Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Ze světa: Ghana si plánuje pořídit šest letounů L-39NG

17.08. 2021 | Aktuality

L39NG.jpg

Ghanské ministerstvo obrany požádalo parlament o vyslovení souhlasu s nákupem šesti cvičných letounů L-39NG od českého výrobce Aero Vodochody, píše africký armádní portál DefenceWeb.

Žádost nyní posuzuje tamní parlamentní výbor pro obranu a vnitřní záležitosti. Za letouny by Ghana dle současných odhadů měla zaplatit přes 2,8 miliardy korun (111 mil. EUR), uvádí DefenceWeb. Součástí kontraktu by měly být také náhradní díly, školení pozemního personálu a logistická podpora. Probíhající jednání s ghanským ministerstvem obrany potvrdila DefenceWebu tisková mluvčí Aera Vodochody Tereza Vrublová. Bližší podrobnosti o jejich průběhu ovšem nechtěla komentovat. 

Cvičný letoun L-39NG je nástupcem slavného L-39 Albatros, který se stal vlajkovou lodí výroby vojenských letounů v Československu. S počtem 2 888 vyrobených kusů je L-39 Albatros dodnes pravděpodobně nejpoužívanějším cvičným letounem na světě. „Engéčko“ má na úspěchy svého předchůdce navázat a znovu dostat Česko na současnou světovou mapu vojenského letectví. 
 
Sériová výroba letounu L-39NG odstartovala ve firmě Aero Vodochody letos, zatímco typová certifikace byla úspěšně završena již loni. L-39NG je totiž také prvním českým letounem, který byl certifikován podle nových evropských standardů, uznávaných vojenskými autoritami EU a NATO. Certifikační premiéra L-39NG dokládá schopnost českého leteckého průmyslu nejen vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území, ale také jej doma odzkoušet a certifikovat i podle nadnárodních požadavků. V součtu s dodávkami komponent českých leteckých firem se L-39NG řadí mezi národní integrační projekty ve vojenském letectví. 
 
V Evropě o nákupu nové generace českého cvičného letounu uvažuje mimo jiné Slovensko či Maďarsko. První sériově vyráběné letouny L-39NG ale pravděpodobně přistanou ve Vietnamu. Skupina Omnipol, která je strategickým partnerem programu L-39NG, podepsala v únoru s vietnamským ministerstvem obrany smlouvu o nákupu 12 letounů L-39NG, jejichž dodávka je plánovaná na roky 2023 až 2024. Omnipol, který projekt L-39NG z poloviny financuje a vlastní, se má navíc stát novým akcionářem Aera Vodochody. Český letecký výrobce z Odolena Vody je totiž nyní v poslední fázi změny majitele. Převzít by jej měla právě skupina Omnipol spolu s maďarským finančníkem Kristófem Szalay-Bobrovniczkym, jehož vstup do transakce minulý týden povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. 
 
Zdroj: Redakčně upraveno defenceWeb

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

canada-1024x682.jpg
České letectví míří do kanadského mediálního prostoru Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.
Italský elán s českým srdcem. Ferrari italské vrtulníkové výroby pohání český motor Ve Friedrichshafenu na břehu Bodamského jezera se otevřely brány největšího evropského veletrhu všeobecného letectví, Aero Friedrichshafen. Česko patří v produkci sportovních a ultralehkých letadel mezi absolutní světovou špičku, a jako obvykle proto mezi vystavovateli na akci přistáli čeští výrobci. Méně známe však je, že se můžeme pochlubit také domácím producentem pohonných jednotek pro ultralehké vrtulníky. Motor PBS TS100 z Velké Bíteše pohání italskou helikoptéru Zefhir, která měla komerční premiéru v roce 2018 právě na Aero Friedrichshafen.
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

RARIS AIR SHOW 2023

Ve dnech 19. až 25. června se na francouzském letišti Le Bourget uskuteční největší letecká přehlídka na světě, na které se český letecký průmysl představí na národním stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV