Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Ze světa: Ghana si plánuje pořídit šest letounů L-39NG

17.08. 2021 | Aktuality

L39NG.jpg

Ghanské ministerstvo obrany požádalo parlament o vyslovení souhlasu s nákupem šesti cvičných letounů L-39NG od českého výrobce Aero Vodochody, píše africký armádní portál DefenceWeb.

Žádost nyní posuzuje tamní parlamentní výbor pro obranu a vnitřní záležitosti. Za letouny by Ghana dle současných odhadů měla zaplatit přes 2,8 miliardy korun (111 mil. EUR), uvádí DefenceWeb. Součástí kontraktu by měly být také náhradní díly, školení pozemního personálu a logistická podpora. Probíhající jednání s ghanským ministerstvem obrany potvrdila DefenceWebu tisková mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová. Bližší podrobnosti o jejich průběhu ovšem nechtěla komentovat. 

Cvičný letoun L-39NG je nástupcem slavného L-39 Albatros, který se stal vlajkovou lodí výroby vojenských letounů v Československu. S počtem 2 888 vyrobených kusů je L-39 Albatros dodnes pravděpodobně nejpoužívanějším cvičným letounem na světě. „Engéčko“ má na úspěchy svého předchůdce navázat a znovu dostat Česko na současnou světovou mapu vojenského letectví. 
 
Sériová výroba letounu L-39NG odstartovala ve firmě Aero Vodochody letos, zatímco typová certifikace byla úspěšně završena již loni. L-39NG je totiž také prvním českým letounem, který byl certifikován podle nových evropských standardů, uznávaných vojenskými autoritami EU a NATO. Certifikační premiéra L-39NG dokládá schopnost českého leteckého průmyslu nejen vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území, ale také jej doma odzkoušet a certifikovat i podle nadnárodních požadavků. V součtu s dodávkami komponent českých leteckých firem se L-39NG řadí mezi národní integrační projekty ve vojenském letectví. 
 
V Evropě o nákupu nové generace českého cvičného letounu uvažuje mimo jiné Slovensko či Maďarsko. První sériově vyráběné letouny L-39NG ale pravděpodobně přistanou ve Vietnamu. Skupina Omnipol, která je strategickým partnerem programu L-39NG, podepsala v únoru s vietnamským ministerstvem obrany smlouvu o nákupu 12 letounů L-39NG, jejichž dodávka je plánovaná na roky 2023 až 2024. Omnipol, který projekt L-39NG z poloviny financuje a vlastní, se má navíc stát novým akcionářem Aera Vodochody. Český letecký výrobce z Odolena Vody je totiž nyní v poslední fázi změny majitele. Převzít by jej měla právě skupina Omnipol spolu s maďarským finančníkem Kristófem Szalay-Bobrovniczkym, jehož vstup do transakce minulý týden povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 
 
Zdroj: Redakčně upraveno defenceWeb

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LPP-EFIS-ESIS-L39NG (1).jpg
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Dnes se Singapore Airshow, největší letecký veletrh v Asii přehoupl do druhé poloviny a zítřkem počínají návštěvnické dny. Na národní expozici připravené v rámci programu českých oficiálních účastí Ministerstva průmyslu a obchodu zemi reprezentuje devět firem. Na stojánce je hostům k dispozici letoun L 410 NG, který po překonání více než 11 tisíc kilometrů přistál na singapurském letišti a figuruje zde jako fyzická ukázka kompletních schopností českého leteckého průmyslu. Delegace vedená náměstkem ministryně obrany Danielem Blažkovcem během prvních dvou dnů veletrhu absolvovala přes 15 vrcholových jednání se zahraničními partnery.
České firmy míří na největší asijský veletrh Singapore Airshow. Jako předvoj odstartovala Čtyřistadesítka z Kunovic Český letecký průmysl má před sebou premiéru na stěžejním asijském veletrhu Singapore Airshow (20. - 25. 2. 2024) a na cestě na místo už je jeho předvoj: kunovický letoun L 410 NG, který Česko na největších veletrzích světa reprezentuje jako jednu z mála zemí, které umí vyrobit celé letadlo.

Newsroom

Vrcholová jednání s Embraer, KAI i ST Engineering. Česká výprava boduje v Singapuru Premiérová česká účast na Singapore Airshow, největším leteckém veletrhu v Asii, spojila devět firem. V doprovodu náměstka Blažkovce z MO ČR jednaly s vedením globálních hráčů a regionálních lídrů.
PBS spolupracuje na designu APU pro letouny 6. generace. S americkou Pratt & Whitney „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
Kunovické letouny restartují uzbeckou dopravu. Letiště v Taškentu přivítalo druhou L 410 V pořadí druhý letoun L 410 kunovické letecké továrny Aircraft Industries rozšířil řady největšího národního dopravce regionu Uzbekistan Airways.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Aero koupilo společnost Technometra Český Brod

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV