Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět

Ze světa: MAKS 2019 media monitoring

19.08. 2019 | Newsroom

BAC390F7-3BD6-4E05-81D8-AF4EE866B644.jpeg

U příležitosti české oficiální účasti na aerokosmickém salonu MAKS 2019 přinášíme digest ruskojazyčných médií na téma leteckého průmyslu. Jako exkurz do tamního informačního prostředí slouží podnikům, které se představí na společném stánku České republiky. Podívejte se na přehled oborového zpravodajství a mediální výběr prioritních leteckých projektů v Rusku a zemích SNS.

  • Banka PSB zařídí na MAKS kolektivní stánek malých a středních podniků
Banka PSB, která je strategickým partnerem MAKS-2019, poprvé v historii salónu zorganizuje kolektivní stánek malých a středních podniků. Tímto krokem chce podpořit zapojení subjektů MSP do leteckého průmyslu a pomoci jim s hledáním potenciálních partnerů. Na stánku se mimo jiné představí několik desítek malých a středních klientů PSB. Většinou se přitom bude jednat o firmy, které jsou začleněny do dodavatelských řetězců státních obranných zakázek.
  • Do vývoje leteckého motoru PD-35 ruský stát investuje 3 mld. USD
Ruská vláda poskytne 3 mld. USD na vytvoření vysoce výkonného leteckého motoru PD-35. Tento motor bude primárně určen pro nyní projektované širokotrupé rusko-čínské letadlo CRAIC CR-929. Informoval o tom hlavní konstruktér společnosti ODK-Aviadvigatel, která má vývoj nového motoru na starosti, Alexandr Inozemcev. Státní Sjednocená motorová korporace očekává, že zkušebny pro nový motor PD-35 budou postaveny do roku 2025. Zkušebny vzniknou v Permském kraji. Projekt počítá s výstavbou komplexu budov o rozloze 40 tis. metrů čtverečních. Krom toho budou modernizovány zkušebny a laboratoře v dalších podnicích, které jsou do projektu vývoje nového motoru zapojeny. Náklady na výstavbu nového komplexu a modernizaci stávajících pracovišť se nyní dohadují na 42,5 mld. RUB. Předpokládá se, že motor PD-35 se bude instalovat také na stroje Il-476, Il-478 a Il-96-400. Každý z těchto strojů je nyní osazován čtveřicí motorů s menším výkonem.  PD-35 umožní osazovat daná letadla pouze dvěma motory.
 
  • Čína se zajímá o možnost nákupu motorů PD-14, první opustí výrobní závod v roce 2020
Čína projevuje zájem o nový ruský letecký motor PD-14. Upozornil na to hlavní konstruktér společnosti ODK-Aviadvigatel Alexandr Inozemcev. „Mají k nám přijet příští týden, budeme jednat,“ uvedl. Motor byl primárně vyvinut pro nové letadlo MS-21-300, jehož zkušební exempláře se zatím osazují motory americké firmy Pratt&Whitney PW1400G. V roce 2018 motor PD-14 získal certifikát ruské agentury Rosaviacija. Tento certifikát stanovil, že motor je připraven na provoz a je možné spustit jeho sériovou výrobu.První sériově vyrobený exemplář motoru PD-14 by měl opustit výrobní závod již v průběhu příštího roku. Oznámil to výkonný ředitel společnosti ODK-Permskije motory (spadá pod státní Sjednocenou motorovou korporaci) Sergej Popov. „Dnes v rámci existujících kooperačních vztahů jsme schopni vyrábět 3 až 4 motory PD-14 ročně. Našim úkolem, který jsme obdrželi od zadavatele, je začít do roku 2025 vyrábět ročně okolo 50 těchto motorů. Pro naplnění tohoto zadání jak v rámci naší společnosti, tak v rámci dalších podniků Sjednocené motorové korporace probíhá nákup nových zařízení a modernizace technologií,“ uvedl Popov.
 
  • Sjednocená motorová korporace postaví zkušebny pro motor PD-35 do roku 2025
Ruská státní Sjednocená motorová korporace oznámila, že zkušebny pro nový motor PD-35, který je primárně určen pro nyní vyvíjené rusko-čínské širokotrupé dopravní letadlo CRAIC CR-929, budou postaveny do roku 2025. Zkušebny vzniknou v Permském kraji. Projekt počítá s výstavbou komplexu budov o rozloze 40 tis. metrů čtverečních. Krom toho budou modernizovány zkušebny a laboratoře v dalších podnicích, které jsou do projektu vývoje nového motoru zapojeny. Náklady na výstavbu nového komplexu a modernizaci stávajících pracovišť se nyní dohadují na 42,5 mld. RUB.

Maximum na MAKS 

Na aerosalonu MAKS 2019, který se uskuteční ve dnech 26. srpna – 1. září na letišti Žukovskij nedaleko Moskvy, se představí osm českých firem. Do Ruska přijedou v „dresu“ oficiální účasti pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu. Patří mezi ně jak klíčoví hráči česko-ruské letecké spolupráce, tak společnosti, které se o tamní trh teprve zajímají. Historie vzájemných vztahů v leteckém průmyslu mezi tehdejším Československem a SSSR se píše od roku 1935. Ruský trh dosud zůstává jedním z významných odbytišť českého leteckého vývozu. Export lítá na křídlech letounu L410 společnosti Aircraft Industries, který je pýchou domácí výroby v civilním letectví a z 80 procent dílem tuzemského dodavatelského řetězce. 
 
Na společném stánku České republiky na MAKS 2019 budou k vidění společnosti Aircraft Industries, PBS Velká Bíteš, Jihostroj, GE Aviation, Unis, či ATG. Chybět nebudou rovněž podniky s menším podnikatelským zásahem vůči ruskému trhu, například Czech Sport Aircraft a MGM Compo. Letecký průmysl jako inovativní obor české průmyslové základny představí Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR. Letos poprvé doplní českou prezentaci na MAKS 2019 diskuze o vzájemné letecké spolupráci s názvem: VIZE 2030. Kam směřuje česko-ruská letecká spolupráce?
 
 
 
 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

LOGO ALKP CZ (2).jpg
Letecký a kosmický průmysl České republiky hlásí vznik nové jednotné oborové asociace Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Nově bude za letecký průmysl a vesmírné technologie vystupovat jednotným hlasem Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).
Lockheed Martin Industry Day in Prague Great industrial event organized by Lockheed Martin in Prague to map Czech aerospace technological capabilities. 24 members (the biggest sofar) delegation Lockheed Martin, Pratt & Whitney, and Aerospace Ventures met in Prague with representatives of 65 Czech companies.
L+K: Aero rozjelo sériovou výrobu L-39NG, zvyšuje platy a nabírá pracovníky Vodochodskému výrobci hrozil pád, díky novému proudovému cvičnému letadlu L-39NG však krizi překonal. Navíc mu pomáhá zvýšená poptávka po dopravních strojích Airbus A220, na které dodává náběžné hrany křídla.

Newsroom

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu.
Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI Novému zákazníkovi dodala firma první motor PBS TS100. Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor z dílny PBS pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí.
Filipínská pobřežní stráž zvažuje nákup letounů L 410 NG z Kunovic Kunovický výrobce postoupil do užšího výběru možných dodavatelů hlídkových a víceúčelových letounů pro filipínskou pobřežní stráž.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH INTERNATIONAL AIRSHOW 2022

Ve dnech 18. až 22. července se uskuteční letecká přehlídka v Británii, na které se český letecký průmysl představí na společném stánku oficiální účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

1860_1048_60__crop__fbffff0b1a82eb556cd80cef7e463433.jpg

Jubileum PBS: První brněnská strojírna oslavila významný milník ve více než 200leté historii značky PBS. Její výrobní závod ve Velké Bíteši jede na plné otáčky již 70 let.

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV