Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru

Obrazem: jak v Kunovicích slavili padesátku

24.04. 2019 | Reportáž

Ilona PlÁkov†, gener†ln° ˝editelka Aircraft Industries a.s..jpg

Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries a.s.

16. dubna 1969 došlo v Kunovicích k významnému milníku – toho dne se poprvé do vzduchu vznesl dnes již legendární letoun L 410. Jednalo se o mimořádnou událost, která předznamenala budoucnost tehdejšího podniku LET, dnes Aircraft Industries, na mnoho let dopředu.

Na slavnostním setkání u příležitosti oslav půlstoletí „čtyřistadesítky“ ve vzduchu se v Kunovicích nyní bilancovalo a zalítávala se vize budoucnosti L 410 Turbolet a L 410 NG.

 Několik stovek hostů z řad dodavatelů, zaměstnanců, partnerů, zákazníků a zástupců české státní správy zažilo atmosféru výroby přímo na „místě činu“. Kunovická továrna Aircraft Industries otevřela pro hosty brány výrobní haly a historické milníky připomněla výstava, která byla na akci k vidění.
Vyhlídky do další padesátky představila Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries, který je dnes největším výrobcem civilních letadel v Česku. Záda ji přitom kryla česká letecká esa minulosti, současnosti i budoucnosti. Po své pravici měla prototyp XL 410 Turbolet s výrobním číslem 001, který se z kunovického letiště vznesl do oblak před padesáti lety. Matylda, jak se tomuto stroji firemně přezdívá, se blýskala jako nová. Nadšenci z Leteckého muzea v Kunovicích spolu s pracovníky továrny Aircraft Industries ji k výročí nadělili nový vzhled a opravu za více než čtyři sta tisíc korun.