Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

V USA se na českých Albatrosech naučí létat umělá inteligence

12.08. 2020 | Aktuality

l-39c.1-n178cw-oshkosh-6-.jpg

Legendární L-39 Albatros se stal vlajkovou lodí výroby vojenských letounů ještě v Československu. Dodnes je nejpoužívanějším cvičným letounem na světě. V USA se uplatnilo přes 300 „třicetdevítek“ českého původu. Foto Credit: Aero Vodochody

Cvičné letouny L-39 vstupují do nové éry vojenského létání. Dosud sloužily k výcviků pilotů, a nyní se na nich bude učit létat také umělá inteligence. V rámci kontraktu za více než 300 milionů korun (14,1 mil. USD) má americká firma Calspan Corporation do letounů Aero L-39 Albatros instalovat autopilot, který bude řízen umělou inteligencí.

Úpravu čtyř Albatrosů českého původu pro elektroimpulsní (fly-by-wire) řízení si objednala americká agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA. Calspan Corporation o tom informovala na svém webu. Zakázka je součástí programu Air Combat Evolution (ACE), který americká státní agentura připravuje. Program předpokládá vývoj systémů umělé inteligence schopných převzít řízení letadel a samostatně vést manévrový vzdušný souboj s protivníkem. Systém přitom musí být schopen se učit. Jeho výcvik tedy bude probíhat podobně jako u klasických pilotů – od jednoduchých manévrů se bude postupně přecházet k nacvičování náročných akrobatických prvků, nutných pro souboje ve vzduchu. Systém umělé inteligence by pak měl být instalován do bezpilotních letounů, jejichž bojovou úlohou bude krýt záda klasickým, pilotovaným letadlům. Umělá inteligence by přitom měla být schopna vyhrávat vzdušné souboje – tedy konflikty s jinými stíhačkami. 
 
Cílem programu ACE je rozvinout důvěru člověka v autonomní bojové systémy do takové míry, kdy se piloti spolehnou na svá automatická čísla (wingmany) a sami budou schopni věnovat se vzdušnému boji v daleko širším kontextu než dosud. Tedy budou moci ovládat pokročilejší zbraňové systémy a řídit celé roje bezpilotních bojových prostředků.   
 
Během příprav programu ACE mezi sebou dnes soutěží hned několik týmů vyvíjejících umělou inteligenci. První zkoušky navrhovaných algoritmů neuronových sítí pro vzdušný boj proběhly v lednu letošního roku zatím v prostředí virtuální reality. Testy budou rozděleny do tří etap, přičemž druhá etapa má proběhnout v srpnu 2020. 
 
Čtyřletý kontrakt, který DARPA uzavřela s Calspan Corporation, předpokládá, že firma osadí čtyři letouny L-39 vlastním systémem elektroimpulsního řízení s otevřenou architekturou. Díky tomu společnosti, které se zúčastní tendru Air Combat Evolution, budou mít možnost instalovat do letounů pokročilá rozhraní člověk/stroj a systémy umělé inteligence, jež samy vyvinuly. Takto upravená letadla pak poslouží americké armádě jako létající laboratoře během letových zkoušek jednotlivých řešení. 

ČESKÁ STOPA NA AMERICKÉM NEBI

V soukromém sektoru USA našly uplatnění tři stovky letounů L-39 Albatros české výroby. Mimoto stroje L-159 domácího výrobce Aero Vodochody Aerospace slouží americké armádě pro výcvik. Významný podíl na americkém trhu mají také české sportovní letouny. Přes 350 letadel řady PS-28 Cruiser a SportCruiser dodal na americký trh kunovický výrobce sportovních letadel Czech Aircraft Group. Česko-americký letecký most je přitom oboustranný. USA patří mezi přední vývozní destinace české letecké produkce a zároveň američtí globální hráči z odvětví, jako je GE Aviation či Honeywell Aerospace, mají v Česku výrobní a vývojová centra. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV