Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět Investice

Seko začíná s vojenskými dodávkami. Realizuje poptávku na díly pro F-35

17.08. 2023 | Aktuality

AD4A4559.JPG

Seko - rodinná firma zakladatele Vlastimila Sedláčka míří do vyšší ligy. Cílí na vojenské dodávky

Český výrobce klíčových součástek pro letecké proudové motory Seko Aerospace rozšiřuje své doposud civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru pro firmu představuje poptávka na pět dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35 Lightning II.

Pokud se Seko na dodávce dílů s americkou společností domluví, stane se lounská firma zakladatele Vlastimila Sedláčka stoprocentním dodavatelem stěžejních komponentů motoru pro nadzvukový letoun páté generace, o jehož koupi jedná česká vláda s jeho výrobcem Lockheed Martin. „Naše účast na dodávce pro motor Pratt & Whitney přitom není podmíněna tím, zda Česká republika letouny ve finále koupí,“ dodává za Seko sales manager Patrik Mazáč. „Seko je pro Pratt & Whitney atraktivní firma, s níž chce spolupracovat, nehledě na to, jak vládní obchod dopadne.“
 
Seko má ostatně s Pratt & Whitney bohatou historii a ve chvíli, kdy lounská společnost oznámila vstup na pole vojenských zakázek, mohli Američané poptat produkt, který Seko umí; lze tedy předpokládat, že by se mohlo jednat o velké, strukturální části, vyrobené ze slitin niklu či titanu. Česká rodinná firma je pro Pratt & Whitney stabilním civilním dodavatelem dílů na motor PW800, kterým je osazen business jet Falcon 6X, či součástek motoru Airbusu A220 PW1000.
 
Ačkoliv se v případě aktuální poptávky jedná o první oficiální krok na území vojenského využití, Seko na něm jako dodavatel přece jen nepůsobí poprvé – už nyní je dodavatelem některých dílů pro F-35 či pro vrtulníky Chinook. Teprve nyní se ale jedná o přímý byznys ve vojenském sektoru. V případě úspěchu se pak pro Seko bude jednat o zapojení do výroby motorů pro F-35 na několik let.
 
V současné chvíli ze zákazníků Seka tvoří největší objem zakázky pro americký Honeywell, na druhém místě pro francouzský Safran. Pratt & Whitney na třetím místě je ale pro Seko nejrychleji rostoucím klientem. Ani Seko nepřešlapuje na místě a vzhledem k nárůstu objemu poptávek investovalo přibližně 100 milionů korun do robotizace, digitalizace a automatizace svých výrobních procesů.
 
Letouny F-35 jsou výzva,říká zakladatel Seka Vlastimil Sedláček. „Je to nádherné letadlo a dělat pro ně je čest,“ komentuje faktory, které k rozhodnutí vstupu do vojenského sektoru vedly.Jedná se o byznys, v němž se vzhledem k mezinárodní situaci nemusíte o poptávku bát, ale současně tu jde o spoluúčast českého průmyslu, který takto může trochu přiložit ruku k dílu.“

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

EFIS-pouziti-na-sirku_V1.png
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV