Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

V USA se na českých Albatrosech naučí létat umělá inteligence

12.08. 2020 | Aktuality

l-39c.1-n178cw-oshkosh-6-.jpg

Legendární L-39 Albatros se stal vlajkovou lodí výroby vojenských letounů ještě v Československu. Dodnes je nejpoužívanějším cvičným letounem na světě. V USA se uplatnilo přes 300 „třicetdevítek“ českého původu. Foto Credit: Aero Vodochody

Cvičné letouny L-39 vstupují do nové éry vojenského létání. Dosud sloužily k výcviků pilotů, a nyní se na nich bude učit létat také umělá inteligence. V rámci kontraktu za více než 300 milionů korun (14,1 mil. USD) má americká firma Calspan Corporation do letounů Aero L-39 Albatros instalovat autopilot, který bude řízen umělou inteligencí.

Úpravu čtyř Albatrosů českého původu pro elektroimpulsní (fly-by-wire) řízení si objednala americká agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty DARPA. Calspan Corporation o tom informovala na svém webu. Zakázka je součástí programu Air Combat Evolution (ACE), který americká státní agentura připravuje. Program předpokládá vývoj systémů umělé inteligence schopných převzít řízení letadel a samostatně vést manévrový vzdušný souboj s protivníkem. Systém přitom musí být schopen se učit. Jeho výcvik tedy bude probíhat podobně jako u klasických pilotů – od jednoduchých manévrů se bude postupně přecházet k nacvičování náročných akrobatických prvků, nutných pro souboje ve vzduchu. Systém umělé inteligence by pak měl být instalován do bezpilotních letounů, jejichž bojovou úlohou bude krýt záda klasickým, pilotovaným letadlům. Umělá inteligence by přitom měla být schopna vyhrávat vzdušné souboje – tedy konflikty s jinými stíhačkami. 
 
Cílem programu ACE je rozvinout důvěru člověka v autonomní bojové systémy do takové míry, kdy se piloti spolehnou na svá automatická čísla (wingmany) a sami budou schopni věnovat se vzdušnému boji v daleko širším kontextu než dosud. Tedy budou moci ovládat pokročilejší zbraňové systémy a řídit celé roje bezpilotních bojových prostředků.   
 
Během příprav programu ACE mezi sebou dnes soutěží hned několik týmů vyvíjejících umělou inteligenci. První zkoušky navrhovaných algoritmů neuronových sítí pro vzdušný boj proběhly v lednu letošního roku zatím v prostředí virtuální reality. Testy budou rozděleny do tří etap, přičemž druhá etapa má proběhnout v srpnu 2020. 
 
Čtyřletý kontrakt, který DARPA uzavřela s Calspan Corporation, předpokládá, že firma osadí čtyři letouny L-39 vlastním systémem elektroimpulsního řízení s otevřenou architekturou. Díky tomu společnosti, které se zúčastní tendru Air Combat Evolution, budou mít možnost instalovat do letounů pokročilá rozhraní člověk/stroj a systémy umělé inteligence, jež samy vyvinuly. Takto upravená letadla pak poslouží americké armádě jako létající laboratoře během letových zkoušek jednotlivých řešení. 

ČESKÁ STOPA NA AMERICKÉM NEBI

V soukromém sektoru USA našly uplatnění tři stovky letounů L-39 Albatros české výroby. Mimoto stroje L-159 domácího výrobce Aero Vodochody Aerospace slouží americké armádě pro výcvik. Významný podíl na americkém trhu mají také české sportovní letouny. Přes 350 letadel řady PS-28 Cruiser a SportCruiser dodal na americký trh kunovický výrobce sportovních letadel Czech Aircraft Group. Česko-americký letecký most je přitom oboustranný. USA patří mezi přední vývozní destinace české letecké produkce a zároveň američtí globální hráči z odvětví, jako je GE Aviation či Honeywell Aerospace, mají v Česku výrobní a vývojová centra. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV