Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět ALV

Z jihočeského Velešína až nad Antarktidu

15.04. 2019 | Aktuality

IMG_5808.jpg

Turbovrtulová letadla DAHER jsou držitely řady rekordů ve své třídě

Omezovač otáček vrtule leteckého motoru z jihočeské letecké továrny Jihostroj ve Velešíně zabodoval nad Antarktidou, nejchladnějším kontinentem na zemi. Dvě letadla TBM 850 a TBM 930 francouzského výrobce DAHER, pro které Jihostroj dodává komponenty, letos přeletěla polární území věčného ledu. Jde o letecký počin, který diplomem ocenila Mezinárodní letecká federace FAI.

Pilot a majitel letounu TBM 930, Dierk Reuter uletěl 18 782 námořních mil s 19 mezipřistáními za 64 hodin, a spotřeboval při tom 3 080 galonů paliva. Jde o vzdálenost téměř 35ti tisíc kilometrů, pro představu z Prahy do Paříže a zpět by se dalo autem zajet sedmnactkrát. Paliva by stačilo na 177 plných nádrží Škody Superb. 

Téměř v reálném čase zasílal Dierk Reuter pomocí satelitní komunikace Iridium fotografie z letu na Instagram. https://www.instagram.com/dierk.reuter/ 

Letouny TBM 850 a TBM 930 výrobce DAHER, který je jedním z největších francouzských dodavatelů leteckého průmyslu s ročním obratem přes miliardu EUR, prokázaly letem nad Antarktidou extrémní spolehlivost a první ligu v bezpečnosti. Na Antarktidě totiž krom extrémního počasí, není na rozdíl od jiných kontinentů příliš možností pro vynucené nebo nouzové přistání.

Celá flotila letadel TBM 930 je vybavena omezovači otáček vrtule vyvinutými a vyráběnými v Jihostroji. Jejich úkolem je zabránit přetočení vrtule a motoru a tím i vzniku katastrofy. Přetočení turbovrtulového motoru totiž neznamená „pouhé“ překročení maximálních povolených otáček, ale zcela přímočaře může vést k totální destrukci pohonné jednotky, což v každém případě u jednomotorového letounu znamená konec letu s nutností nouzového přistání a to v lepším případě. “Nejenže pilotům není jedno, co uvnitř letadla mají, ve vzduchu jde o jejich bezpečnost, mají proto vlivné slovo v hodnocení parametrů a komponent letadla. V jejich výrobě hrajeme nejvyšší světovou ligu,” říká Hynek Walner, ředitele rozvoje Jihostroj z Velešína.

Jednička na zaoceánské lince

Francouzský DAHER, výrobce celosvětově nejrychlejšího jednomotorového turbovrtulového letadla má ve své kategorii hned několik světových rekordů. Tím na trase New York – Paříž se firma pochlubila na leteckém veletrhu Aero v německém Friedrichshafenu. „Very fast turboprop TBM 930“ zdolal trať New York – Paříž za 8 hodin a 38 minut. To vše pod bdělou ochranou omezovače otáček vrtule z Jihostroje. Letoun přistál v Le Bourget, na témže letišti, kde Charles Lindbergh posadil svůj letoun při prvním sólovým přeletu přes Atlantik v roce 1927, při letu trvajícím 33,5 hodiny. 



 Právě Le Bourget je pro letošní rok adresou v kalendáři firem patřících mezi světovou leteckou špičku. V létě se tam sejdou na půdě Paris Airshow. Jde o jednu z největších a nejprestižnějších leteckých přehlídek na světě, která se koná jednou za dva roky. Čeští letečtí výrobci, včetně Jihostroje se tam představí oficiální účastí, kterou organizuje Ministerstvo průmyslu a obchodu. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

Obrazovka co potřebuji.jpg
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.
Asociace leteckého a kosmického průmyslu podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace Armády České republiky a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů. Cílem intenzivnější spolupráce je posílit kapacity, technologický a znalostní potenciál českých leteckých a kosmických obranných technologií a průmyslu, a také přispět k jejich uplatnění ve světě.

Newsroom

Nejvyšší level kosmického průmyslu. Prezident ALKP jednal s prezidentkou vesmírné agentury SAE Prezidentka vesmírné agentury Spojených arabských emirátů a vládní ministryně pro pokročilé technologie Sarah al-Amiri se na Dubai Airshow setkala s českou delegací.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

DUBAI AIRSHOW 2023

Ve dnech 13. až 17. listopadu se uskuteční Dubai Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV