Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Devatenáctiletá pilotka se chystá na sólo let kolem světa. Na světový rekord zaútočí s česko-slovenským letounem Shark

11.08. 2021 | Aktuality

SHARK.jpg

Nebeský žralok. Ultralight Shark, patří k nejrychlejším strojům ve své kategorii. Foto credit: Shark.Aero

Britská pilotka Zara Rutherfordová se vydá 18. srpna z Belgie na oblet zeměkoule, který chce dokončit za dva až tři měsíce. Pokud se jí to podaří, stane se nejmladší ženou na světě, která sama obletí svět. Pro svůj sólo let si vybrala ultralight česko-slovenské výroby Shark. Dosud jediným českým letounem, který absolvoval cestu kolem světa je L 410 z Kunovic.

Původně měla teprve devatenáctiletá britská pilotka, která nyní žije v Belgii, vyrazit na cestu kolem světa 11. srpna. Týdenní posun ohlásila Rutherfordová na svém facebookovém profilu. Start se rozhodla odložit kvůli instalaci vylepšeného kamerového systému v letadle, který má zajistit špičkové snímky z cesty. Zásobovat letecké fanoušky záběry z terénu hodlá skrze svůj facebookový profil a webovou stránku.  

Na cestu dlouhou 51 000 kilometrů se vydá s ultralightem Shark, který patří k nejrychlejším strojům ve své kategorii na světě. Dvoumístný jednomotorový letoun, který létá rychlostí až 300 kilometrů v hodině, vyrábí firma Shark.Aero ve slovenské Senici a v českém Hodoníně. Bezproblémový chod za letu stavitelné vrtule a motoru zajistí regulátor otáček z velešínského Jihostroje, jehož úkolem je zajistit konstantní otáčky vrtule, komfortní a spolehlivý let, a chránit vrtuli a motor před přetočením, což by vedlo ke katastrofě. Překročení povolených otáček motoru by totiž vedlo k destrukci celé pohonné jednotky, což u jednomotorového letounu vždy znamená konec letu a v lepším případě nutnost nouzového přistání.  

Zara Rutherfordová během své cesty přeletí 52 zemí a dvakrát překročí rovník. Trať povede nejprve přes Atlantik a Grónsko a odtud přes Kanadu do Jižní Ameriky, zpět na Aljašku, do Ruska, Indonésie a zpět do Evropy. Jak uvedla BBC, celá trasa je plánována tak, aby splňovala pravidla pro zápis do Guinessovy knihy rekordů. Úspěšný přelet by ovšem znamenal nejen světový rekord pro odvážnou mladou pilotku, ale také pomyslnou zlatou medaili pro letoun Shark, který by se stal prvním českým ultralightem, jenž obletěl svět.  

Délkou letu přitom Shark zaútočí i na výkon dosud jediného českého letounu, který se může pochlubit cestou kolem světa. V roce 2015 svět obletěl devatenáctimístný dvoumotorový letoun L 410, který za šest týdnu urazil 36 000 kilometrů s 21 mezipřistáními. Šlo přitom o celosvětový předváděcí let s letovými ukázkami na veletrzích v Číně a USA. 

Touhu Rutherfordové ovládnout nebe a světový pilotní žebříček pohání její letecké DNA, pochází totiž z letecké rodiny a za knipl usedla ve 14 letech. Pilotní průkaz však získala teprve loni. Na cestu kolem světa se pouští s nadějí, že přiblíží ženské výkony těm mužským a inspiruje další mladé ženy k leteckým počinům. Dosud nejmladší ženou, která sama obletěla svět, je Američanka Shaetsa Waizová, které v době cesty v roce 2017 bylo 30 let. Nejmladším pilotem, který absolvoval sólo cestu kolem světa, se letos v červenci stal osmnáctiletý Brit Travis Ludlow. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LOGO ALKP CZ (2).jpg
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.
L+K: Aero rozjelo sériovou výrobu L-39NG, zvyšuje platy a nabírá pracovníky Vodochodskému výrobci hrozil pád, díky novému proudovému cvičnému letadlu L-39NG však krizi překonal. Navíc mu pomáhá zvýšená poptávka po dopravních strojích Airbus A220, na které dodává náběžné hrany křídla.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2022

Ve dnech 18. až 22. července se uskuteční letecká přehlídka v Británii, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV