Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět Investice

Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35

17.08. 2023 | Aktuality

AD4A4559.JPG

Seko - rodinná firma zakladatele Vlastimila Sedláčka míří do vyšší ligy. Cílí na vojenské dodávky

Český výrobce klíčových součástek pro letecké proudové motory Seko Aerospace rozšiřuje své doposud civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru pro firmu představuje poptávka na pět dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35 Lightning II.

Pokud se Seko na dodávce dílů s americkou společností domluví, stane se lounská firma zakladatele Vlastimila Sedláčka stoprocentním dodavatelem stěžejních komponentů motoru pro nadzvukový letoun páté generace, o jehož koupi jedná česká vláda s jeho výrobcem Lockheed Martin. „Naše účast na dodávce pro motor Pratt & Whitney přitom není podmíněna tím, zda Česká republika letouny ve finále koupí,“ dodává za Seko sales manager Patrik Mazáč. „Seko je pro Pratt & Whitney atraktivní firma, s níž chce spolupracovat, nehledě na to, jak vládní obchod dopadne.“
 
Seko má ostatně s Pratt & Whitney bohatou historii a ve chvíli, kdy lounská společnost oznámila vstup na pole vojenských zakázek, mohli Američané poptat produkt, který Seko umí; lze tedy předpokládat, že by se mohlo jednat o velké, strukturální části, vyrobené ze slitin niklu či titanu. Česká rodinná firma je pro Pratt & Whitney stabilním civilním dodavatelem dílů na motor PW800, kterým je osazen business jet Falcon 6X, či součástek motoru Airbusu A220 PW1000.
 
Ačkoliv se v případě aktuální poptávky jedná o první oficiální krok na území vojenského využití, Seko na něm jako dodavatel přece jen nepůsobí poprvé – už nyní je dodavatelem některých dílů pro F-35 či pro vrtulníky Chinook. Teprve nyní se ale jedná o přímý byznys ve vojenském sektoru. V případě úspěchu se pak pro Seko bude jednat o zapojení do výroby motorů pro F-35 na několik let.
 
V současné chvíli ze zákazníků Seka tvoří největší objem zakázky pro americký Honeywell, na druhém místě pro francouzský Safran. Pratt & Whitney na třetím místě je ale pro Seko nejrychleji rostoucím klientem. Ani Seko nepřešlapuje na místě a vzhledem k nárůstu objemu poptávek investovalo přibližně 100 milionů korun do robotizace, digitalizace a automatizace svých výrobních procesů.
 
Letouny F-35 jsou výzva,říká zakladatel Seka Vlastimil Sedláček. „Je to nádherné letadlo a dělat pro ně je čest,“ komentuje faktory, které k rozhodnutí vstupu do vojenského sektoru vedly.Jedná se o byznys, v němž se vzhledem k mezinárodní situaci nemusíte o poptávku bát, ale současně tu jde o spoluúčast českého průmyslu, který takto může trochu přiložit ruku k dílu.“

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV