Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru

Obrazem: jak v Kunovicích slavili padesátku

24.04. 2019 | Reportáž

Ilona PlÁkov†, gener†ln° ˝editelka Aircraft Industries a.s..jpg

Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries a.s.

16. dubna 1969 došlo v Kunovicích k významnému milníku – toho dne se poprvé do vzduchu vznesl dnes již legendární letoun L 410. Jednalo se o mimořádnou událost, která předznamenala budoucnost tehdejšího podniku LET, dnes Aircraft Industries, na mnoho let dopředu.

Na slavnostním setkání u příležitosti oslav půlstoletí „čtyřistadesítky“ ve vzduchu se v Kunovicích nyní bilancovalo a zalítávala se vize budoucnosti L 410 Turbolet a L 410 NG.

 Několik stovek hostů z řad dodavatelů, zaměstnanců, partnerů, zákazníků a zástupců české státní správy zažilo atmosféru výroby přímo na „místě činu“. Kunovická továrna Aircraft Industries otevřela pro hosty brány výrobní haly a historické milníky připomněla výstava, která byla na akci k vidění.
Vyhlídky do další padesátky představila Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries, který je dnes největším výrobcem civilních letadel v Česku. Záda ji přitom kryla česká letecká esa minulosti, současnosti i budoucnosti. Po své pravici měla prototyp XL 410 Turbolet s výrobním číslem 001, který se z kunovického letiště vznesl do oblak před padesáti lety. Matylda, jak se tomuto stroji firemně přezdívá, se blýskala jako nová. Nadšenci z Leteckého muzea v Kunovicích spolu s pracovníky továrny Aircraft Industries ji k výročí nadělili nový vzhled a opravu za více než čtyři sta tisíc korun.




 Opačná strana podia reprezentovala budoucnost - první sériově vyráběný letoun L 410 NG, nástupce L 410 Turbolet, který se v kunovické továrně stále vyrábí. Do důchodů má přitom ještě daleko, ve světě je o něj totiž pořád zájem. „V Kunovicích jsme stvořili a stále vyrábíme univerzální, odolný a spolehlivý letoun, který má i v novém tisíciletí co nabídnout“, sdělila generální ředitelka společnosti Ilona Plšková. Nové obchodní příležitosti a další expanzi na světové trhy si firma slibuje také od vylepšených technických parametrů nové verze NG.

 Ruka v ruce 

Čtyřistadesítka historicky spojovala české výrobce, výzkumná pracoviště a univerzitní prostředí k tomu, aby směřovaly k jednomu cíli a dobyly svět s civilním letounem „Made in Czech“. Spolupráce mezi Aircraft Industries a ČVÚT pokračuje i nadále. Ruku na to si podali Ilona Plšková, generální ředitelka kunovického výrobce a Michael Valášek, děkan Fakulty Strojní ČVUT. Symbolicky si spolupráci připomněli na jubilejní oslavě v Kunovicích u prvního prototypu XL 410.



Srdcaři

Na oslavu do Kunovic dorazila posádka z GE Aviation Czech v čele se šéfem Michelem D´Ercolem. Motor je srdcem letadla - řada GE H z pražských Letňan pohání čtyřistadesítku od roku 2012. Nový motor přitom vychází z osvědčené turbovrtulové pohonné jednotky Walter Motorlet M 601. Na tradici Walteru navázala GE Aviation prostřednictvím akvizice části aktiv Walter Motorlet.



 Na východní lince 

 Letoun L 410 se začal před padesáti lety vyrábět jako stroj pro ruskou regionální dopravu. V roce 1972 byl prvně představen zástupcům Aeroflotu v Moskvě. Na oslavě padesátého výročí v Kunovicích nechyběl ani František Masopust, šéf Komory pro hospodářské styky SNS, který si historii prvních dodávek připomněl prohlídkou výstavy. Palec nahoru si od něj získal výstavní panel s připomenutím v pořadí tisícího prodaného stroje, který Aeroflot provozoval v Rovně na Ukrajině.



Z Kunovic na Sibiř a zpět 

 Zákazníci dorazili i z daleké Sibiře. Andrej Bogdanov, generální ředitel regionálních sibiřských aerolinek Sila, které provozují L 410 pro přepravu cestujících v odlehlé ruské Sibiři, dorazil do Kunovic spolu se šéfpilotem. Zvládání tamních extrémních klimatických i přistávacích podmínek má čtyřistadesítka osazená motory GE H ve své DNA.



V kokpitu i momo něj

 Oslavy v Kunovicích se zúčastnil také Jan Staněk, majitel společnosti MIKROTECHNA PRAHA. Historie dnešní Mikrotechny odstartovala za časů První republiky. Do letounů L 410 dodává firma přístroje a zařízení již od chvíle, kdy se první prototyp vznesl do vzduchu. Pro L 410 Turbolet firma dodnes vyrábí signální panely a tabla, ovládací panely letadlových soustav, rychloměry a signalizátory rychlosti, Pitotovy trubice, tlakoměry, přepínací kohouty, kompletní osvětlení kokpitu a kabiny, přerušovače polohových světel a další zařízení. Mikrotechna pokračuje v dodávkách zařízení i pro stroje L 410 NG.



 Autor fotografií: Tomáš Škoda



Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV