Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

PBS hlásí náročný, ale přesto úspěšný rok

22.02. 2021 | Aktuality

Macholán Newsroom2.jpg

Milan Macholán, generální ředitel a předseda představenstva PBS Velká Bíteš

BILANČNÍ KOMENTÁŘ MILANA MACHOLÁNA | Vidět krize jako příležitosti nás naučily historické zkušenosti, které se v PBS Velká Bíteš předávají již sedm desetiletí. V roce 2020 se nám přes všechna specifika podařilo splnit plán výroby a obchodu. Pokračujeme ve vývojových projektech a posilujeme pozice na klíčových trzích.

V loňském roce jsme si připomněli výročí 70 let od založení výrobního závodu PBS ve Velké Bíteši. Čekala nás řada akcí u příležitosti významného jubilea doma i ve světě. Naplánována byla účast na veletrzích po celém světě, desítky zahraničních obchodních cest, ale i významných obchodních jednání na domácí půdě. Oslavit jsme chtěli i založení společnosti PBS India. To byly vyhlídky, se kterými jsme vstupovali do roku 2020. Koronavirová krize, která způsobila šok a změnila chápání světa, sice řadu plánů znemožnila, ale i přesto bylo o PBS z Velké Bíteše slyšet.

V úvodu jsem zmínil, že díky historickým zkušenostem jsme se naučili vnímat krize jako příležitosti. Není to jen prázdná fráze, je to tvrzení, které je podpořeno mnoha příběhy. Jedním z nich je příběh s názvem Pomocná energetická jednotka Safír 5K/G, jejíž výroba a následné generální opravy jsou dnes významným pilířem našich tržeb. Ty loni dosáhli rekordní hodnoty cca 1,5 miliardy korun. Původně jsme tuto pomocnou energetickou jednotku vyvinuli pro letoun L-610 tehdy kunovického Letu. „Šestsedesítka“ však i přes téměř ukončený proces vývoje a certifikace byla uzemněna a projekt se nepodařilo dokončit. Nám tak zůstala v rukou nově vyvinutá pomocná energetická jednotka, která nejednou neměla co startovat. Tehdy do značné míry kritickou situaci se nám podařilo vyřešit modifikací Safíru pro startování až 10 tunových vrtulníků. Těchto jednotek jsme od té doby prodali již více než 1000 ks.

Co jsou tedy jednotlivé tečky, které se v PBS spojují v pomyslnou čáru úspěchu?

VLASTNÍ VÝVOJ

První pomyslnou tečkou jsou bezpochyby vývojové schopnosti. Do leteckého průmyslu dodáváme již více než 50 let a za tu dobu jsme si vytvořili efektivní vývojové schopnosti a know-how. Vedle vlastních vývojových kapacit jsme do značné míry soběstační i ve výrobě. Máme vlastní slévárnu, která odlévá přesné odlitky pro letecký, dopravní, zdravotnický průmysl a další odvětví. Takříkajíc pod jednou střechou si jednotlivé dílce obrábíme, povrchově upravujeme, montujeme a nakonec testujeme.  

Mezi naše nejnovější vývojové projekty patří např. pomocná energetická jednotka modifikovaná pro přistání vrtulníku na ropných plošinách. Světovou premiéru bude mít koncem února na leteckém veletrhu IDEX v Abú Dhabí proudový motor PBS TJ100P, který byl vyvinut bez samostatného olejového systému pro jednorázové aplikace. U původní verze tohoto motoru s označením PBS TJ100 jsme loni zaznamenali významný výrobní milník: jubilejní tisící proudový motor pohánějící především bezpilotní prostředky a malé pilotované letouny v Americe, Evropě i Asii. 

ŠPIČKOVÉ PRACOVIŠTĚ = ŠPIČKOVÍ LIDÉ

Další tečkou tvořící onu pomyslnou čáru jsou naši zaměstnanci. Špičkové pracoviště totiž tvoří špičkoví odborníci. Právě starost o naše zaměstnance, kterých u nás ve Velké Bíteši pracuje téměř 700, byla v průběhu loňského roku nejpalčivějším problémem. Zdraví a bezpečnost je pro nás jasnou prioritou a tomu bylo přizpůsobeno průběžné zavádění preventivních opatření. Měli jsme na stole několik scénářů k tomu, jak budeme postupovat při případném šíření pandemie. K naplnění pesimistického scénáře nakonec nedošlo. Podařilo se nám během celého roku udržet výrobu v chodu a zaměstnance propouštět jen v jednotkách případů. V některých výrobních segmentech jsme navíc poměrně výrazně posilovali náborem nových pracovníků.

VIDĚT ZA ROH

Třetí tečku nejlépe vystihuje pořekadlo „Pokrok nezastavíš“. Z pohledu loňského roku do tohoto bodu řadím kryogenní produkty, na které se specializujeme vedle letectví a slévárenství. High-tech zařízení na zkapalnění plynů, které vyrábíme, nám nyní otvírají dveře do éry vodíkového pohonu, jež zažívá boom a je považován za palivo budoucnosti nejen v letectví. Vývoji a výrobě kryogenních zařízení se věnujeme už přes 30 let, ale nyní se nám v tomto segmentu otevírá obrovský potenciál. V loňském roce jsme si s kryogenními produkty pootevřeli cestu např. k Airbusu, se kterým nyní probíhají jednání o možnostech spolupráce ve zkapalňování vodíku jako pohonu letounů nové generace.

VYVINOUT, VYROBIT A PRODAT

No a čtvrtý bod: Vyvinout, vyrobit a PRODAT, tj. export na všechny světové strany. V rovině vývozu letecké produkce považuji za úspěch loňského roku to, že se nám podařilo prosadit se na náročných západních trzích, zejména v Německu, Velké Británii, Švédsku, ale také v USA. Novou kapitolu působení jsme otevřeli v Indii, kde máme od loňského roku sesterskou společnost PBS India. Trh druhé nejlidnatější země světa má pro letecký a kosmický průmysl obrovský potenciál. Na indickém trhu jsme se již etablovali s pomocnými energetickými jednotkami a velké příležitosti tam vidíme i pro uplatnění našich motorů. Na domácí scéně počítáme především s dodávkami pro nově vyvinutý letoun L-39NG společnosti Aero Vodochody. Naše veleúspěšná spolupráce trvá již padesát let, neboť právě na křídle L-39 Albatros se vznesla do vzduchu první letecká produkce z PBS Velká Bíteš. 

Jednotlivé body, které tvoří kontinuitu našeho úspěchu, se v loňském roce tedy opět spojily do přímky, což nám umožnilo realizovat obchodní plán i vývojové projekty zajišťující kontinuitu v budoucnosti. Akviziční plán pro letošní rok rovněž vypadá slibně. 

A co říct závěrem? V čele PBS Velká Bíteš stojím již osmnáctý rok a z pozice generálního ředitele mohu konstatovat, že jsem hrdý na to co PBS dělá a kam směřuje. Jsem rád, že to mohu konstatovat i po tak specifickém roce jakým byl rok 2020.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva PBS Velká Bíteš 


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

DN23_F-35A_prilet-3 (1).jpg
Dnům NATO kralovaly americké F-35, LOM podepsal memorandum s Lockheed Martin Tak tohle Češi ještě neviděli; rozhodně ne v takových počtech. Varianta amerického letounu F-35B se nad ostravským Letištěm Leoše Janáčka v jednu chvíli zastavila ve vzduchu a podobna mimozemskému stroji se vysoko nad zemí pootočila na jednu a pak na druhou stranu. Teprve poté se z jediného bodu mezi nebem a zemí odlepila a zvolna zase nabrala rychlost.
Reportáž: Kunovické „čtyřistadesítky“ pokračují v cestě do světa. I ve variantě „létající ambulance" Kunovický letoun L 410 NG krouží na nebi, které je takřka bez mráčku, a pod ním se zelená krajina moravského Slovácka. Krátce po startu ze soukromého letiště výrobce Aircraft Industries se pasažérům naskytne výhled na hrad Buchlov, po chvíli se jim s náklonem letounu ukáže Velehrad a pak už „čtyřistadesítka“ ve směru proti proudu řeky Moravy vyrazí nad Otrokovice.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 Velkolepá vodní slavobrána uvítala na letišti uzbeckého Taškentu zbrusu nový letoun L 410 z dílny Aircraft Industries. V pořadí druhý stroj kunovické letecké továrny tu přistál v posledním srpnovém dni a rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

Newsroom

Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.
Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35 Seko Aerospace rozšiřuje civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru představuje poptávka na 5 dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35.
PBS zažehla “jiskru”. Její nová APU už vyhrála tendr pro helikoptéru v armádě NATO PBS Velká Bíteš představila zbrusu novou pomocnou energetickou jednotku PBS APU Spark40, která již uspěla v tendru na dodávku v kategorii středně těžkého vrtulníku.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV