Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět ALV

Proudové motory PBS z Velké Bíteše testuje švédská FMV

03.06. 2019 | Aktuality

0A08A4FC-3934-4BE4-83E2-2B8A28CAC9D2.jpeg

Tisková konference PBS na IDETu. Řečníci (zleva): Jiří Kovář, viceprezident Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR; Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR; Milan Macholán, generální ředitel PBS Velká Bíteš; Marek Fiala, marketingový specialista PBS Velká Bíteš.

PBS proniká na tamní trh bezpilotnich systémů. Spolupráci se švédskými partnery ohlásili strojaři z Velké Bíteše na brněnském veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET.

Proudové motory z Velké Bíteše zabodovaly u Švédské správy armádního materiálu (FMV), šanci na uplatňeni mají v bezpilotnich systémech.


“V současnosti spolupracujeme se švédskou státní institucí FMV, které jsme dodali za účelem testování naše proudové motory. Pokud vše dobře dopadne, budou využity ve švédských bezpilotních systémech,“ uvedl generální ředitel PBS Velká Bíteš Milan Macholán ke spolupráci se Švédskem, které bylo partnerskou zemí letošního IDETu.
 PBS se na brněnském veletrhu obranné a bezpečostní techniky IDET představila na vlastním stánku. Jubilejní 15. ročník do Brna přilákal zahraniční reprezentace z více než 20 zemí. Partnerskou zemi zastupovala na IDETu švédská ministerská a armádní delegace, vedená šéfem rezortu obrany Peterem Hultqvistem. Nechyběli ani zástupci NATO a EDA (Europea Defence Agency). Na veletrhu se představilo přes 420 firem, z toho 70 % ze zahraničí. 

 Oborové členění letošního ročníku zahrnovalo leteckou techniku, proto se expozice PBS zaměřila na klíčové produkty určené pro letecký průmysl. Ve výrobě svých leteckých zařízení letos firma dosáhne dvou klíčových milníků. Strojaři z PBS ve Velké Bíteše navazují na více než dvousetletou tradici značky a v letecké branži se specializují na vývoj turbínových pohonných jednotek, pomocných energetických jednotek (APU) a klimatizačních systémů (ECS) pro různé typy letounů a vrtulníků. 

 Mezi páteřní vývojové a výrobní programy patří proudové motory. Loni PBS uvedla na trh hned dva nové motory, a to v kategorii tahu 900 a 1 500 Newtonů. Tím rozšířila svoji nabídku již na 5 typů motorů se širokým spektrem využití. Letos čeká PBS dodávka motoru řady TJ100 s pořadovým číslem 1000. „V březnu jsme vyrobili devítistý kus proudového motoru PBS TJ100, který dodáváme na světové trhy od roku 2004.Už teď víme, že do konce letošního roku vyrobíme, smontujeme, otestujeme a dodáme konečnému zákazníkovi motor se sériovým číslem 1 000,“ řekl Milan Macholán. Díky vlastnímu vývoji umí PBS nabídnout zákazníkovi modifikaci motoru šitou na míru. Právě možnost individuálních úprav je jednou z předností proudových motorů PBS. Aktuálně tak vznikly bezolejové varianty nebo verze umožňující přistání do slané vody. Díky kontinuálnímu inovačnímu procesu v současné době slouží přes 20 modifikací zákazníkům ve více než patnácti zemích světa. 

 S proudovými motory pronikla PBS na světový trh bezpilotních prostředků (UAV) neboli dronů, které jsou současným trendem. Mezi ně patří bezpilotní terče či průzkumné nebo logistické drony a další. Své kořeny mají UAV v americkém armádním výzkumu a vojenské nasazení dodnes patří mezi jedno z prioritních a též nejviditelnějších užití této technologie. Prvním zákazníkem PBS TJ100 byl španělský výrobce cvičných terčů, firma INTA. 

 Druhým výrobním pilířem PBS jsou pomocné energetické jednotky (APU). Přes patnáct let je premiantem letecké výroby ve Velké Bíteši pomocná energetická jednotka Safír 5K/G MI. Startuje hlavní motory vrtulníku Mi-171š ve výzbroji Armády České republiky a s vrtulníky MIL létá ve více než 60 zemích světa. Letos si PBS připíše výrobní počin také této páteřní technologie a oslaví 1000. vyrobený kus. PBS přitom patří mezi čtyři výrobce na světě, které pomocné energetické jednotky vyrábí, vyvíjí, cestifikují a zajišťují servis. „V závěru loňského roku jsme zaznamenali devítistý prodaný kus a letos jich vyrobíme a dodáme již tisíc,“ dodal Milan Macholán, generální ředitel První brněnské strojírny (PBS) Velká Bíteš a. s. 

PBS v číslech

› tržby více než 52 mil. euro (2018) 

 › více jak 700 zaměstnanců (2018) 

 › celosvětově 6 kanceláří PBS 



Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV