Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

PBS hlásí náročný, ale přesto úspěšný rok

22.02. 2021 | Aktuality

Macholán Newsroom2.jpg

Milan Macholán, generální ředitel a předseda představenstva PBS Velká Bíteš

BILANČNÍ KOMENTÁŘ MILANA MACHOLÁNA | Vidět krize jako příležitosti nás naučily historické zkušenosti, které se v PBS Velká Bíteš předávají již sedm desetiletí. V roce 2020 se nám přes všechna specifika podařilo splnit plán výroby a obchodu. Pokračujeme ve vývojových projektech a posilujeme pozice na klíčových trzích.

V loňském roce jsme si připomněli výročí 70 let od založení výrobního závodu PBS ve Velké Bíteši. Čekala nás řada akcí u příležitosti významného jubilea doma i ve světě. Naplánována byla účast na veletrzích po celém světě, desítky zahraničních obchodních cest, ale i významných obchodních jednání na domácí půdě. Oslavit jsme chtěli i založení společnosti PBS India. To byly vyhlídky, se kterými jsme vstupovali do roku 2020. Koronavirová krize, která způsobila šok a změnila chápání světa, sice řadu plánů znemožnila, ale i přesto bylo o PBS z Velké Bíteše slyšet.

V úvodu jsem zmínil, že díky historickým zkušenostem jsme se naučili vnímat krize jako příležitosti. Není to jen prázdná fráze, je to tvrzení, které je podpořeno mnoha příběhy. Jedním z nich je příběh s názvem Pomocná energetická jednotka Safír 5K/G, jejíž výroba a následné generální opravy jsou dnes významným pilířem našich tržeb. Ty loni dosáhli rekordní hodnoty cca 1,5 miliardy korun. Původně jsme tuto pomocnou energetickou jednotku vyvinuli pro letoun L-610 tehdy kunovického Letu. „Šestsedesítka“ však i přes téměř ukončený proces vývoje a certifikace byla uzemněna a projekt se nepodařilo dokončit. Nám tak zůstala v rukou nově vyvinutá pomocná energetická jednotka, která nejednou neměla co startovat. Tehdy do značné míry kritickou situaci se nám podařilo vyřešit modifikací Safíru pro startování až 10 tunových vrtulníků. Těchto jednotek jsme od té doby prodali již více než 1000 ks.

Co jsou tedy jednotlivé tečky, které se v PBS spojují v pomyslnou čáru úspěchu?

VLASTNÍ VÝVOJ

První pomyslnou tečkou jsou bezpochyby vývojové schopnosti. Do leteckého průmyslu dodáváme již více než 50 let a za tu dobu jsme si vytvořili efektivní vývojové schopnosti a know-how. Vedle vlastních vývojových kapacit jsme do značné míry soběstační i ve výrobě. Máme vlastní slévárnu, která odlévá přesné odlitky pro letecký, dopravní, zdravotnický průmysl a další odvětví. Takříkajíc pod jednou střechou si jednotlivé dílce obrábíme, povrchově upravujeme, montujeme a nakonec testujeme.  

Mezi naše nejnovější vývojové projekty patří např. pomocná energetická jednotka modifikovaná pro přistání vrtulníku na ropných plošinách. Světovou premiéru bude mít koncem února na leteckém veletrhu IDEX v Abú Dhabí proudový motor PBS TJ100P, který byl vyvinut bez samostatného olejového systému pro jednorázové aplikace. U původní verze tohoto motoru s označením PBS TJ100 jsme loni zaznamenali významný výrobní milník: jubilejní tisící proudový motor pohánějící především bezpilotní prostředky a malé pilotované letouny v Americe, Evropě i Asii. 

ŠPIČKOVÉ PRACOVIŠTĚ = ŠPIČKOVÍ LIDÉ

Další tečkou tvořící onu pomyslnou čáru jsou naši zaměstnanci. Špičkové pracoviště totiž tvoří špičkoví odborníci. Právě starost o naše zaměstnance, kterých u nás ve Velké Bíteši pracuje téměř 700, byla v průběhu loňského roku nejpalčivějším problémem. Zdraví a bezpečnost je pro nás jasnou prioritou a tomu bylo přizpůsobeno průběžné zavádění preventivních opatření. Měli jsme na stole několik scénářů k tomu, jak budeme postupovat při případném šíření pandemie. K naplnění pesimistického scénáře nakonec nedošlo. Podařilo se nám během celého roku udržet výrobu v chodu a zaměstnance propouštět jen v jednotkách případů. V některých výrobních segmentech jsme navíc poměrně výrazně posilovali náborem nových pracovníků.

VIDĚT ZA ROH

Třetí tečku nejlépe vystihuje pořekadlo „Pokrok nezastavíš“. Z pohledu loňského roku do tohoto bodu řadím kryogenní produkty, na které se specializujeme vedle letectví a slévárenství. High-tech zařízení na zkapalnění plynů, které vyrábíme, nám nyní otvírají dveře do éry vodíkového pohonu, jež zažívá boom a je považován za palivo budoucnosti nejen v letectví. Vývoji a výrobě kryogenních zařízení se věnujeme už přes 30 let, ale nyní se nám v tomto segmentu otevírá obrovský potenciál. V loňském roce jsme si s kryogenními produkty pootevřeli cestu např. k Airbusu, se kterým nyní probíhají jednání o možnostech spolupráce ve zkapalňování vodíku jako pohonu letounů nové generace.

VYVINOUT, VYROBIT A PRODAT

No a čtvrtý bod: Vyvinout, vyrobit a PRODAT, tj. export na všechny světové strany. V rovině vývozu letecké produkce považuji za úspěch loňského roku to, že se nám podařilo prosadit se na náročných západních trzích, zejména v Německu, Velké Británii, Švédsku, ale také v USA. Novou kapitolu působení jsme otevřeli v Indii, kde máme od loňského roku sesterskou společnost PBS India. Trh druhé nejlidnatější země světa má pro letecký a kosmický průmysl obrovský potenciál. Na indickém trhu jsme se již etablovali s pomocnými energetickými jednotkami a velké příležitosti tam vidíme i pro uplatnění našich motorů. Na domácí scéně počítáme především s dodávkami pro nově vyvinutý letoun L-39NG společnosti Aero Vodochody. Naše veleúspěšná spolupráce trvá již padesát let, neboť právě na křídle L-39 Albatros se vznesla do vzduchu první letecká produkce z PBS Velká Bíteš. 

Jednotlivé body, které tvoří kontinuitu našeho úspěchu, se v loňském roce tedy opět spojily do přímky, což nám umožnilo realizovat obchodní plán i vývojové projekty zajišťující kontinuitu v budoucnosti. Akviziční plán pro letošní rok rovněž vypadá slibně. 

A co říct závěrem? V čele PBS Velká Bíteš stojím již osmnáctý rok a z pozice generálního ředitele mohu konstatovat, že jsem hrdý na to co PBS dělá a kam směřuje. Jsem rád, že to mohu konstatovat i po tak specifickém roce jakým byl rok 2020.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva PBS Velká Bíteš 


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

L 410 na Sibiři (1).png
Ze světa: Čtyřistadesítky pomohou se sčítáním ledních medvědů za polárním kruhem Vědecká mise se vypraví letounem L 410 do Arktidy, aby sečetla populaci ledních medvědů v regionu. Průzkumné lety odstartují z letiště v Tiksi za polárním kruhem. Zimní období o průměrných teplotách mínus čtyřicet stupňů Celsia tam trvá přes devět měsíců.
Jihostroj dosáhl nadzvukové rychlosti. Do světa stíhaček jej vznese jihokorejský letoun KF-21 Velešínský Jihostroj se poprvé ve stoleté historii firmy zařadil mezi dodavatele komponent pro nadzvukové letouny. Pro jihokorejskou stíhačku KF-21 Boramae vyvinul a vyrobil prototypy palivového řídícího systému pomocné energetické jednotky.
Český letecký průmysl v době koronaviru Je to právě rok, co svět ochromila koronavirová pandemie, která uzemnila leteckou dopravu a silně zasáhla světové výrobce. Koronakrizi navzdory české letecké továrny pokračovaly ve výrobě a zařadily se mezi odvětví, která poháněla domácí ekonomiku i v loňském turbulentním období.

Newsroom

LOM PRAHA má nového šéfa. Státní podnik povede Jiří Protiva z VTÚ Dosavadní ředitel Vojenského technického ústavu Jiří Protiva míří do vedení LOM PRAHA.
Honeywell získal rekordní zakázku na výměnu APU. Práci přinese i strojařům z Olomouce Honeywell získal obří zakázku od leteckého přepravce Sichuan Airlines. Flotilu jeho Airbusu A320 bude startovat pomocná energetická jednotka Honeywell APU 131-9A, na jejíž výrobě i údržbě se podílí závod Honeywellu poblíž Olomouce.
Hlídková verze letounů L 410 má za sebou evropskou premiéru. Střeží polské hranice Polská zahraniční stráž převzala dva letouny L 410 vybavené vyhledávací a sledovací technikou. Jedná se o první evropskou dodávku letounů L 410 v této modifikaci.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

MAKS 2021

Jubilejní 15. ročník aerokosmického salonu MAKS 2021 se uskuteční ve dnech 20. - 25. července. Český letecký průmysl se představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV