajištěný Ministerstvem průmyslu a obchodu a národní delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem. Aero Vodochody se na airshow pochlubily novou zakázku pro britské vzdušné síly a oznámily prohloubení spolupráce s americkou skupinou Patriots Global Traning, která otvírá českým letounům L-39NG cestu do USA.

Letošní ročník Farnborough International Airshow svolal světovou obrannou a leteckou extraligu po čtyřleté pauze. Běžně se tato prestižní akce koná ob rok, tradiční kalendář ale v roce 2020 narušila koronavirová pandemie. Význam letošního ročníku však umocnila nejen vynucená přestávka, ale také v kontextu války na Ukrajině měnící se perspektiva pro obranný, vesmírný i letecký průmysl v Evropě, z nichž se stávají klíčová odvětví. Na společné expozici se na akci představilo pět českých firem a Asociace leteckého a kosmického průmyslu. Další trojice tradičních českých výrobců vystavovala na vlastních stáncích. Do oficiální reprezentace však byly zapojeny i firemní týmy, které přicestovaly po vlastní ose. Náměstek Blažkovec tak vedl delegaci více než desítky tuzemských podniků, které propojil se světovými hráči. „V národním dresu“ jednaly české firmy s vedením světových průmyslových gigantů jako jsou Boeing, Airbus či Bell Helicopter. 

Airshow ve Farnborough byla v programu Českých oficiálních účastí MPO první letošní akcí, kde se Česko prezentovalo již jako předsednická země v Radě EU. Na stometrové ploše české expozice se představily Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ), výrobce leteckých podvozků Charvát AXL, producent hydraulických systémů Jihlavan, opravárenský podnik pro těžkou údržbu Czech Airlines Technics a poskytovatel řešení pro virtuální pilotní výcvik Vrgineers. Poslední jmenovaná firma přivezla do Farnborough své nejnovější brýle pro virtuální realitu XTAL 3, které mají výjimečně široké zorné pole zabírající 180 stupňů v horizontální rovině a 90 ve vertikální. Ty se staly hitem návštěvnického i zákaznického zájmů. V celkovém součtu měly vystavující firmy v průběhu veletrhu přes 350 jednání se stávajícími a novými zákazníky. Třeba Jihlavan odhaduje potenciál nově rozjednaných zakázek ve Farnborough na 70 až 80 milionů korun. 

Delegaci náměstka na jednáních doprovázely zástupci státního podniku Lom Praha a také reprezentanti společností MGM Compro, výrobce a vývojáře komplexních řešení elektrických pohonů a Radalytica, která má unikátní robotický rentgen, jenž odhaluje defekty v letadlech. Do národního týmu se zapojily také společnosti vystavující na vlastních stáncích: Aero Vodochody, PBS Velká Bíteš a Jihostroj. 

BRITÁNIE JE PRO LETECKÝ PRŮMYSL VÝVOZNÍ TROJKOU

Významným odbytištěm pro domácí letecký průmysl je také samotná pořadatelská země. Český letecký export do Británie loni přesáhl 2,8 miliardy korun a zařadil zemi na třetí příčku vývozního žebříčku. Letouny L-159 Alca z dílny největší české letecké továrny Aero Vodochody navíc nově prorazily u britského letectva. S čerstvě uzavřeným kontraktem se společností Draken Europe se Aero Vodochody pochlubily právě na airshow ve Farnborough. Osmičlenná flotila letounů L-159E společnosti Draken Europe začne brzy létat v roli protivníka/agresora při výcviku pilotů RAF, neboli Královských vzdušných sil. V novodobé historii se jedná o premiéru využití českých letounů britskými vzdušnými silami. Zároveň se po pětadvaceti letech provozu české stroje dostávají v Evropě do nové role – při výcviku budou v Británii atakovat nejmodernější stíhačky páté generace, stroje F-35. Služba je také první svého druhu ve Spojeném království a představuje zcela nové výcvikové možnosti v oblasti leteckého výcviku příslušníků RAF. Jde ovšem o koncept nasazení českých letounů, který má Draken již vyzkoušený u amerického letectva. „Jsme rádi, že Draken přenáší prověřený výcvikový koncept z USA do Evropy. Spolupráce s Draken Europe je zároveň skvělou referencí pro celé Aero,“ řekl Viktor Sotona, prezident a generální ředitel společnosti Aero Vodochody.

L-39NG MÍŘÍ DO AMERIKY

Naopak za oceán míří Aero s novým letounem L-39NG, který je nástupcem legendárních strojů L-39 Albatros, dosud nejpoužívanějších cvičných vojenských letounů na světě. Letoun L-39NG je integračním projektem českého leteckého průmyslu, který čerstvě získal typovou certifikaci bez omezení, jejíž proces trval více než pět let. Sériová výroba běží v Aeru na plné obrátky. „Podpora exportu hi-tech produkce je jednou z priorit Ministerstva průmyslu a obchodu, proto jsou letecké výstavy neodmyslitelnou součástí programu Českých oficiálních účastí. Jen několik zemí na světě umí vyvinout, vyrobit a certifikovat výcvikový proudový letoun. Plná certifikace a obchodní úspěchy L-39NG na airshow ve Farnborough jsou významnými milníky pro celé odvětví, protože prostřednictvím tohoto finálního produktu může Česko uplatnit ve světě celou škálu svých špičkových technologií a schopností,“ konstatoval Jozef Síkela, ministr průmyslu a obchodu. 

Ve Farnborough Aero oznámilo prohloubení spolupráce s předním americkým poskytovatelem řešení pro pilotní výcvik, skupinou Patriots Global Traning. Podepsané memorandum se týká uvedení nového českého letounu L-39NG na americký trh. Dokument dokonce počítá i s možností licenční výroby „Engéček“ přímo v USA. Zároveň memorandum zahrnuje rozšíření dodávek náhradních dílů, logistiky, testování letadel a podpory výcvikových zařízení u osvědčených Albatrosů, kterých jsou na americkém trhu stále v provozu zhruba tři stovky. Společným cílem obou společností je totiž vytvořit nové regionální centrum pro údržbu a modernizaci letadel L-39 v USA. Nyní Patriots Global Training provozuje za oceánem osmičlennou flotilu letounů L-39. Ostatně právě Patriots Jet Team dohromady se společností Helinet stojí za speciální kamerovou verzí letounu L-39 zvanou CineJet, s níž se natáčely fascinující scény pro filmový trhák Top Gun:Maverick. 

O další událost na lince česko-americké letecké spolupráce se ve Farnborough postaral státní podnik LOM Praha. S americkou společností Bell Flight za účasti náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce podepsal dodatek smlouvy k projektu o industriální spolupráci, který je dalším krokem v nadcházející technické údržbě a vyšších stupních oprav tzv. západní vrtulníkové platformy, kterou bude provádět LOM Praha. Výrobu prvních pěti vrtulníků pro českou armádu odstartoval Bell na jaře letošního roku. Do konce příštího roku má americký výrobce dodat české armádě dvanáct nových strojů. Na nově zaváděných vrtulnících bude LOM Praha pro Vzdušné síly AČR garantem nejen technických prací, ale také simulačních technologií. Pro údržbu a opravy nových vrtulníků LOM Praha buduje nový vrtulníkový závod na letecké základně u Náměšti nad Oslavou. Kromě něj tam vznikne také simulátorové centrum, kde bude probíhat výcvik pilotů na nových strojích. 

NOVÝ MOTOR Z DÍLNY PBS VELKÁ BÍTEŠ 

Česká stopa na airshow ve Farnborough zviditelnila také domácí schopnosti ve vývoji a výrobě leteckých motorů. Česká republika je v elitním klubu pouhých sedmi zemí na světě, které umí vyvinout a vyrobit turbovrtulové a proudové letecké pohony. Tradiční český výrobce PBS Velká Bíteš na akci uvedl na trh nový motor PBS TJ80-120. Na airshow ve Farnborough nový motor pokřtili náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec, česká velvyslankyně v Londýně Marie Chatardová a generální ředitel PBS Group Miloslav Kafka. Stručnou vizitkou nového motoru PBS TJ80-120, který je výsledkem vlastního vývoje a výroby, je, že má ve své třídě nejlepší poměr tahu ke hmotnosti. Dosud nejúspěšnější turbínovou pohonnou jednotkou společnosti je motor PBS TJ100 s celkovým počtem přes 1300 dodaných kusů. Po celém světě pohání především různé typy bezpilotních aplikací i pilotovaných leteckých prostředků. 

FARNBOROUGH 2022: GLOBÁLNÍ HRÁČI NA JEDNÉ ADRESE

Mise náměstka Blažkovce přispěla ke zvýšení reputačního kapitálu českých technologií a českým firmám otevřela dveře do nejvyšších pater světových leteckých výrobců. „Dvoudenní program na Farnborough byl velmi intenzivní. České podniky jsem propojil se zhruba patnácti firmami z řad světové elity. Jednali jsme s americkými Bell Helicopter, Lockeed Martin a Boeing, francouzskými Airbus Space and Defence a Thales, švédskou státní agenturou pro armádní akvizice FMV, izraelským Elbit Systems a řadou dalších,“ říká náměstek Blažkovec a dodává: „Podpora průmyslové spolupráce a uplatnění českého průmyslu ve světě je pro Ministerstvo obrany prioritou, v tom máme naprostou shodu s resortem průmyslu a obchodu, který zorganizoval český stánek.“ 

Za maratonem úspěšných jednání stojí spojení institucionálních sil resortů obrany, průmyslu a obchodu a české ambasády v Londýně již v přípravné fázi. Společný mezirezortní projektový tým, jehož součástí byla také Asociace leteckého a kosmického průmyslu, na základě vytipování nejatraktivnějších partnerů českými firmami postavil doprovodný program oficiální účasti, který zcela reflektoval firemní zájmy a podpořil obchodní kampaně českých podniků.

V delegaci náměstka čeští tradiční výrobci i menší inovativní firmy jednaly s nejvyšší úrovní vedení potenciálních zákazníků, ke které se z podnikové roviny propracovávají jen velmi složitě. „Na jednání s vedením Airbus Space and Defence jsme prvně představili komplexní řešení elektrické pohonné jednotky pro vyšší výkony. V minulosti jsme Airbusu dodávali části a součásti pohonných jednotek. Komplexní řešení pro výkon 450 kilowatt, ke kterému jsme se propracovali vlastním vývojem, zcela mění naše postavení na trhu. Jeho prezentace pod národní hlavičkou je pro nás odrazovým můstkem pro vstup do vyšší ligy,“ říká Martin Dvorský, CEO MGM Compro, který se s náměstkem Blažkovcem účastnil jednání s evropským gigantem. 

Unikátní technologie z dílny společnosti Radalytica, jako možné řešení problémů nedestruktivního testování letadel, zabodovalo u amerického Boeingu. Tato jedinečná platforma umí nejen v různých režimech skenovat, aniž by letouny bylo potřeba jakkoliv rozebírat, nebo více kamkoli přemisťovat, ale zároveň je schopná v reálném čase vyhodnocovat a zobrazovat defekty, čímž umožňuje kontrolu i v oblastech, kde dosud nebyly možné nebo jen omezené. „Jsme mladá, ale rychle se rozvíjející firma, která jako první na světě uvedla do komerčního provozu mobilní robotickou 3D počítačovou tomografii (CT). U Boeingu jsme se již etablovali, ale mít možnost představit se tváří v tvář top managmentu firmy bylo pro nás po vlastní ose zatím nereálné. Jednání na úrovni náměstka pro nás tedy znamenal významný skok, který nás katapultoval na vrchol podnikové hierarchie. Pomůže nám to rychleji proniknout do nám ještě neznámých uliček obchodního systému této společnosti, což může mít v konečném důsledku, mimo jiné, vliv i na počet případných objednávek našeho produktu,říká Jan Sohar, CEO společnosti Radalytica.

Zkušebnické kapacity VZLÚ, čtvrtého nejstaršího výzkumného ústavu na světě, pak zaujaly představitele izraelské společnosti Elbit Systems: „Na jednání delegace náměstka Blažkovce s Elbit Systems zástupci společnosti vyjádřili zájem o bližší informace o možnostech zkoušek v aerodynamických tunelech VZLÚ. Z dotazů na časové možnosti zahájení zkoušek je zřejmý obchodní potenciál pro náš výzkumný ústav," uvedl Petr Hůla, Business Development Manager VZLÚ. Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV